جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۴۷:۳۳ بعد از ظهر

فضای نامساعد حاکم بر رسانه های بافق

کد خبر: 53789
تعداد بازدیدکننده: 161
تاریخ: ۲۹ دی ۱۳۹۳

MTB_0095

هفته نامه افق کویر در حالی پا به هفدهمین سال از انتشار خود گذاشته که متأسفانه فضای نامساعدی حاکم بر جو رسانه ای بافق شده است. شهرستان بافق که از لحاظ تعداد رسانه، دست کمی از مرکز استان و سایر شهرها به نسبت به جمعیت خود ندارد این روزها با چالشی بس عجیب روبرو هست که اگر از سوی مسئولین تدبیر نشود با مشکلات عدیده‌ای روبرو خواهد بود. فشار از سوی برخی از ناآگاهان بابی جدید در عرصه اطلاع رسانی باز کرده؛ به گونه‌ای که برخلاف نصح صریح قوانین و آزادی نشریات و رسانه ها می باشد. این که از سوی برخی از این ناآگاهان گفته می شود که چرا رسانه‌ها در حوادث و اتفاقات بافق ورود می‌کنند حرف نویی هست که واقعا جای شگفتی دارد! آنها به صراحت حتی از پاسخگویی طفره رفته و با لحنی تند مطبوعات را به باد انتقاد و گاه تهدید می‌کشانند .
گاه برخی از آنها اگر هم زورشان برسد که می‌رسد اولین کاری که می‌کنند شاهرگ حیاتی یک نشریه که درآمد از طریق آگهی هست می‌بندند تا به خیال خود نشریه را از ادامه حیات بیندازند! اینها همه در حالی شکل می‌گیرد که متأسفانه این قبیل از مدیران نسبت به وظایف نشریات اطلاعی ندارند و یا زحمت مرور قوانین مطبوعاتی را به خود نمی‌دهند. مطابق با اصل بیست و چهارم قانون اساسی «نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند، مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشند. تفصیل آن را قانون معین می کند» و یا در ماده چهار قانون مطبوعات به صراحت آمده است» هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات برآید و یا به سانسور و کنترل نشریات مبادرت کند» اگر اینها نبود که جامعه در خفقان به سر می برد و باعث خودکامگی می‌شد. اگر رسانه مطابق با رسالت خود که همان» روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم « است اقدامی نکند مردمان و حتی مسئولان در کم آگاهی و بی اطلاعی به سر می‌برند. اینها همه برای آن است تا جامعه از پویایی خود باز نایستد و همچنان به اهداف بلند خود که برخاسته از خون شهدا و امام راحل بوده به توسعه خود با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری و در سایه دولت تدبیر و امید ادامه بدهد.

محمدحسین تشکری

۶ نظر

 1. ناشناس می‌گه:

  اصل بیست و چهارم قانون اساسی «نشریات و مطبوعات در بیان مطالب آزادند، مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشند. تفصیل آن را قانون معین می کند»
  مخل به مبانی اسلام
  هر شخص یا نهادی بنا به منافع خود می تواند نوشته ها را مخل به مبانی اسلام ربط دهد .مثلا همین نوشته ی شما می تواند از منظر بسیاری مخل به مبانی اسلام باشد و این موضوع زمینه ی برخورد با شما را فراهم کند.
  ………………………….
  در قانون اساسی ژاپن در مورد آزادی مطبوعات داریم :
  اصل ۲۱ :
  آزادی اجتماعات و انجمنها و نیز آزادی بیان، مطبوعات و دیگر شیوه‏های ابراز عقیده تضمین گردیده‌است. هیچگونه سانسوری اعمال نمی‌شود و محرمانه بودن راه‏های برقراری ارتباط مصون از تعرض خواهد بود.
  در قانون اساسی کشور سوئیس در مورد آزادی مطبوعات داریم :
  اصل پنجاه و پنجم
  آزادی مطبوعات تضمین شده است.

 2. منتقد می‌گه:

  سلام اقای تشکری
  فقط مرغ همسایه غازه در مورد حوادث اخیر خیلی خبرهای کذب و بی اساس را منتشر کردی یادت که نرفته یک بار مسنویسی قلم شکستنی است و حالا مینویسی اوضاع خرابه راستی قلم تو هم شکست در حوادث گذشته و تمام حقیقت را ننوشتید

 3. میلاد می‌گه:

  طنز تلخ ماجرا اینجاست که در یک روز دو یادداشت پشت سر هم در این سایت منتشر می شود که در یکی از نبود آزادی بیان گلایه می شود و در یادداشت دیگر آزادی بیان در یک کشور در قاره ای دیگر محکوم می گردد !!!
  ما یا آزادی بیان را قبول داریم یا نه
  آزادی بیان اما و اگر ندارد
  آزادی بیان یعنی آزادی مطلق بیان

 4. mohsen می‌گه:

  سلام
  آقای تشکری کسانی رسالت رسانه ها را نادیده یا نقص می کنند که یا منافع شخصی یا گروهی یا حزبی آنها با رسالت رسانه هم خوانی نداشته باشد از شما برای تلاش برای روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات مردم تشکر می کنیم و امیدواریم بخاطر تعدادی ناآگاه و وطن فروش از این تلاش دست برنداریدتاجامعه با آگاهی به مسیر پویایی خود پیش رود.

 5. نا شناس می‌گه:

  خوش به حال هر کی خوابه

  ما به بیداری دچاریم!!!!