جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۰۱:۴۲ قبل از ظهر

فاطمه(س) فاطمه(س) است

کد خبر: 2758
تعداد بازدیدکننده: 165
تاریخ: ۲۰ فروردین ۱۳۹۱

افراد به لحاظ معرفتشان رفتار می کنند

نمی دانم برای شما پیش آمده یا نه اما برای خیلی ها این صحنه پیش آمده است . با شخصی برخورد می کنیم  که او را نمی شناسیم در حالیکه این فرد فرد مهم مذهبی یا سیاسی است یا از دوستان دوستانمان هست و یا شاید بر عکس یکی از دشمنان ماست  اما چون در آن صحنه او را نمی شناسیم توجه آنچنانی به او نمی کنیم و مانند بقیه افراد عامی با او برخورد می کنیم . از منظر یک فرد عامی به او نگاه می کنیم و با او برخورد می کنیم . نوع نگاه ما یک نگاه سطحی است لذا رفتاری که در قبال او از خود بروز می دهیم نیز یک رفتار سطحی است . حاکی از یک عشق و محبت قوی یا یک بغض و کینه نیست . و دلیلی هم برای این کار نداریم . اما به محض اینکه کمی او را می شناسیم رفتارمان عوض می شود تغییر می کند اگر دوست است با محبت و عشق به او نگاه می کنیم سطح رفتارمان از نظر  کمی و کیفی بسیار ارتقاء پیدا می کند  چرا؟ چون معرفتمان بیشتر شده. حالا منظرمان نسبت به او صحیح تر شده لذا رفتارها تغییر می کند . شما عکس امام (ره)  را می بینید حس خاصی در شما ایجاد می شود کشش خاصی شما را به طرف ایشان می کشاند می خواهید در ایشان غرق شوید می خواهید مثل او شوید می خواهید اگر دردی داشته باشید متوسل شوید و… در حالی که عکس صدام احساس تنفر را در شما زیاد می کند لعنتش می کنید موج دشمنی خاصی نسبت به او در وجود شما غلیان می کند .

عاشورا از راه  می رسد بر اساس شناختی که ازامام حسین (ع) و یاورانش داریم، حس خاصی تمام جامعه را فرا می گیرد. شور حسینی همه را سیاه پوش می کند گریه حالت افراد می شود ذکر مصیبت نقل مجالس حسینی می شود. برخی نیز شناخت راه و روش حسینی را متذکر می شوند خلاصه ، هر کسی با توجه به شناختی که از امام (ع) دارد رفتاری از خود صادر می کند .

این روزها وارد ایام فاطمیه (س) شده ایم بعضی ایام فاطمیه(س) برایشان  زیاد جلب توجه نمی کند .از کنار آن به راحتی می گذرند توجه خاصی به آن نمی کنند . اما  بعضی ها این ایام را به مصیبت و نوحه سپری میکنند درجه اهمیت این ایام نزدشان بسیار زیاد است . این به دلیل نوع شناختی است که از این ایام تحصیل کرده اند. هر کس از منظری به فاطمه (س) و فاطمیه نگاه می کند و بر آن اساس رفتاری از خود نشان میدهد . یکی به لحاظ نوع مصیبتی که بر  ایشان وارد شده از سر حزن  ابراز ارادت می کند یکی به نوعی دیگر .

بهترین منظر بهترین رفتار را به دنبال دارد

باید توجه داشته باشیم همیشه و در همه جا و در قبال تمام موضوعات به دنبال این بگردیم که بهترین منظر نگریستن به یک ماجرا کجاست تا نوع برداشت ما صحیح تر و به همان میزان رفتار ما صحیح تر باشد .من وشما وقتی داخل منزل فیلم سینمایی می بینیم  ظرف تخمه را جلوی خودمان می گذاریم و فارغ از تمام صحنه های فیلم تخمه می شکنیم  در حالیکه اگر ما خودمان داخل آن صحنه بودیم نوع رفتار ما بسیار تغییر می کرد نوع  احساس  نوع امیال نوع رفتار ما تغییر می کرد .شخصیت های فیلم جلوی روی ما کشته شوند تخمه می شکنیم ؟ هرگز .

 

 

نوع منظر ما نسبت به ایام فاطمیه (س) و حضرت فاطمه زهرا(س) چگونه است ؟؟

ایام عزا ایام فاطمیه (س) از را ه می رسد،  لذا صرفا بیاییم برای آن حضرت نوحه سرایی کنیم ؟ آیا صرف این حرکت ایشان را راضی می کند؟ اینکه گریه بر مصیبت اهلبیت (ع) اجر دنیوی و اخروی دارد هیچ شکی نیست بلکه این گریه خود باعث جلای قلب انسان می شود ، اما آیا این ، اوج رفتار است ؟

آیا صرف دختر رسول خدا بودن فضیلت ایشان است؟ آیا صرف همسر امیر مومنان بودن ، فضیلت ایشان است؟ آیا صرف مادر حسنین بودن فضیلت ایشان است؟ آیا …

ما نسبت به حضرت زهرا(س) چه شناختی داریم ؟ آیا با ابعاد وجودی ایشان آشنا هستیم ؟

اینکه ایشان فرزند رسول خدا (ص) بودند ، خوب، خیلی ها دختر انبیا و رسل و اهلبیت (ع)  بودند بعضی خوب و بعضی بد؟

اینکه ایشان همسر امیر مومنان (ع) بودند ، خوب ، خیلی ها همسر انبیا و رسل واهلبیت (ع) بودند بعضی خوب و بعضی بد؟

اینکه ایشان مادر اهلبیت (ع) بودند خوب ، خیلی ها مادر اهلبیت (ع) بودند .

