دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۳۵:۴۸ بعد از ظهر

کسانی که قلبشان برای آبادانی بافق می تپد این یادداشت را بخوانند(۳)

کد خبر: 42186
تعداد بازدیدکننده: 217
تاریخ: ۱۵ خرداد ۱۳۹۳

ر__1

در دو یادداشت قبل ، مطالبی  درخصوص استعدادهای بالقوه بافق ،  عدم برنامه ریزی صحیح ، موفق نبودن بخش خصوصی و سرمایه گذاران در بافق و واریز سود سرمایه گذاری سرمایه گذاران بافقی به واسطه ها ودلالان نکاتی را یادآور شدم. در این بخش می خواستم موضوعی را که چند وقتی است درحال بررسی بوده ومطمناً ، افرادی در سالهای قبل بررسی هایی انجام داده اند ولی به دلایلی  پیگیر نشده اند را در معرض افکار عموم بگذارم تا ببینم استقبال از این ایده تا چه حدی است و نظر کسانی که کارهای اجرایی ومدیریتی دربافق انجام داده اند در این مورد چیست ؟ و با توجه به حجم کار ووقت گیر بودن آن ، آیا از میان جوانان غیور و پرنشاط و باتجربه های عزیز بافقی  کسی هست که مرا یاری کند یا نه ؟ البته در ابتدا  از اینکه این مطلب طولانی شد ازخوانندگان گرامی عذر خواهی نموده وامید وارم این یادداشت را تا پایان مطالعه نموده ونظر بدهند.

مدتی است که وقتی از کنار درختان خرمایی که چند سال است کسی به آنها نرسیده وخرمای سالهای قبلش داخل خوشه هایش مانده ، عبور می کنم از خودم متنفر می شوم و بدم می آید ! احساس بدی دارم ! وقتی        می بینم این درخت نجیب  این قدر عظمت دارد و با این عظمت هیچ تکبر وغروری ندارد ، مثل مادری که آغوشش را برای فرزندش باز نموده( برگهایش راپهن نموده) ، برگهایش تا موقعی که روح دارد (سرسبز است) مثل انسانی است  که دست به طرف آسمان گرفته و در حال دعا نمودن است و وقتی که جان در بدن ندارد(خشک شده) سر به زیر و افتاده است ولی دریغ از اندکی توجه به آن .  اگر درموقع محصول به آن بنگری احساس می کنی  خرمایش را به شما تعارف  می کند (به شکل خوشه دقت کنید). به خودم می گویم این درخت از من وامثال من که توجهی به آن ندارند گله خواهد کرد و آه و ناله اش گریبان من وامثال من را خواهد گرفت . فکرش را که می کنم با خودم می گویم این نخل چه گناهی کرده که  روئیده ومیوه می دهد. چند سالی بود که وقتی از قدیمی ها می شنیدم ، که می گفتند:‌)( اگر درخت خرمایتان محصول نداد تهدیدش کنید که اگر سال آینده محصول ندادی سرت را می برم (می کشمت) خنده ام می گرفت ولی به احترام حرفشان خنده ام را بروز نمی دادم . شاید باورتان نشود و برمن خرده بگیرید وخرافاتی ام بخوانید ولی خودم این قضیه را تجربه کردم ولی نه با تهدید بلکه با صحبت نمودن .درخت خرمایی که ده سال سن دارد و هر سال منتظر محصولش بودم  امسال محصول داده است . (پیشنهاد می کنم اگر برای خوانندگان گرامی موقعیتی پیش آمد حتماً ، این قضیه را تجربه کنند). بالاخره درخت خرما موجود زنده است و برایش اهمیت دارد که صاحبش به او اعتنا می کند ویا احترامی می گذارد یا نه . طبق آیات قرآن کریم همه موجودات هستی دارای شعور واحساس هستند چه جمادات ،چه گیاهان وچه حیوانات وهمگی به نحوی در حال تسبیح وتقدیس ذات باریتعالی هستند.  والبته به نظر عده ای یکی از دلایلی که درختان در منزل بهتر محصول داده وکیفیت آن بهتر است علاوه بر رسیدگی بیشتر ، به خاطربرقراری ارتباط با درخت است و لو با یک نگاه یا  حرف زدن  وسر صدای بچه ها.

اگر شما به سالهای نه چندان دور این دیار کهن و تاریخی  برگردید می بینید بافقی ها با استفاده از شاخ و برگ و… درخت خرما چه هنرهایی که نداشته اند. در زمینه پادری بافی ، بادبزن بافی ،کلاه بافی، حصیر بافی ،جارو  و…. تبحر خاصی داشته اند ولی متاسفانه از یک طرف با پیشرفت علم و صنعتی شدن امور واز طرف دیگر عدم چاره جویی وعدم بازاریابی محصولات ، این هنرها نیز در حال فراموشی است. ولی دیگران از مواد اولیه درخت خرما استفاده بهینه می نمایند. نمونه آن سیس (لیف) درخت خرماست که قبلا برای پادری بافی ، تهیه طناب و…. استفاده می شده ولی امروزه خیلی از کشاورزان به دلیل عدم کارآیی ، آن را پس از پاک کردن درخت آتش می زنند.حالا جالب است بعضی از گل فروشی ها در شهر های همجوار با ابتکاری که به خرج داده اند، در تهیه دسته گل از آن استفاده می کنند. و یا در گذشته از مواد باقی مانده آن به عنوان هیزم برای پخت نان استفاده می کردند ولی امروزه متاسفانه با نامهربانی کشاورزان محترم مواجه شده و می سوزند در حالی که می توان به  وسیله یک دستگاه ، آنها را خرد نموده وبرای خوراک دام استفاده نمود.

