چهارشنبه ۳ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۵۹:۴۶ قبل از ظهر

دفترچه راهنمای همسرداری

کد خبر: 27966
تعداد بازدیدکننده: 94
تاریخ: ۰۲ مهر ۱۳۹۲

این روزها قافله تمدن و تکنولوژی با سرعتی عجیب و باورنکردنی به پیش می رود هر روز شاهد کشفی جدید اختراعی نو یا پیشرفتی تازه در زمینه ی علوم و صنعت و … هستیم اما نکته ی غریب و عجیب این ماجرا این است که گویی پیشرفت علم و تکنولوژی رابطه ی معکوس با روابط انسان ها و عواطف آنها دارد
چرا که هر چه ما به سمت جامعه ای مدرنتر پیش می رویم بیشتر از هم دور می شویم و عاطفه ها و رفت و آمدها و صله ی رحم ها و دید و بازدیدها کم رنگ تر می شود.
مدرنیته در تمام جنبه های زندگی بشری رسوخ کرده و او را از خود بیخود کرده است انسان هوشمند و نابغه پای در سایر کرات عالم گذاشته و دریاها را درنوردیده و در اعماق زمین نفوذ کرده ولی مدت های مدید است که از همسایه، فامیل، برادر و دوست خود خبری ندارد.
بیگانگی نگر که من و یار چون دو چشم           همسایه ایم و خانه ی هم را ندیده ایم
این روزها زیاد این جمله به گوش ما می خورد که: یادش بخیر قدیم ها و هر بحث و گفت وگویی پیش میاید از قدیم یاد می شود حالا باید ببینیم یاد چه چیز قدیم ها بخیر، یاد اتاق های دود گرفته و سیاه شده؟؟ یاد فقر و گرسنگی و بیماری بی طبیبی؟؟ یاد بی وسیلگی و نبود امکانات رفاهی امروز؟؟ خیر اینها چیزی نیست که از آنها به خیر و خوبی یاد شود پس یاد چه چیز بخیر؟؟ بله یاد روابط عاطفی فی مابین فامیل و آشنا و خواهر و بردار بخیر. یاد احترام به بزرگتر بخیر. یاد درهای باز خانه ها بخیر. و یاد یکرنگی یکدلی صداقت صفا و صمیمیت قدیم ها بخیر که اگر اینها به قوت قدیم باقی بود این قدر یاد قدیم ها را نمی کردیم.
 خوب بگذریم ما الان در حال زندگی می کنیم و مجبوریم خرک لنگ خود را با اسب راهوار تمدن و تکنولوژی همراه سازیم و جهت رسوا نشدن همرنگ جماعت شویم.
پس حالا که همه چیز ماشینی و برقی و اتومات شده ما هم بیاییم مثل ماشین شویم و روابط و کارهایمان را مطابق با آن ماشین کنیم چون زندگی ما کاملاً ماشینی شده پس روابط بین همسران را نیز از نگاه ماشین بررسی کنیم ببینیم هیچ فرقی در کاهش تنش و اختلاف بین همسران دارد یا خیر؟
این روزها واژه ی طلاق دیگر کراهت و منفوریت سابق را ندارد همسران با کوچکترین اختلاف نظر و سلیقه ای از هم قهر کرده و پس از مدتی برگه احضاریه برای یکدیگر می فرستند در حالی که با کمی صبر و حوصله و مدیریت و تفکر و سلیقه به خرج دادن می توان از وقوع خیلی از این طلاق ها جلوگیری کرد چطور؟
برگردیم به زندگی ماشین
هر کارخانه ای که وسیله ای می سازد و راهی بازار فروش می کند تا سر از خانه های ما در بیاورد به همراه آن بک دفترچه راهنمای استفاده بهینه از دستگاه می فرستد و تمام نکات ایمنی و راهکارهای استفاده از دستگاه و مواردی که باعث آسیب و خسارت به دستگاه را می شود در دفترچه راهنما ذکر می کند حال به نظر شما چه می شود اگر والدین داماد و عروس در جلسه خواستگاری به عنوان پرورش دهندگان دختر و پسر و کسانی که از تمام خصوصیات خلقی و خلقی فرزندشان آگاه هستند در کمال صداقت و راستی دفترچه راهنمای فرزندشان را باز کنند و هر اخلاق نیک و بد و هر عادتی و هر سلیقه و ذائقه ای که دارد برای طرف مقابل بازگو کنند تا دختر و پسر با شناسایی کامل از یکدیگر پای در خانه ی بخت گذارند نه اینکه مادر پسر فقط از محسنات نداشته پسرش بگوید و مادر دختر از کمالات ناکامل دختر و بعد از مدتی زندگی بفهمند که هندوانه کال بوده و یا زیادی رسیده و ترش شده است و زندگی را به کام خود و دیگران تلخ کنند.
خوب این زوج هم پس از عقد و مراسم ازدواج پای در خانه ای می گذارد که پر از وسایل برقی و ماشینی است و اینجا است که رفتار عجیب انسان ها نمایان می شود خانم خانه می خواهد لباس ها را در ماشین لباس شویی بریزد ابتدا دفترچه راهنمای دستگاه را با دقت می خواند و ظرفیت ماشین را می سنجد و اگر ماشین ۵ کیلویی باشد، ۵ کیلو و ۲۰۰ گرم  لباس نمی ریزد و زیادی آن را برمی دارد تا مبادا به دستگاه فشار بیاید و عمرش کم شود یا خراب شود دستگاهی که نهایتاً می توان یکی دیگر خرید و جایگزین کرد.
اما این خانم هیچ به ظرفیت شوهرش توجه ندارد اصلاً نگاهی به دفترچه راهنمای او نیانداخته است فقط از او کار می خواهد و بس بدون استراحت بدون خنک شدن بدون لحظه ای تمدد اعصاب. شوهری که اگر خراب شد و یا سوخت، جایگزین کردنش خیلی سخت است.
مطلب زیاد است حال بهتر است کاپوت آقایان را بالا بزنیم و قدری آچارکشی کنیم.
آقای محترم، شما که خانمت تا به حال قبل از آمدن به خانه شما به برق ۲۲۰ ولت ( مادرش) وصل بوده و شارژ کامل بوده حالا چرا نمگذاری سری به شارژر ( مادرش ) بزند و می خواهی با باتری قلمی از او کار بکشی بگذار گاه گداری سری به خانه مادرش بزند و با روحیه ای بالا و شارژ کامل به خانه برگردد شما هم دفترچه راهنمای خانم را گاهی ورق بزن ببین خواسنه هایش چیست چه چیزی به او فشار میاورد؟ و چه چیز او را قوی و با نشاط می کند؟ طبق دفترچه با او رفتار کن تا زندگی سراسر شادی و نشاط و خرمی داشته باشید.
رضا کارگران بافقی

۴ نظر

 1. علیرضا می‌گه:

  سلام واقعا مقاله زیبا و مفیدی بود دستتون درد نکنه

 2. ناشناس می‌گه:

  اگه بتونیم طبق دفترچه راهنمامون برخورد کنیم دیگه کسی با مشکل مواجه نمیشه ولی حیف که گاهی خودمون هم نمیدونیم چطور باید باهامون برخورد بشه. مقاله قشنگی بود ممنون

 3. علی می‌گه:

  مطلبی بسیار شیوا و دلنشین بود ازنویسنده تشکر میکنم

 4. ندا می‌گه:

  افسوس که اقایان حوصله خواندن هیچ دفترچه راهنمایی را ندارند مطلب جالبی بود