 این ها فضیلت حضرت زهرا(س) است اما این ها اوج فضیلت ایشان نیست این ها اوج معرفت نسبت به ایشان نیست .هر چه معرفت قلبی ما نسبت به ایشان بیشتر می شود نوع دیدگاه ما اصلاح می شود نوع رفتار ما تغییر می کند .

چرا معرفت به حضرت زهرا (س) بسیار اهمیت دارد؟

در این ایام سعی ما علاوه برشرکت درمجالس عزاداری آن حضرت ، که باعث تسلای اهلبیت (ع) می شود سعی بر معرفت ایشان باشد .  آیا خداوند توفیق می دهد گوشه ای ، ذره ای از وجود ایشان را درک کنم ؟ هیچ وقت به این فکر کرده ایم معرفت ایشان چه نفعی به حال ما دارد؟ به این حدیث توجه کنیم :

رسول خدا (ص) فرمود: «هرکس فاطمه را آنگونه که حق فاطمه است بشناسد شب قدر را ادراک کرده است و علت نامگذارى آن حضرت به فاطمه آن است که خلایق از کنه معرفت وى بریده شدند (به کنه معرفت وى نمى‏رسند)».

امام صادق علیه السلام نیز فرموده اند :
من عرف فاطمه حق معرفتها فقد ادرک لیله القدر و انما سمیت[ فاطمه] فاطمه لان الخلق فطموا عن معرفتها
هر آن کس که فاطمه را آن گونه که باید بشناسد, لیله القدر را درک کرده, و فاطمه را از آن رو فاطمه گفته اند که مردم از شناخت او عاجزند.

فاطمه (س) این است . رمز بهره برداری از شب قدر رمز وارد شدن در شب قدر که بالاترین موقعیت هاست تنها در گرو شناخت حضرت زهرا (س) است . آیا شیعیان آن حضرت هم از معرفت حضرت زهرا(س) محرومند ؟

چگونه می توان به شناخت آن حضرت ولو ذره ای دست یافت؟

به سخنان پدر بزرگوارش گوش کنیم ببینیم فاطمه کیست و راه شناخت کجاست؟

فرمودند:

فاطمه بضعه منى و هى نور عینى و ثمره فوادى و روحى التى بین جنبى و هى الحورإ الانسیه
فاطمه پاره وجود و نور دو چشم و میوه قلب من است, او روح و جان من است که در میان دو پهلویم قرار گرفته. او حوریه اى است در سیماى انسان.

ان ابنتى فاطمه ملا الله قلبها و جوارحها ایمانا و یقینا
خداوند تمام وجود دخترم فاطمه را لبریز از ایمان و یقین نموده است

فاطمه بضعه منى من سرها فقد سرنى و من سإها فقد سإنى, فاطمه اعز الناس على
فاطمه پاره وجود من است, هر که او را خوشحال کند مرا خوشحال کرده و هر که او را بیازارد مرا آزار داده. فاطمه در نزد من عزیزترین مردم است

من و شما می خواهیم کسی را بشناسیم،  بهترین شخصی که می تواند او را بشناساند ، کیست ؟ درست است،  خود آن فرد . راه شناخت حضرت فاطمه زهرا (س) بسته است .پس  باید خودش را معرفی کند بشناساند باید من و شما به گونه ای رفتار کنیم که او تمایل پیدا کند خودش را بیشتر بشناساند.

راهش کجاست ؟ سرّش کجاست؟ .اگر خشنودی حضرت رسول (ص) از انسان، خوشحال کردن فاطمه(س)  است خوشحالی فاطمه (س) به چیست ؟ راستی بالاترین دغدغه ی حضرت  فاطمه (س) چیست ؟  شما مادری را در نظر بگیرید که فرزندش غایب است یوسفی سالها دور از مادر . چه حالی به شما دست می دهد . شما بخواهید این مادر را خوشحال کنید چه می کنید؟ . خوشحالی فاطمه (س) مگر جز به ظهور فرزندش مهدی (عج) است . دغدغه حضرت زهرا (س) چیست ؟ شما دغدغه ات را دغدغه ایشان قرار داده ای . آیا این مادر خوشحال نمی شود .؟ ما ملتی باشیم که بی خیال فرزند این مادر باشیم ، چه حالی به این مادر دست می دهد ؟

من می خواهم مادر امت را با دغدغه هایم که دغدغه های اوست خوشحال کنم .

من می خواهم قلب رسول خدا را با خوشحال کردن دخترش خوشحال کنم

من می خواهم با فکر کردن به آخرالزمان زاویه دیدم را زاویه دید حضرت زهرا(س) قرار دهم

من می خواهم فاطمی فکر کنم  فاطمی نگاه کنم فاطمی زندگی کنم .

محمد جواد عسکری

۱ نظر

  1. سهیل می‌گه:

    با تشکر از هیئت امنا حسینیه میانگاه که به ایام توجه خاصی کرده اند و آقای صابری اراکی را که فردی کم نظیر است آورده اند