در دو سه دهه اخیر به خاطر کم توجهی کشاورزان محترم به درخت خرما که به نظر اینجانب از روی غفلت و سهوی  بوده ، باعث شده اعتماد به نفس درختهای بافق ازبین برود ومحصولشان از کیفیت بدتری نسبت به بعضی شهرها برخوردار باشد نه اینکه اصلاً ، کیفیت نداشته باشد. ودرپایان به جای  پیدا کردن راه حل  مساله مثل بسیاری از موارد  ، آسان ترین راه  را انتخاب نموده( اقدام به پاک نمودن مساله) و به اصلاح نخیلات بافق روی آوردند . ابتدا از بم  پاجوش آوردند که خیلی دیر محصول داد و بعد از برازجان  که خیلی خوب جواب داده ولی اینجانب معتقدم در کنار این امور می بایست نخیلات بافق هم  احیاء می شد چرا که خرمای بافق هم در مقایسه با سایر شهر ها مزایایی دارد. والبته بدتر از آن اینکه ، درچند سال اخیر کاشت  مرکبات در بافق مد شده که این کار ، هم تجربه خوب و شاید هم تجربه تلخی برای بافق باشد ولی در کل  به نظر اینجانب بهترین ومقاوم ترین درخت برای شهرستان بافق همانا خرما است چرا که اگر یک سال هوا خیلی سرد ویخبندان شود فقط محصول یک سال خرما از بین میرود وآفت زده وسرما زده می شود مگر در موارد خیلی نادر(در یکی ازروستاهای شهرستان طبس ، به نام حلوان (که وبلاگی هم به نام حلوان ، مهد نخلهای سوخته وجود دارد)  دمای هوا به نزدیک ۵۰ درجه زیر صفر رسیده ودرخت های خرما را خشکانید). اگر دقت کرده باشید درسالهای اخیردر بافق  درخت نارنج کاشته می شد و هر از چند سالی که هوا سرد می شد ،درخت را سرما می زد و می بایست ازته درخت را برید و دوباره چندین سال صبر نمود تا درخت محصول دهد و یا در گرمای نفس گیر بافق  که هرچه هوا گرمتر شود نه تنها برای درخت خرما مشکلی بوجود نمی آید بلکه بهتر هم هست ودلمان خوش است که به خاطر گرمای هوا خرما می رسد وبه قول ما بافقی ها هوای خرما پزون است  وهمین هوا باعث سوختگی برگ وشاید محصول سایر درختان شود که سال گذشته برای درخت  پسته کاملاً ،مشهود بود.

اگر خرمای بافق را بررسی نمائیم متوجه خواهیم شد که آنقدر هم که توسرش میزنیم بی کیفیت نیست. البته شاید خیلی از بافقی ها این قضیه را به نوعی تجربه کرده باشند . سال گذشته چند کیلویی از خرمای بافق رابه یکی از میوه فروشی های شهر دادم وگفتم آن را بفروشد تا ببینم استقبال از آن چگونه است . ایشان ابتدا با توجه به اینکه خرمای خوب (خرمای شهرهای دیگر! )در مغازه داشت تمایلی برای فروش نداشت ولی با اصرار اینجانب قبول کرد که در مغازه گذاشته و آن رابفروشد( البته به شرط اینکه اگر کسی نخرید وخراب شد مسئولیتی قبول نکند).  بنده هم قبول کردم وآن را تحویل دادم و رفتم . چند روزی گذشت که زنگ زد وگفت: اگر خرمایی داری بیاور که مشتری داره. من هم اندک باقیمانده  را بردم . چند روز بعد مجدد تماس گرفت که اگر خرمایی داری بیاور.که من گفتم : شرمنده ، چیزی باقی نمانده است . به نظر شما خوانندگان گرامی در این موقعیت فروشنده چه جمله ای بگوید خوب است؟شاید باورتان نشود.گفت: فلانی محصول خرمای سال آینده ات را از همین حالا خریدارم . بعد از مدتی برای خرید میوه رفتم . ماجرا راسوال نمودم . گفت : از یکی از شهرهای همجوار مسافری آمده داخل مغازه وخرماها را برده و آدرس مغازه را داده تا الان چند نفر را فرستاده برای خرید وگفته چون قند خون دارم این نوع خرما  برای خوردن چای عالیه . حالا شما حساب کنید چقدر خریدار، فروشنده را تحت فشار قرار داده و فروشنده با وعده ووعید قول سال آینده راداده و به قول جوانهای امروزه توانسته بپیچونتش .از این موقع بود که به ذهنم افتاد به دنبال راهی برای عرضه محصول خرمای بافق  بروم  و این درخت با عظمت  ومحصول خوشمزه ، پرمنفعت ،کم ضرر وبهشتی که بارها نامش در قرآن آمده  را از غربت در آورم.

