جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۴۸:۲۰ بعد از ظهر

آداب معاشرت در روابط اجتماعی (۲)

کد خبر: 32187
تعداد بازدیدکننده: 130
تاریخ: ۲۲ آذر ۱۳۹۲

125100_..90.5.11+5196..
سلام کردن:
 و چه بسیار زیبا گفت پیامبر مکرم اسلام (ص):
ای انس! هر کس را ملاقات کردی به او سلام کن خداوند حسنات تو را افزون می کند، و در خانه خود نیز سلام کن خدا برکت تو را افزایش می دهد(بحار الانوار ج ۷۶ ص ۳)
یکی از عوامل مهم آداب معاشرت، سلام کردن می باشد. سلام کردن در آموزه های دینی و در تمام جوامع به نشانه دوستی و صمیمیت است. که در آیات قرآن و احادیث ائمه اطهار (ع) به این موضوع مهم اشاره گردیده است که خداوند در سوره یس آیه ۵۸ می فرمایند : سَلَامٌ قَوْلًا مِن رَّبٍّ رَّحِیمٍ با سلام، که گفتار پروردگار مهربان است. و همچنین  در حدیثی گهربار امام صادق (ع) می فرمایند اَلسَّلامُ قَبلَ الکَلامِ؛ نخست سلام، سپس کلام) تحف العقول ص)۲۴۶
سلام واژه‌ای عربی است و دارای معانی مختلفی منجمله درود، سلامتی و صلح می باشد. یکی از معجزات قرآن قانون سلام است.سلام نامی از نامهای خداوند است که ما در ورود به هرجایی به زبان می آوریم.
سلام کردن غالبا مقدمه ای برای پیوند عاطفی و قلبی خود به طرف مقابل است. سلام کوتاه‌ترین کلمه است ولی بیشترین معنا را در خود دارد نشانه علاقه و شادی نسبت به یکدیگر و ارزان‌ترین و باارزش‌ترین هدیه به دیگران است که سبب زیاد شدن و محکم شدن محبت‌ها بر یکدیگر می شود و نشانه‌ی آن است که در انسان تکبر و بخل نیست وکلید امنیّت و باز شدن راه برای کمک به یکدیگر است.
پس دوستان وعزیزان بیائیم با سلام کردن به به هم بگوئیم که شما نزد من عزیز هستید، قلب و روح من نسبت به شما سالم است و  از شما کینه‌ای به دل راه نداده ام.
بیائیم در سلام کردن فرقی میان افراد نگذاریم و بلند سلام کنیم و جواب سلام مردم را خوب بدهیم و سلام کردن را در جامعه رواج بدهیم.
و بیائیم عزیزان هنگامی که وارد کلاس یا  محل کار خود  و یا هر جای دیگر می‌شویم، با چهره گشاده رو سلام کنیم. به کوچکترها و زیردستان و افراد گمنام سلام کنیم. هنگامی که گوشی تلفن را برمی‌داریم، بجای «الو» یا هر کلمه دیگر سلام کنیم. و هزاران مورد دیگر ………………….
و سلام بهونه ای قشنگ برای زندگی
پس دوستان بیائید سلام کردن را در خود به صورت یک عادت درآوریم.
ادامه دارد….
گردآوری : محمد هادی فتاحی

۱ نظر

  1. حسن غصه خور (ح ب ب ) می‌گه:

    من هم از متر ها راه دور بر شما همشهری بزرگوار درود می فرستم