شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۰۵:۲۰ بعد از ظهر

شاهنامه ، شناسنامه فرهنگی ما ایرانیان است

کد خبر: 20024
تعداد بازدیدکننده: 96
تاریخ: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۲

استاد بی همتای شعر و خرد پارسی و بزرگترین حماسه سرای جهان ، با آفرینش اثر جاودان خود نه تنها زبان، فرهنگ، تاریخ و اصالت نیاکان ما را زنده نمود ، بلکه به مردم ایران زمین زندگی و جاودانگی بخشید . به درستی فردوسی بزرگ ، یکی از ارزشمندترین گنجینه های تاریخ جهان بوده و هست. نگرانی او این بود که تاریخ نیاکانش به فراموشی سپرده شود و زبان شیرین پارسی نابود گردد. او به چشم خود می دید چگونه در مکاتبات ، کلمات و جملات بیگانه جایگزین واژه گان زیبای پارسی می شود و انسانهای دون صفتی که چشم دیدن شکوه و بزرگی ایران و ایرانی را ندارند ، پای در راه مدفون نمودن تاریخ ، زبان و فرهنگ پر شکوه ما گذاشته اند . استاد توس ، دلی پرخون داشت و یارانی اندک که هیچ کدام در اندیشه نگهداری زبان پارسی نبودند .

 فردوسی بزرگ ، در سال ۳۲۹ برابر با ۹۴۰ میلادی در باژ از روستاهای توس در خانواده ای دهقانان دیده به گیتی  می گشاید . در جوانی به چکامه سرایی داستانهای قهرمانی می پردازد . در سال ۳۷۰ برابر با ۹۸۰ میلادی زیر دید تیز جاسوس های بغداد و غزنین ، تنظیم شاهنامه را آغاز می کند . فردوسی بدون هیچ ترسی با شجاعتی ستودنی ، ضمن بیان مفاسد دستگاههای حاکم ، نه تنها با بغداد و غزنین ، بلکه با عناصر داخلی نیز می ستیزد چون دوست دارد ایران به جایگاه خود بازگردد و راه پیشرفت فرهنگ و تمدن نیاکانش را پی بگیرد .

ملیت ایرانی ، خردمندی ، عدالت و دین ورزی برای فردوسی بزرگ ارزشمند است . شاهنامه ، شناسنامه فرهنگی ما ایرانیان است که می کوشد ، تا به تاخت و تاز ترک های متجاوز و امویان و عباسیان ستمگر پاسخ دهد . بزرگمرد ایران زمین ، ایرانی را آزاده می داند و از ایرانیان با تعبیر آزادگان یاد می کند .                سی سال بعد یعنی در سال ۴۰۰ هجری برابر با ۱۰۱۰ میلادی ، نگارش شاهنامه به پایان می رسد . زیبایی هنر این بزرگمرد به گونه ای بود که دل دولتمردان آن زمان را به لرزه انداخت . دریافتند که ایرانی بار دیگر به پا خواهد خواست و چون همیشه در برابر ددمنشی ستمگران دوران ایستادگی خواهد نمود . فردوسی کار بزرگی را به انجام رساند و بدون  هیچ گونه چشمداشتی چشم به آینده دوخت تا فرزندان ایران زمین با بیداری به پا خیزند و راستی را از ناراستی و کژی باز شناسند .

۲۵ اردیبهشت هر سال ، روز جشن و بزرگداشت آن نیکمرد است . جملاتی از سخنان اندیشمندانه او را با آرزوی شادی روانش در اینجا می آوریم .

دانایی توانایی به بار می آورد و دانش ، دل کهن سالان را جوان می سازد .

******************************

گوش شنونده ، همیشه در جست و جوی سخن خردمندانه و حکیمانه است .

******************************

خرد ، برترین هدیه الهی است .

******************************

خرد و دانش مرد دانا ، در گفتار او هویداست .

******************************

کسی که خرد ندارد ، همواره از کرده های خویش پشیمان و در رنج است .

******************************

بی خردی اسارت بدنبال دارد و خرد ، موجب آزادی و رهایی است .

******************************

اولین مرحله شناخت آفرینش ، همانا خرد است . چشم و گوش و زبان ، سه نگهبان اویند که لاجرم هر چه نیکی و شر است ، از همین سه ریشه می گیرد و افسوس که بدنبال کنندگان خرد اندکند . باید که به سخن دانندگان راه جست و باید جهان را کاوش نمود و از هر کسی دانشی آموخت و یک دم را هم برای آموختن نباید از دست داد .