وقتی به سایتها برای بررسی  مراجعه نمودم متوجه شدم که درسال ۱۳۸۶ ودرشهر تبریز  بزرگترین کارخانه تولید قند مایع خرمای کشور تاسیس شده که خیلی برایم جالب بود. هرچه روی نقشه بررسی نمودم که آخه چه شهری در اطراف تبریز خرما دارد که آنها کارخانه فرآوری وتهیه قند ازخرما احداث نموده اند چیزی متوجه نشدم.کتابی را سازمان خوار وبار وکشاورزی جهانی براساس یادداشتهای  مرحوم دکتر و.ه.و.داوسن که بر روی درخت خرما تحقیق نموده وحوالی سال ۱۳۴۰ به ایران آمده و ۶ سال در ایران بوده وبر روی درخت خرما در سراسر ایران تحقیق نموده ، تالیف کرده  که آقای رضا سند گل آن را ترجمه نموده ودر آن کشورهای جهان و ایران ومخصوصاٌ ، مناطق و شهرهایی که درخت خرما در آنها وجود دارد را  یاد داشت نموده ازجمله : ۱- جاده بوشهر به  شیراز( ازجمله شهر های بوشهر-کازرون-جهرم-فسا-خفر-داراب)  ۲-جاده خاش به کرمان (از جمله بم) ۳-جاده بندرعباس به کرمان (حاجی آباد وعلی آباد) ۴- شمالی ترین منطقه کشت تجارتی خرما در ایران قصر شیرین است و… ودر پایان می نویسد بافق وخور که خرمایشان در حالت زردی مصرف می شود. باز هم تعجبم بیشتر شد چرا که شمالی ترین منطقه کشت خرما در قصر شیرین است و تا تبریز فاصله زیادی است.  تا پس از بررسی بیشتر بالاخره متوجه شدم  این کارخانه ی تبریزی ،خرمای درجه سه وچهار استانهای جنوبی کشور را می خرد و در کارخانه فرآوری میکند (ماشاءالله به این همت) . خیلی برایم قابل تامل بود  که چرا ما بافقی ها که به سخت کوشی وهمت والا(به خاطر خاصیت کویری) معروف هستیم از این قضیه غافل شدیم  و وقتی چیزی را داریم قدرش را  نمی دانیم .شاید خیلی هامون دقت نکرده باشیم ولی شما حساب کنید از موقعی که از منزل خود بیرون می روید(شاید داخل منزل هم باشد) تا زمان رسیدن به محل کار ، مدرسه و هر مقصد دیگری ، چقدر چشممان به این درخت می افتد اینجانب معتقدم که چند برابر جمعیت شهرمان ، نفر درخت خرما وجود دارد.

همشهریان گرامی ، آنهایی که قلبتان برای آبادانی بافق می تپد بیایید همت کنیم   با همفکری ومشورت ودرس گرفتن از تجربه های نا موفق قبلی، بر نامه ریزی  وتکیه بر تلاش جوانان پرشور ،  این محصول ،خودمان وشهرمان را از غربت خارج کنیم  ، نماد فرهنگ واستقامت شهرمان رابه رخ سایر شهرها بکشیم ،تاقبل از اینکه همسایگان شمالی اقدام نمایند (همانطور که در بسیاری از موارد جلو افتادند) و با  استعانت از ذات باریتعالی ودر سالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی خامنه ای به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی نامگذاری نموده اند وفرماندار جدید هم درچند هفته گذشته اعلام نمودند: کلید توسعه وپیشرفت بافق در رابطه فرهنگ واقتصاد نهفته است (البته ان شاءالله که درحد شعار نباشد وهمراهی کنند) با یک یا علی استارت بزرگترین کارخانه فرآوری محصول خرما را دربافق بزنیم وبا این کار علاوه بر رونق اقتصادی درسال اقتصاد سایه شوم سرمایه گذاری ناموفق ورکود اقتصادی را برداریم و باعث فراهم نمودن اعتماد سایرسرمایه گذاران شویم وبتوانیم باعث آبادانی وپیشرفت شهرمان بافق شویم.با احداث این کارخانه کارهای زیادی می توان انجام داد که ازجمله آن ۱- می توان برای تولید نوشابه طبیعی به جای نوشابه های امروزی که  مشتری زیادی دارد ومضرات آن زیاد است  ۲- تهیه قند خرما به جای قند های موجود (باتوجه به  نوشته سرکار خانم محدثه دهستانی ،کارشناس بهداشت روان و به نقل ازرئیس مرکز مدیریت بیماریهای غیر واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در چند هفته گذشته ، که بر اساس نتایج اولیه به دست آمده از یک طرح مطالعاتی، ۷ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال کشور به بیماری دیابت مبتلا هستند واحتمالاً ، این آمار برای شهرستان بافق و استان یزد که به شهر شیرینی معروف هستند بیشتر باشد)۳-تهیه روغن از هسته خرما و البته در کنار آن ایجاد آزمایشگاه تولید درخت از درخت های نمونه وصدور درخت های خرمای مرغوب بافق به سایر شهرها و بسیاری از موفقیتهای دیگرکه شاید خوانندگان گرامی بیشتر اطلاع داشته باشند ومی توانند نظراتشان را درج نموده تا بتوان از آن استفاده نمود. اینجاب مطمئنم که با تلاش وکوشش واستفاده از تجربه ودانش متخصصان بافقی وتکیه بر ذات لا یزال الهی وبا توجه به جمله معروف از تو حرکت از خدا برکت می توان به اوج قله های پیشرفت صعود نمود. در پایان چند نمونه از مواردی که در سایتها تحقیق نموده ام راجهت اطلاع خوانندگانی که تمایل دارندبیشتر بدانند درج نموده تا کمی بیشتر تامل نمایند وبا اظهار نظر هایشان باعث دلگرمی وهمراهی شوند.

ومن الله التوفیق- حسین برزگری بافقی

********************************************************************* 

 

بزرگترین کارخانه تولید قند مایع خرمای کشور در تبریز فعالیت می‌کند

۱۳۹۲-۰۴-۱۲, ۰۸:۵۹
کد خبر: ۸۶۳۴۳
سرویس: استان‌ها

با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در صنعت خرما وحمایت از نخل‌داران کشور می‌توان به بازگشت روزهای پر افتخار گذشته در تولید خرمای درجه یک دنیا امیدوار بود.

