پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۴۸:۲۶ قبل از ظهر

رابطه غیرت و عزت

کد خبر: 32266
تعداد بازدیدکننده: 77
تاریخ: ۲۵ آذر ۱۳۹۲

image_80939

در شب هفتم، هیئت انصار ولایت دارالعباده یزد میزبان مهمانان عزیزی شد که از شهرستان بافق آمده بودند. کسانی که وجودشان مملو از عشق به امام رئوف؛ حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بود. در این مراسم معنوی  بعد از تلاوت آیات نورانی کلام وحی و بیان احکام شرعی، حجت الاسلام و المسلمین سید علی طباطبائی پیرامون رابطه غیرت و عزت  به ایراد سخنرانی پرداخت.

حجت الاسلام سید علی طباطبائی در ابتدا بیان کرد: خداوند متعال در جهان قوانینی گذاشته است. یک قانون اینکه با تقوا عزیز می شوی و  دیگری اینکه با گناه ذلیل می گردی. یکی از پایه های تقوا غیرت دینی است. همه بدبختی های ما در جامعه به خاطر زیر پا گذاشتن غیرت دینی است. اگر غیرت دینی داشته باشیم عزت پیدا می کنیم.

وی با اشاره به جریان زندگی حضرت یوسف(ع) اظهار کرد: یوسف(ع) را در چاه انداختند، او را ۹۰۰ کیلومتر از محل سکونتش دور نموده به عنوان غلام فروختند. وقتی وی با زلیخا روبرو شد غیرت او باعث شد به سمت درهای بسته برود و هفت در بسته بر  او باز شد. و به خاطر این غیرت به جایی رسید که تمام کشور مصر غلامِِ این غلام دیروز شد.

حجت الاسلام و المسلمین طباطبائی گفت: جعفر بَرمَکی، وزیر هارون الرشید چهره ای بود که عاقبت با همه عزت ظاهری به ذلت دچار شد. جعفر، علی رغم عزت و اختیارات وسیعی که داشت چون غیرت دینی خود را زیر پا گذاشت به دستور هارون با ذلت بدنش سوزانده شد و سرانجام با ذلت مرد.  وی به سخنی از پیامبر(ص)، که فرمودند:کسانی که غیرت دینیشان را زیر پا بگذارند خداوند بینیشان را به خاک میزند اشاره کرد و در ادامه افزود: ما امروزه خیلی غیرتمان را زیر پا می گذاریم.

طباطبائی در ادامه، اظهار داشت حرّبن یزید ریاحی نیز نسبت به حضرت فاطمه(س) و خاندان پیامبر(ع) غیرت کرد و همین غیرت باعث نجات و عزتش شد. وی افزود: همین غیرت دینی حر بود که سید ابوالحسن اصفهانی(ره) از مراجع بزرگ و صاحب توقیع شریف امام زمان(عج) خطاب به قبر حر فرمود: «بِاَبی أنت و اُمی».

 حجت الاسلام و المسلمین طباطبائی خاطر نشان کرد غیرت دینی انسان را سربلند می کند و او را به حد کمال می رساند و در ازای غیرت دینی عزت وجود دارد. ایشان در پایان به توصیف مقام و فضائل حضرت اباالفضل (ع) به عنوان کسی که غیرت دینی را به اوج رساند، اشاره نمود.

۲ نظر

  1. رنجبر می‌گه:

    اقای طباطبایی از افتخارات ایران هستند

  2. فتوحي می‌گه:

    سلام
    چرا از اقای طباطبایی در برنامه های شبکه تابان استفاده نمی شود