******************************

خداوند ، درهای هنر را بر روی دانایان دادگر گشوده است .

******************************

کسی به فرجام زندگی آگاه نیست ، خداوند هم نیازی به عبادت بنده ندارد .

******************************

دانش ، ارزش آن را دارد که به خاطر آن رنج ها بکشی .

******************************

کتاب زندگی گذشتگان ، جان تاریک را روشنی می بخشد .

******************************

فرمان ایزد به جهانداران داد و دهش است .                                                               مهرگان

۲ نظر

 1. ali می‌گه:

  جلسه انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن با نمایندگان گمرک، سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت، معدن و تجارت توافق شد بخشنامه مربوط به اخذ عوارض ۴۰ درصدی از صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی به صورت موقت لغو شود. به گفته وی قرار است نقشه راهی با توافق بین ذی‌نفعان در زمینه صادرات سنگ‌آهن تدوین شود.

  هم‌اکنون ۸۶ درصد ذخایر سنگ‌آهن در اختیار بخش دولتی و ۱۴ درصد در اختیار بخش خصوصی است و امیدواریم با از سرگیری صادرات سنگ‌آهن وضعیت سهام شرکت‌های سنگ‌آهنی در بورس نیز مثبت شود. دبیر انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ‌آهن ایران خاطرنشان کرد: هم‌اکنون تولید داخلی سنگ‌آهن دانه بندی به ۲۶ میلیون تن می‌رسد که نیاز داخلی به این نوع سنگ‌آهن براساس فرآیند تولید فولاد حداکثر شش میلیون تن در سال است.
  توقف صادرات سنگ‌آهن
  به دلیل سوء برداشت گمرک بود
  وی همچنین با اشاره به توقف صادرات سنگ‌آهن به دلیل صدور بخشنامه جدید گمرک ایران گفت: گمرک به دلیل سوءبرداشت از مصوبه سازمان توسعه تجارت جلوی صادرات سنگ‌آهن را گرفته است. حبیبی با اشاره به اینکه کلیه کالاهای ردیف تعرفه ۲۶۰۱۱۱۰۰ مشمول پرداخت عوارض ۴۰ درصدی صادرات شده‌اند، گفت: سازمان توسعه تجارت در ۲۳ آذر سال گذشته به منظور تنظیم بازار داخلی برخی از کالاها را مشمول ممنوعیت یا محدودیت صادراتی با پرداخت عوارض صادراتی کرد. وی گفت: در جدول B# مصوبه مزبور در ردیف ۱۲، تعرفه ۲۶۰۱۱۱۰۰ نیز مشمول ۴۰ درصد عوارض صادراتی شد، اما به دلیل قرار گرفتن چند نوع کالا در ردیف تعرفه فوق، در شرح کالای جدول فوق عبارت «کنسانتره آهن» قید و همانند محدودیت‌های سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ ابلاغ شد.
  وی عنوان کرد: به اذعان رسانه‌های غربی تاکتیک جایگزینی صادرات مواد معدنی به جای نفت در سال گذشته در تامین بخشی از نیازهای ارزی کشور موثر بود و تولیدکنندگان سنگ‌آهن به دلیل تولید مناسب علاوه بر تامین نیاز داخلی، با صادرات توانسته‌اند تحریم‌ها را در بخش معدن و صنایع معدنی خنثی کنند و در راستای تاکید وزیر صنعت، معدن تجارت مبنی بر تامین ارز از محل صادرات افزایش ۱۰ درصدی صادرات را در برنامه کاری سال ۱۳۹۲ قرار داده‌اند.
  وی افزود: هیات مدیره انجمن از آخر هفته گذشته به محض اطلاع از موضوع، اقدامات اجرایی در این خصوص را شروع و مکاتبات و جلسات حضوری را با مسوولان ذی‌ربط داشت و پیگیر تفکیک سنگ‌آهن دانه‌بندی شده از شمول عوارض صادراتی است.
  در همین رابطه فاطمه دانشور، عضو اتاق بازرگانی ایران که خودش یکی از صادرکنندگان سنگ آهن است نیز در این باره گفت: عوارض ۴۰ درصدی صادرات سنگ آهن برای یک کشتی ۵۰ تنی حدود هفت میلیارد تومان می‌شود که طبیعی است صادرکننده بدون آمادگی قبلی توان پرداخت چنین رقمی را ندارد. در این باره بهتر بود که دولت پیش از اجرای این بخشنامه نظرات بخش خصوصی را جویا می‌شد تا چنین مشکلاتی به وجود نیاید.
  دانشور ادامه داد: این در حالی است که طبق اطلاعات ما در حال حاضر گمرک‌های داخلی در محاسبه وضع عوارض صادرات سنگ آهن وحدت رویه ندارند به طوری که در برخی از گمرک‌ها مثل گمرک امام (ره) صادرات سنگ آهن بدون مانع انجام می‌شود و در برخی دیگر از گمرک‌ها عوارض ۴۰ درصدی بر مبنای ارز آزاد محاسبه می‌شود که اختلاف ارقام بالایی را شامل می‌شود.
  وی خواستار تشکیل ستاد ویژه در اتاق بازرگانی ایران برای رفع این مشکل شد و گفت: با توجه به نقش مشاوره‌ای اتاق بازرگانی برای سه قوا، باید با مسوولیت اتاق ستاد ویژه‌ای تشکیل شود تا با اتخاذ تصمیم مناسب نسبت به حل مشکل صادرکنندگان و کشتی‌های آماده خروج اقدام شود.سازمان توسعه تجارت یکی از سیاست‌های خود را در سال جاری جلوگیری ازصادرات مواد اولیه و خام فروشی اعلام کرده است.
  به نظر می‌رسد جلوگیری از صادرات سنگ‌آهن دانه‌بندی نیز در همین راستا باشد. اما در عین حال عوارض سنگین روی صادرات سنگ‌آهن نیز خلاف یکی از دیگر سیاست‌های کلیدی سازمان توسعه تجارت در سال جاری یعنی جلوگیری از تصمیم‌گیری‌های خلق‌الساعه است.
  در این رابطه، رییس کل گمرک از ارزش‌گذاری و محاسبه یکسان قیمت و عوارض کالاها در تمامی گمرک‌ها خبر داده است. عباس معمارنژاد در گفت‌وگو «ایسنا»، اظهار کرد: هیچ تفاوتی در قیمت‌گذاری کالا در گمرک‌ها نیست و تمام کالاها با ارز مبادلاتی ۲۴۵۰ تومانی ارزش‌گذاری می‌شوند. وی درباره بخشنامه عوارض صادرات سنگ آهن توضیح داد: این بخشنامه به عنوان محدودیت‌های صادراتی شناخته می‌شود و تفسیری که گمرک از این بخشنامه در مورد سنگ آهن کرده بود به این ترتیب بود که سنگ دانه نیز مشمول بخشنامه می‌شود، اما سازمان توسعه تجارت اعلام کرد سنگ دانه جزو بخشنامه به حساب نمی‌آید.