ایلنا: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: خرما اگرچه محصول تولیدی استان نیست ولی با طرح مطالعاتی کار‌شناسان و همت سرمایه گذاران استانی، با ایجاد بزرگ‌ترین واحد فرآوری خرمای کشور، از هدرروی خرمای درجه سه و چهار استان‌های جنوبی کشور جلوگیری و‌ ممانعت به‌عمل آمده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا مسعود محمدیان در حاشیه بازدید از کارخانه فرآوری مایع قندخرما در آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران گفت: با ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی در صنعت خرما وحمایت از نخل داران کشور می‌توان به بازگشت روزهای پر افتخار گذشته در تولید خرمای درجه یک دنیا امیدوار بود.

وی خاطرنشان کرد: کارخانه فرآوری مایع قندخرما در آذربایجان شرقی درسال۱۳۸۶ با هدف رونق و بهبود صنعت خرما، محصول ملی کشور و همچنین جذب سرمایه گذارخارجی در زمینی به مساحت بیش از ۳۰ هزار مترمربع و با زیربنای یک هزار و۷۴۴ مترمربع سالن‌های تولید احداث و درفاز دوم در سال ۸۹، با طرح توسعه، تولید انواع شربت‌های میوه برپایه قندمایع خرما و همچنین توسعه صادرات به اجرا در آمده که موفقیت چشمگیری را در صدور محصول قندمایع خرما به کشورهای اروپایی، آسیایی و روسیه داشته است.

محمدیان، بر ایجاد، راه اندازی و توسعه صنایع فرآوری، تبدیلی، تکمیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی در آذربایجان شرقی با توجه به پتانسیل‌های تولیدی مناطق مختلف تاکید کرد و افزود: این سازمان با بهره گیری از تمامی توان خود با جذب، حمایت و هدایت سرمایه گذاران در گسترش طرح توسعه بخش کشاورزی جهت ایجاد صنایع مادر و زیربنایی تلاش می‌کند.

گفتنی است میزان سرمایه گذاری در این کارخانه، ۶۵۰ میلیارد ریال بوده که۱۰ درصد آن توسط سرمایه خارجی تامین شده است.

این کارخانه توانسته است گواهینامه‌های بین المللی سیستم مدیریت کیفیت براساس استاندارد (ISO۹۰۰۱-۲۰۰۸) و سیستم ایمنی غذا (HACCP) و (ISO۲۲۰۰۰) ازموسسه TUV آلمان را اخذ وعلاوه برآن، گواهی‌های حلال و FDA از سازمان غذا و داروی آمریکا را نیز دریافت کرده و همواره در رسیدن به مدیریت کیفیت جامع TUM با استفاده از ابزارهای مورد نیاز تلاش می‌­کند.

 

کد مطلب: ۳۰۹۵۶

استانی

تاریخ انتشار: ۱۰ تیر, ۱۳۹۲ – ۱۳:۳۸

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی:

شهد خرمای تبریز کام اقتصادی همه نوشابه‌سازان را شیرین کرد

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: تولید شهد خرما در تبریز می‌تواند انقلاب بزرگی را در تولید نوشابه به وجود آورد.

به گزارش تبریز بیدار  ایاز برنو صبح امروز در حاشیه بازدید از کارخانه فرآوری مایع قند خرما در آذربایجان‌شرقی در گفت‌و‌گو با خبرنگاران بر تداوم تلاش جهاد کشاورزی در ایجاد صنایع فرآوری تاکید کرد.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: نزدیکی به بازارهای اروپا، آسیای میانه، ترکیه و عراق در توجیه اقتصادی احداث بزرگ‌ترین کارخانه تولید قند مایع کشور در تبریز نقش فراوان داشته و نمود بخشی از تلاش سازمان در استفاده بهینه از امکانات موجود برای افزودن به ظرفیت‌های تولید محصول در بخش کشاورزی و ایجاد امکان اشتغال مولد برای جوانان و ارتقای سطح توان تولیدی این بخش مهم از اقتصاد استان به شمار می‌آید.

برنو تاکید کرد: شهد خرما می‌تواند به جای قند در نوشابه‌ها مورد استفاده قرار گرفته و با توجه به روند تولید نوشابه در جهان این نکته حائز اهمیت است که تولید شهد خرما می‌تواند انقلاب بزرگی را در تولید نوشابه به وجود آورد.

وی با اشاره به اینکه هم اینک سالانه یک میلیون تن خرما در کشور استحصال می‌شود، افزود: از این مقدار سالانه ۳۵ هزار تن خرمای درجه سه و چهار در شرکت فرآوری خرمای تبریز به قند مایع خرما، کنسانتره خرما، بلوک مکمل خوراک دام مخصوص گاوهای شیری، پرواری، گوسفند و بز همچنین بلوک مکمل خوراک اسب تبدیل می‌شود.

برنو تصریح کرد: محصولات تولیدی این شرکت به بازارهای اروپایی، کانادا و روسیه صادر می‌شود و با نگاهی نو به صنعت خرما، جذب سالانه ۲۰ میلیارد دلار ارز از این ناحیه به اقتصاد کشاورزی استان امکان‌پذیر شده است.

وی با اشاره به اینکه قند مایع خرما کنسانتره رنگ‌بری شده شیره خرماست که پس از مراحل استخراج عصاره خرما با حذف ترکیبات پکتینی، پروتئین، فیبر و رنگ، رنگ آن از قهوه‌ای تا زرد روشن قابل تغییر است، گفت: قند مایع خرما برای نخستین بار در ایران و با هدف تغذیه سالم، تنوع در فرهنگ غذایی، تولید محصولات متنوع داخلی، رونق تجارت خارجی و حرکت بخش کشاورزی و صنعت به سوی جهانی شدن صورت پذیرفته است و پیش‌بینی می‌شود که این فرآورده به دلیل قابلیت‌های خاص از استقبال چشمگیری در بازار داخلی برخوردار شود.

