چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۵۴:۵۷ قبل از ظهر

ماه رجب ؛ ماه تجمیع خیرات . اما کدام خیرات؟

کد خبر: 20524
تعداد بازدیدکننده: 102
تاریخ: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲

لحظات و دقایق سه ماه مبارک رجب، شعبان و به خصوص ماه مبارک رمضان را قدر بدانیم. از الان برای اوقات در پیش رو آماده شویم. عملاً آماده شویم و به استقبال برویم. هم افکارمان را آماده کنیم و هم اعمال مناسب این اوقات را زودتر شروع کنیم؛ مثل تلاوت قرآن، مناجات و… . اینگونه نیّت کنیم که می خواهیم برای شب قدر آماده شویم. از الان شب قدر را قدر بدانیم. ارزشش را دارد که انسان از دو ماه قبل آماده شود. ماه رجب را ماه تزکیه و ماه شعبان را ماه آمادگی برای ورود به ماه مبارک رمضان بدانیم. انسان ساکن، انسان در حضر، احساس نیازی به زاد و توشه نمی کند؛ ولی انسانی که مسافر است و در حال حرکت است و در معرض موانع و خطرات ؛ بسیار نیاز به راهنما در وجود خود احساس می کند، نیاز به توشه پیدا می کند. اگر من و شما می خواهیم سالک به سوی ظهور باشیم؛ یعنی مسافر بودن، یعنی حرکت. سالک ظهور به مناسبتها و سرزمین های در پیش رو که می رسد بسیار بهره می برد و بسیار استفاده می کند. آه! من قله الزاد و طول الطریق و بعد السفر . مثال آن مسافری که قصد یک مقصدی را دارد. به کاروانسراها و منازل بین راه که می رسد؛ تمام همّ و غمّش این است که از این منزلگاه، از این کاروانسرا بیشترین آمادگی را  و بهترین توشه را برای ادامه مسیر برگیرد. لذا به ماههای مبارک رجب و شعبان اینگونه نگاه کنیم. ان شاء الله خداوند متعال توفیق این را به ما بدهد که از کسانی باشیم که با آمادگی کامل در شب قدر به محضر امام عصر(عج) مشرف شویم.

فرموده اند در ماه رجب بعد از نمازهایمان دعای “یا مَنْ اَرْجوُهُ لِکُلِ خَیر…” بخوانیم. تکرار کنیم و در این حال و هوا باشیم. به این فراز می رسیم  “أَعْطِنی بِمَسْئَلَتی اِیّاکَ جَمیعَ خَیْرِ الدُّنیا وَجَمیعَ خَیْرِ الْآخِرَه” . خدایا! از تو درخواست میکنم جمیع خیر دنیا و جمیع خیر آخرت را به من عطا کن! خیرات دنیا و آخرت چیست؟

به تفسیر امام صادق(ع) ذیل آیه ۱۴۸ بقره توجه کنیم. “…فَاسْتَبِقُوا الْخَیْراتِ أَیْنَ ما تَکُونُوا یَأْتِ بِکُمُ اللّهُ جَمیعًا” فرمودند: “… الخَیْرات ؛ الوِلایَه ” . (سیمای امام مهدی در قرآن ، سید هاشم بحرانی ص ۵۰) خداوند متعال در این آیه که مصداق اصلی آن در مورد یاوران امام زمان (عج) است ؛ می فرمایند در خیرات از همدیگر سبقت بگیرید. خیرات چیست؟ آیا منظور کار خیر، احسان ، تقوا و عبادات است؟ خیر . امام می فرمایند: منظور از خیرات، ولایت است. فاستبقوا الولایه . یعنی دعوت شده اید که در مورد ولایت از همدیگر سبقت بگیرید!

ماه رجب فرصت خوبی است برای جمع کردن خیرات . چگونه؟ با سرعت و سبقت در هماهنگی و تبعیت از ولایت! خداوند متعال قبل از این که امام حسین (ع) به کوفه برسند؛ مسلم بن عقیل را می فرستند تا ببینند مردم کوفه در قبال ولایت و نشانه ولایت چه رفتاری نشان می دهند. ما در قبال ولایت فقیه جاری چه رفتاری انجام می دهیم که توقع داریم وقتی امام زمان (عج) آمدند جزء یاوران امام (عج) باشیم؟ حداقل شأنی که برای رهبر انقلاب باید قائل باشیم باید جایگاه مسلم بن عقیل باشد.آیا خداوند در مقوله ولایت فقیه، من و شما را مورد آزمایش قرار می دهد یا نه؟ ما در این مسابقه هستیم یا نه؟ خداوند متعال ولایتش را از طریق ولی فقیه جاری کرده است یا نه؟ پس باید مسابقه بدهیم و رفتار نشان دهیم. اینها برای خداوند متعال ملاک است. برای جمع کردن یاوران در هنگامه ظهور ملاک است که ” در خیرات سبقت بگیرید ، هر کجا باشید خداوند همه شما را خواهد آورد”. و تاکید این موضوع ضروری به نظر میرسد که الله به عنوان ولیّ مطلق و خلیفه او – ولیّ الله الاعظم – در این مقوله بسیار غیور هستند و غیورانه رفتار می کنند!

عرصه انتخابات ریاست جمهوری نزدیک است و معمولا فراخور مقتضیات آن فضای جامعه فتنه گون و غبار آلود میشود. چه باید کرد؟ چه رفتاری را باید پیش گرفت؟ عقلاً و منطقاً در اینگونه مواقع ، رفتار یک متبع در جامعه ولایی باید مانند رفتار یک ملوان کارآزموده و زبده در مقابل ناخدا باشد. در مواجهه با طوفان و امواج، بهترین رفتار یک ملوان چیست؟ برای تصمیم گیری به بقیه ملوانها نگاه میکند ؟ با بقیه ملوانها ائتلاف می کند؟ از علم و تجاربش استفاده می کند؟پیغام و بیانیه و نظرات خود را طرح میکند؟ سراغ خِرد جمعی می رود؟ و یا اینکه نه ، در مواجهه با امواج و خطرها ، چشم به ناخدا می دوزد . صادره های او را رصد می کند تا بفهمد ناخدا چه می گوید و رضایت و خواست ناخدا در چیست؟ تعلیم و تربیت ما در جامعه اسلامی باید به گونه ای باشد که ملوان تربیت شویم . باید در جامعه ملوان پرور باشیم در قبال ناخدا . و در هنگامه طوفانها اینگونه رفتار کنیم.

 محمد حسن فیاض

۱ نظر

  1. جلال می‌گه:

    سلام
    عالی بود
    انشاالله خداوند مارا جزءزمینه سازان ظهورش قرار دهد و شهادت در رکاب حضرتش را به ما عطافرماید