  بخشنامه معافیت عوارض صادراتی سنگ‌آهن
  پیرو بخشنامه شماره ۲۷۹۸۵/۹۲/۵۸ مورخ ۲۲/۰۲/۹۲ موضوع عوارض صادراتی سنگ‌آهن، ضمن ارسال تصویر نامه شماره ۱۰۲۲-۲۱۰/۹۲ مورخ ۲۴/۰۲/۹۲ دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت ایران اعلام می‌دارد: عوارض صادراتی مندرج در ردیف ۱۲ جدول B# ضمیمه بخشنامه ردیف ۳۱۱ سال ۹۱ صرفا شامل کنسانتره سنگ‌آهن بوده و کمافی السابق (موضوع بخشنامه ۴۳۹ سال ۱۳۸۸) سنگ‌آهن از جمله به صورت دانه‌بندی شده مشمول عوارض موصوف نمی‌شود؛ بنابراین لازم است به منظور اطمینان از عدم تضییع حقوق دولت، نظریه آزمایشگاه استاندارد در خصوص تایید ماهیت کالا استعلام شود. عوارض صادراتی گندله سنگ‌آهن و سنگ‌آهن به صورت هیدرواکسیدها و هیدرواکسیدهای آهن، خاک‌های رنگی با بیش از هفتاد درصد اکسید آهن (مندرج در ردیف‌های ۹ و ۲۲ جدول فوق‌الذکر) تغییری نداشته است. شایسته است ضمن اقدام لازم، مراتب را به کلیه واحدها و گمرک‌های تابعه نیز ابلاغ کرده و بر حسن اجرای امر نظارت مستمر معمول دارند

 2. امیر سالار می‌گه:

  سلام .خوب بود شماهم ازواژه های فارسی استفاده می کردید و