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه طبیعی بودن قند مایع خرما دلیل مهمی برای استفاده بیشتر آن در صنایع مختلف بوده، اضافه کرد: قند مایع خرما در تولیدات طبقات مهم غذایی از قبیل آبمیوه‌های طبیعی، بستنی‌ها، فرآورده‌های لبنی، نانوایی و انواع نوشیدنی‌ها کاربرد دارد و بهترین شیرین‌کننده برای کارخانجات صنایع غذایی به دلیل مزایای بی‌شمار آن از جمله قیمت مناسب در مقایسه با انواع مشابه مانند عسل، با طعم شیرینی بهتر و بیشتر است.

۱۰ تیر ۱۳۹۲ (۲:۲۳ق.ظ)

سفیر اندونزی در بازدید کارخانه فرآوری مایه قند خرما در تبریز:

فضاهای مشترک تعامل و همکاری بین دو کشور امید است در دولت جدید نیز گسترش یابد

سفیر اندونزی در بازدید از کارخانه فرآوری مایه قند خرما در تبریز گفت: این شهر از مراکز مهم تجاری ایران است که به سرعت در حال رشد بوده و در این راستا یکی از اهداف ما، گسترش رابطه دو کشور از رهگذر آگاهی از توانمندی‌های منطقه آذربایجان شرقی در زمینه گردشگری و سرمایه‌گذاری است.
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی، دیان ویرنگ جوریت با اشاره به اینکه ایران از کشورهای غنی در حوزه منابع نفت و گاز به شمار آمده و در مقابل، اندونزی نیز دارای ظرفیت‌های وسیع کشاورزی است که این دو ظرفیت متقابل، می‌تواند به عنوان نمونه‌ای از یک فرصت مبادلاتی مهم بین دو کشور مطرح شود گفت: تبیین قابلیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دو کشور در بین آحاد مردم امری ضروری می باشد.
وی با بیان اینکه ملت و دولت اندونزی، همواره ایران را به عنوان دوستی دیرینه می‌شناسند، افزود: شاهد این مدعا، خرید نفت ایران توسط اندونزی در دوره‌های مختلف اعمال تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران است و با تبریک پیروزی ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری به ملت و دولت ایران، امیدواریم فضاهای مشترک تعامل و همکاری بین دو کشور، در دولت جدید نیز گسترش یابد. سعید اورندی، مدیرعامل کارخانه نیز در این بازدید با اشاره به ضد سرطان بودن تولید این کارخانه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان زیاد، قابلیت تولید انرژی مضاعف در ورزشکاران، کنترل کننده فشار خون و میزان ضربان قلب، دارای مواد معدنی پتاسیم، منیزیم و کلسیم به مقدار کافی، قابل حل در مایعات با دمای پایین، کاملاً طبیعی و عاری از هر گونه مواد افزودنی و افزایش دهی شیر مادران به طور چشمگیر مایع قندخرما گفت: برای ایجاد بیشترین ارزش افزوده در بخش کشاورزی راهی نیست جز اینکه در راه توسعه صنایع تبدیلی قدم برداشته شود.
وی با تاکید به این مطلب گه در آذربایجان شرقی در موقع فرآوری محصول که عمدتاً به فصل سردسال ختم می شود ادامه داد: به دلیل سردسیری منطقه نیازی به پرداخت هزینه سردخانه نبوده و نزدیکی به بازارهای اروپا، آسیای میانه، ترکیه و عراق نیز در بالا بردن توجیه اقتصادی آن نقش فراوان دارد. اورندی بابیان اینکه هم اینک یک میلیون تن خرما درکشور استحصال می شود گفت: با افزایش ظرفیت این کارخانه میتوان سالانه ۳۵ هزارتن خرمای درجه۳ و۴ را به قند مایع خرما، کنسانتره خرما، بلوک مکمل خوراک دام مخصوص گاوهای شیری، پرواری، گوسفند وبز و همچنین بلوک مکمل خوراک اسب تبدیل نمود.
وی ادامه داد: خرما اگر چه محصول تولیدی آذربایجان شرقی نمی باشد ولی با طرح مطالعاتی کارشناسان وهمت سرمایه گذاران استان، با ایجاد بزرگترین واحد فرآوری خرمای دنیا از دور ریخته شدن خرمای درجه سه و چهار در استانهای جنوبی کشور ممانعت شده است.

 

 

 

 

 

بزرگترین کارخانه تولید قند مایع خرمای دنیا در تبریز

 

۰۹:۲۸(دوشنبه ۴ مرداد ۱۳۸۹)
اخبار مرتبط

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت : با تولید قند مایع خرما در بزرگترین کارخانه تولید قندمایع خرمای دنیا در تبریز ، مصوبه شورای عالی سلامت و خواسته رئیس جمهور خدمتگزار جهت جایگزینی خرما به جای قند و شکر عملی می گردد

به گزارش فودنا و به نقل از جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی ، دکتر مسعود محمدیان درحاشیه بازدید مدیران عامل صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی سراسر کشور از شرکت تولیدی قند مایع خرما ، در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه روزگاری ایران بزرگترین تولید کننده خرما درجهان محسوب می گردیدگفت : به دلیل نبود صنایع تبدیلی در تولید و صدور خرما و بی توجهی به صنعت نخیلات از مقام نخست تولید خرما در دنیا سقوط کردیم . وی با بیان اینکه هم اینک با ایجاد صنایع تبدیلی وتکمیلی درصنعت خرما و حمایت از نخل داران کشورمی توانیم به روزهای پر افتخار گذشته در تولید خرمای درجه یک دنیا دست پیدا نماییم افزود : خرما اگر چه محصول تولیدی این استان نمی باشد ولی توانستیم با طرح مطالعاتی کارشناسان و همت سرمایه گذاران استانی ، با ایجاد بزرگترین واحد فرآوری خرمای دنیا از دور ریخته شدن خرمای درجه سه و چهار در استانهای جنوبی کشور ممانعت نماییم . دکتر محمدیان با اشاره به اینکه اصلاح الگوی مصرف دربخش خرمابا توسعه واحدهای تبدیلی و تکمیلی می تواند عملیاتی گردد افزود : با وجود مصوبه شورای عالی سلامت مبنی بر جایگزین شدن خرما به جای قند و شکر در ادارات دولتی ، به دلیل عدم وجود راهکار مناسبی در این قسمت از سوی کارشناسان ، هرگز عملی نگردیده است . وی ایجاد واحد فرآوری خرما در شهرک سرمایه گذاری خارجی و تولید قند مایع خرما را بهترین ایده پیشنهادی جهت تحقق خواسته شورای عالی سلامت و شخص رئیس جمهور عنوان نموده و افزود : اگر مصوبه شورای عالی سلامت در مورد جایگزینی خرما بجای قند عملی گردد ، می توان با فرهنگ سازی و ارائه الگوی صحیح به مردم از شیوع بیماریهای غیر واگیر ناشی از مصرف قند و شکر نظیر دیابت ، بیماریهای قلبی و عروقی و چاقی که هم اکنون در کشور روند افزایشی دارند جلوگیری نمود . دکتر محمدیان با اشاره به اینکه شهد خرما می تواند بجای قند در نوشابه ها مورد استفاده قرار گیرد گفت : با توجه به روند تولید نوشابه در جهان این نکته حائز اهمیت است که تولید شهد خرما ، انقلاب بزرگی را در تولید نوشابه بوجود خواهد آورد . وی با اشاره به اینکه هم اینک یک میلیون تن خرما در کشور استحصال می شود و از این مقدار سالانه ۳۵ هزار تن خرمای درجه ۳ و ۴ در شرکت فرآوری خرمای تبریز به قند مایع خرما ، کنسانتره خرما ، بلوک مکمل خوراک دام مخصوص گاوهای شیری ، پرواری ، گوسفند وبز ، بلوک مکمل خوراک اسب تبدیل می گردد افزود : محصولات تولیدی این شرکت به بازارهای اروپایی ، کانادا و روسیه صادر شود که بایستی گفت با نگاهی نو به صنعت خرما و تولید ۷ میلیون تن ، می توان سالانه ۲۰ میلیارد دلار ارز از ناحیه خرما بدست آورد . مهندس ایاز برنو مدیر صنایع کشاورزی استان نیز با بیان اینکه قند مایع خرما در تولیدات طبقات مهم غذائی از قبیل آب میوه های طبیعی ، بستنی ها ، فرآورده های لبنی ، نانوائی ، انواع نوشیدنی ها کاربرد دارد گفت : قند خرما بهترین شیرین کننده برای کارخانجات صنایع غذایی به دلیل مزایای بی شمار آن از جمله قیمت مناسب در مقایسه با انواع مشابه ، مانند عسل ، مزه شیرینی بهتر و بیشتر می باشد . وی با بیان اینکه از شرکت هایی که در این بخش فعالیت نمایند از سوی سازمان جهادکشاورزی تسهیلات بانکی اعطاء می شود افزود : قند مایع خرما ، ماده ای طبیعی حاصل از استخراج عصاره خرما بدون هیچگونه افزودنی بوده و دارای ظاهری کاملاً شفاف و رنگ زرد روشن بوده و در طی فرآیند استخراج و عصاره گیری ، شفاف سازی و تغلیظ تهیه می شود .

۲۵ نظر

 1. سید امین رضوی می‌گه:

  تشکر از دید خوب نویسنده محترم. البته بنده از کشاورزی اطلاعات ندارم اما چیزی که بسیار در این زمینه مهم است اینکه بالاخره باید به بافق و اهالی ان نشان داد که دست از سر سنگ آهن بردارند. ای سنگ آهن، بدبختی است. وابستگی به سنگ آهن زمینه عقب ماندگی همیشه ما را فراهم می کند. این معدن، مانند اختاپوس بر روی تمامی تفکرات و همت مردم، سایه افکنده و در ضمن، باعث شده پول حرام گنده ای وارد بازار بافق و مردم آن شود. بنابراین هر اقدامی که بتواند شهر را از وابستگی به سنگ آهن دور کند ، هم لایق پیگیری است و هم لایق تقدیر. به نظر بنده نیز ، پاکترین زمینه کاری برای بافق، همین خرما است. خرما، درختی است که دوستدار امامان و پیامبران ما بوده و خداوند همواره امامان و معصومان ما را، در سایه این درخت نهاده است. پس همتی باید کرد تا از وابستگی به سنگ آهن بکاهیم

 2. علی می‌گه:

  آقای برزگری عالی بود یک سوال اگر جواب بدهید ممنون میشوم با ساخت این کارخانه در بافق که بسیار مقرون به صرفه نیز هست چند نفر از جوانان بیکار بافقی مشغول به کار خواهند شد و اینکه آیا میتوان کارگاه‍های کوچک و خانگی برای این کار تشکیل داد چون میتوان برای احداث آن وام گرفت

 3. محمود می‌گه:

  باتشکر فراوان از جناب برزگری عزیزاگر به گذشته برگردید خواهید دید تحقیقات و پروژه های سود ده توسط کارشناسان خبره و بومی و دانشجویان در تمام زمینه ها انجام که بعضا نتایج قابل قبولی هم داشته اما متاسفانه این پروژه ها از طرف سازمانهای ذیربط مورد حمایت قرار نمیگیرد و به حالت اجرا در نمیاید برخی دیگر که با خون دل طرف اجرایی میشود پس از اندک مدتی ورشکست میشود مثل کارخانه نءوپان .ای کاش روزی به این پروززه ها اهمیت داده شود و بتوان از آنها در راستای ایجاد اشتغال پایدار بهره برداری نمود.

 4. داود می‌گه:

  سلام مرحبا بر شما ، طرح بسیار عالی است و نکات خیلی خوبی بیان شده به امید موفقیت شما دراین امر، مسولین محترم خواهشا همراهی نمایید

 5. روح اله می‌گه:

  آقای رضوی منظورت چیه که پول حرام گنده ای وارد بازار بافق شده؟؟؟؟؟

 6. موسی می‌گه:

  طرح مطلوبی است بشرطی که مسولین با شما همدل باشند نه اینکه همچون سالهای قبل به چند نفر نور چشمی تو مبارکه به همین منظور زمین و وام دادند ولی آنها یکیشون آن زمین را کارگاه …. کرده ویکیشون زمین را کارخانه …. کرده و دهها نفر دیگر زمین را با تکه زمینی در یزد معاوضه کردند والا اگر این اتفاقات نیافتاده بود الان بافق شاهد بهترین محصئل خرما و اسانس های متعلق به آن بود

 7. رنجبر می‌گه:

  سلام
  فکر کنم حالا دیگه به جای سنگ آهن باید بچسبیم به نخلستان ها . واقعا این سنگ آهن هم شده آفت جان مردم بافق مثل نفت که شده آفت جان مردم ایران

 8. salim می‌گه:

  سلام
  این رویکرد متفاوت و ذوق خوب و قابل تحسین این نویسنده عزیز را میستایم.
  بسیار خوب و مفید است. ویژگیهای این طرح شما عبارتنداز:
  مبتنی بر فرهنگ بومی و اقتصاد مقاومتی
  نگرش مدیریت جهادی
  سلامت محور
  و…
  بنده اماده همکاری هستم
  و به شما کمک میکنم

 9. پورفلاح می‌گه:

  با سلام
  بعد از مدتها چشمم به یک مقاله خوب و درخور توجه خورد. مرحبا و احسنت. عالی بود

 10. محمدرضا می‌گه:

  قربونت برم یه درخت خرما تا بخواد به بار بشینه ۱۰سالی میشه البته منظور درخت خرمائی که بشه از محصولاتش در بازار استفاده کرد،طرح خوبیه نه واسه الان،البته باید تو این ده سال از جیب هزینه کنی تا بتونی از اون استفاده ببری پس به این راحتیها که شما روی کاغذ بنویسی نیست

 11. امیر حسین کارگران بافقی می‌گه:

  سلام آقای رضوی لطفا در زمینه ای که اطلا عات نداری صبحت نکنید و اظهار نظر نکنید ما
  الان در چه قرنی هستیم الان بازار خرما دست کیه شما انبار ها پر از خرما شهر ها دیگر را ندیدید الان قرن ماشینه و صنعت الان مادر من صنایع دستی کار میکنه ولی مشتری نداره
  شهر ما چوب مدیر های بی مدیریت خورده نه بودن سنگ آهن .سنگ آهن پتا نسیل وفرصتی
  برای پیشرفت بافق بوده نه مانع پیشرفت بافق .لطفا حرام بودن پولها را اثبات کنید که نوعی توهین به ماست بریم بریم بریم چقدر حرف زدیم به امید ایرانی آباد

 12. علی رضا می‌گه:

  البته رها شدن کار درختان بدلیل درآمد مردم از کار درمعدن هست ولی اثراث این معدن ها بر کشاورزی نیز تاثیردارد.

 13. علی می‌گه:

  اقای برزگری مگریک کارخانه قندمایع چندنفررا متواندمشغول کارکندیاچندکرخانه میتوان زد

 14. مجید شاهی می‌گه:

  من چندین مرتبه کامنت اقای رضوی را خواندی مطلب نادرستی در ان مشاهده نکرده مه علت ناراحتی اقای کارگران کامنت ۵ شده اقای کارگران. نفت ووابستگی به ان برای کشور اسباب عقب ماندگی کشور مادر همه زمینها شده است ..خرما در حال حاضر صنعت پرسودی است. انچه اقای برزگری بیان کردند یک واقعیت هست که هرروز همه ی ما از کنار. میگذریم وتوجهی به ان نداریم وابستگی ما به سنگ ودریافت پولهای کلان ما را از اصل کار کشاورزی دور کرده. با توجه به کم ابی شهرستان ووضعیت اب وهوایی بهترین محصول خرما میباشد که در حال حاضر از ان غافل هستیم تا به حال محل ارتزاق ما سنگ اهن بود جوان بافقی دنبال. ایجاد اشتغال نبوده وفقط تلاش میکرده با هر مدرکی فقط وارد سنگ اهن بشه اینکه حالا یک مرتبه هم را به فکر واداشته دلیلش همین موضوع میباشد که اگر سنگ اهن نباشد ما هیچی نداریم…امیر حسین کارگران نمیدانم که سنت انقدری هست که مرحوم مهندس دهستانی را به یاد اوری یانه..ان مرحوم در همه محافل. حرفش این بود که به سنگ اهن وابستگیتان را کم کنید چند نفر شریک بشید وکارخانه های متعددی با توجه به پتانسیل شهر ایجاد کنید میدونی چرا شهرک صنعتی بافق کم رونقه دلیل همین سنگ اهنه..کسی دنبال سرمایهگزاری نمیره . همش نباید از کوتاهی وقصور مسولین صحبت کنیم یک کم از کم همتی وبیخیالی خودمان صحبت کنیم اقای شریعتی یکی از کسانی بود که در دوران فرمانداری خودش همش صحبتش از ایجاد اشتغال وطرحهای زود بازده صحبت میکرد اما کسی دنبال ان نبود..فکر میکنیم ستاره امال وارزوهای ما فقط با استخدام در سنگ اهن میدرخشد وحال با واگذاری ان این ستاره رو به افول وخاموشی گداشته … تمام اقتصادی موفق در دنیا را برسی کنید هیجا پای دولت را در ان نمیبینید مردم باید خود همت کنند وپارا جلو بگذارند ودولت از انها حمایت کنددر میبد در اردکان در مهریز ودر ابرکوه وتفت چون سنگ اهن نبود مردم دنبال افتتاح ورااندازی کارخانه های کوچیک وبزرگ رفتند واقتصاد شهر خود را رونق دازند بلاخره روزی سنگ اهن تمام خواهد شد از همین الان فکری برای ان روز بر داریم که. بعدها. اسباب پشیمانی ما رقم خواهد خورد

 15. بافقی می‌گه:

  سلام آقای برزگری ایده خوبی است ولی ما ملت تا تحت فشار قرار نگیریم قرار نیست حرکتی کنیم.

 16. دلسوز می‌گه:

  آقای رضوی طوری مطلب می نویسند انگار خودشون از شیر مایه ی همین …..نمی مکند…..

 17. مهدی می‌گه:

  آقای رضوی یک سری به خط تولید کارخانه خردایش و فراوری بزن بعدش افاضه کلام بفرمایید.کار همه را مانند کار خودتان نبینید.

 18. امیر حسین تفکری بافقی می‌گه:

  باسلام وتشکر از آقای برزگری, توجه به توانمندی داخلی واستعدادهای بالقوه هرمنطقه ونگاه به داخل و جمله معروف مقام معظم رهبری{مامیتوانیم}یعنی عمل به همین پیشنهادهای مفید آقای برزگری , قطعا توجه به این مهم در کنار طرح احیای نخیلات که درجای خود طرح خوبی است وباید بقوت ادامه یابد وانشاا..با عنایت به ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی از طرف مقام معظم رهبری, و دیده شدن توجه به خرمای بافق و پرورش ماهیان شورابی در سند توسعه شهرستان با فکر وتوان جوانان خوشفکری همچون آقای برزگری ,در کنا ر وابستگی جدی فعلی شهرستان به معادن مختلف منطقه ,که در انواع توسعه جزءتوسعه های ناپایدار محسوب میشود برای دستیابی به توسعه پایدار بافق,باید به نوانمندیهای بافق دربخشهای نخیلات,شیلات, وصنایع جوار ریلی ] گمرک وبارانداز به دلیل موقعیت جغرافیایی بافق توجه شود وشاهد شکوفایی بیش از پیش جوانان مستعد کشور عزیزمان ایران اسلامی باشیم .بار دیگر از توجه آقای برزگری به این فاکتور مهم تشکر مینمایم . امیر حسین تفکری بافقی

 19. ahmad می‌گه:

  با نظر اقای کارگران موافق هستم

 20. وطن خواه می‌گه:

  آقای برزگری ودیگر دوستان بپذیرید که تجربه کارخانه کاشی ریسک هرنوع سرمایه گذاری را از مردم گرفته امابعنوان یک پیشنهاد :ارایه طرحتان در پارک علم وفن آوری میتواند شروع خوبی برای کار باشد.ناامیدنباشید. لیس لاانسان الاماسعی

 21. جواد می‌گه:

  سلام آقای برزگری بسیار عالی است فقط خواستم بدانم مطلب ارائه شده درحد ایده ونظر است ویاقصدپیگیری و رایزنی جهت احداث کارخانه مذکور رادارید؟لطفا اعلام کنید.بنده آماده همکاری با شما میباشم.ضمنااز آقای شاهی بابت مطالبی که عرض نمودند تشکر میکنم

 22. تقی شلتوک می‌گه:

  درجواب آقای شاهی بگویم بله آقای شریعتی دنبال طرحهای زودبازده بود ویکی از اون طرحها طرح … از شورابه بود که مال شرکت آقای …. بود و وامش را که گرفتند و…و الان از اون طرح وکارخانه خبری نیست

 23. علی می‌گه:

  عالی بود ای کاش مشد چنین کارخونهای تو بافق بزنن تا هیچ جون بافق بی کارنمونه

 24. حسین می‌گه:

  آقای برزگری عزیز فکرتان خیلی قشنگه امامشکل اینجااست که اگرروزی کارتان بگیردکارگاههای دیگرکه زودترازشماآمدندبه هرنوعی مانع ازسودوپیشرفتتان می شوندبه عنوان مثال ذوب روی وکا رخانه کاشی وغیره اینها همه سوددهی داشتنداما بدلیل خوابیدن بعضی کارخانه هاوبه فروش نرفتن تولیدشان مانع شدندوبدترازهمه مسئولین شهربافق یاعلی رالفظی می گویندومی روندبه موانع برخوردکنی بایدخودت تلاش کنی وازاین بندآزادبشی بنابراین بنده بدون تعارف بانظر آقای امیرحسین کارگران صددرصدموافقم ببین معدن ماراداشتندمی بردنداگرتلاش آقایان صباغیان ویار احمدی وشورای شهرعزیزمان ومردم عزیزشهرمان وکارگران معدن نبودمعدن مارابه غارت برده بودندوهمین هایی که الان باشما یاعلی گفتندروزی پشتتان راخالی خواهندکرداگر سرمایه داری این رابکن اگرامیدت به دولت وایده های برخی ها که بابردن معدنمان شادهستندباشدبگویم که سخت دراشتباه هستیدفقط خواهشا بافکر درست جلوبرویددرنهایت ازشما عذرخواهی می کنم وبه عنوان همشهری بودنمان دوستتان دارم