سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۶:۳۸:۳۵ قبل از ظهر

سلام بر رمضان ، ماه عزیز خدا (۴)

کد خبر: 6161
تعداد بازدیدکننده: 112
تاریخ: ۰۳ مرداد ۱۳۹۱


« قیمت ماه مبارک رمضان »

                  ماهى که نزد خدا برترینِ ماه هاست و روزهایش برترینِ روزها ،شب هایش برترینِ شب ها و ساعاتش برترینِ ساعات است .ماهى است که در آن به میهمانى خدا دعوت شده اید و از شایستگانِ کرامت الهى قرار داده شده اید                   

آیا شما هیچ وقت قیمت چیزی را تعیین کرده اید؟

نمی دانم هیچ وقت به شما گفته اند قیمت چیزی را تعیین کنید. ماشین، زمین یا هر چیز دیگر. وقتی من و شما بخواهیم قیمت چیزی را تعیین کنیم چه می کنیم ؟ مسلما با وسواس خاصی به جوانب آن نگاه می کنیم . پایین و بالای آن را نگاه می کنیم . وراندازش می کنیم . به محتوای آن توجه می کنیم .در آخر قیمتی برای آن تعیین می کنیم .

بعضی مقولات را نمی توان قیمت زد . شاید در حد ما نباشد که قیمت تعیین کنیم . شنیده ایم که فلان جواهر را کسی نمی تواند قیمتی برایش تعیین کند . چون قیمتش بسیار بالاست . با توجه به این مثال ،جواهری چون ماه مبارک رمضان جای خود دارد.قیمتش را خدا می داند .  اما تامل و تفکر در این موضوع ، باید نزد خداوند متعال بسیار قیمتی باشد . هر چند فکر ما از معنا و مفهوم عالی آن باز می ماند اما این دلیل نمی شود در این مورد تامل نکنیم . لذا این مبحث را با این سوال آغاز می کنیم .

قیمت مهمانی خداوند متعال به چیست ؟ چرا اینقدر روزها و شب ها و ساعات ماه مبارک قیمت دارد؟

قیمت هر مقوله به محتوای آن است ، محتوای ماه رمضان به چیست ؟

برای درک این مفهوم مثالی ذکر می کنیم : یک کاغذ ساده به خودی خود قیمتی اندک دارد . گاهی فرزند شما روی آن را خط خطی کرده ، شما به آن توجه نمی کنید و به عنوان زباله دور می اندازید . اما گاهی همین کاغذ مدرک مالکیت شما ست . با همین تکه کاغذ به ظاهر ساده، شما مالک خانه و … محسوب می شوید . هیچ وقت آن را به دور نمی اندازید بلکه در نگه داشت آن دقت می کنید .

وقتی با چشم ظاهر نگاه می کنیم تمام شب های سال و روز های آن در نظر اول یکسان هستند و هیچ تفاوتی بین آنها نیست . شب رمضان با شب های دیگر ماههای سال چه تفاوتی دارد ؟. شب قدر که در ماه رمضان واقع است چه تفاوتی با دیگر شب ها دارد؟

نتیجه اینکه باید به سراغ محتوا ی ماه مبارک برویم . ببینیم راز قیمت ماه مبارک رمضان  به چیست ؟

در اینجا چند موضوع که محتوای ماه مبارک را ساخته و باعث قیمتی شدن آن شده است مطرح می کنیم . تا شاید با معرفت بیشتری به استقبال این ماه مبارک برویم .

از چند زاویه به آن توجه می کنیم :

 ۱- قیمت ماه رمضان به واسطه ی میزبانی خدا از انسان ها       

 من و شما شاید ماهی یکی دو بار منزل اقوام دعوت باشیم . سفره ای انداخته باشند و اقوام و خویشان به مناسبتی دور هم جمع شوند . میزبان یا پدر و مادرند یا برادر یا خواهر یا … این مهمانی برای شما چقدر قیمت دارد . خوب قیمت دارد . نتیجه آن صله رحم است و خداوند محبت می کند . این را نمی شود در اوج قرار داد .

اما گاهی  ممکن است به مناسبتی یا به دلیلی خاص از دفتر مقام معظم رهبری با شما تماس بگیرند و شما را در یک مهمانی که میزبانش رهبر معظم انقلاب هستند دعوت کنند . بماند از حس و حالی که شما دارید در ورود به این مهمانی خاصی که در عمر ما شاید یکی دو بار و شاید اصلا اتفاق نیفتد . در اینجا چون میزبان رهبر معظم انقلاب هستند این مهمانی بسیار برای ما قیمتی است . شاید بپرسیم چرا قیمتی است ؟ جواب این است که چون میزبان دارای ویژگی هایی منحصر به فرد و صفات و موقعیت والایی است این مهمانی بسیار اهمیت دارد . چرا که در همان مهمانی ممکن است یک سری اموری که شما برای شهر و دیار خودتان  می خواستید پیگیری کنید در آن واحد  یا با پشتوانه ای  بسیار قوی پیگیری و به سر انجام  برسد . در مهمانی خانوادگی شخص ذی نفوذ و قدرتمندی با آن موقعیت پیدا نمی کنید . اما شما در مهمانی خاصی که با رهبر معظم انقلاب نشسته اید خارج از تمام پیچ و خم های اداری و یک سری کاغذ بازی ها، راحت و بی درد سر حرفتان را به شخص اول مملکت می رسانید .

در ماه مبارک رمضان خداوند متعال خود میزبان هست . میزبانی با آن ویژگی ها که آدم از گفتنش کیف می کند . من و شما توانسته ایم در بار عامی که پادشاه عالم داده وارد شویم .خداوندی که اینچنین معرفی  می شود هُوَ اللّهُ الَّذی لا إِلهَ إِلاّ هُوَ الْمَلِکُ الْقُدُّوسُ السَّلامُ الْمُؤْمِنُ الْمُهَیْمِنُ الْعَزیزُ الْجَبّارُ الْمُتَکَبِّرُ سُبْحانَ اللّهِ عَمّا یُشْرِکُونَ

پس مسلما به مقتضای میزبان که خداوند متعال است نوع میزبانی ،نوع استقبال ،  نوع پذیرایی  بسیار تفاوت می کند . پس اگر ماه رمضان قیمتی است یکی از وجوهش میزبانی خداوند متعال است .

۲-قیمت ماه رمضان به واسطه ی نزول قرآن در آن

 ماه مبارک رمضان ماه نزول قرآن کریم ، کتاب هدایت وکتاب رحمت است ، لذا به واسطه ی وقوع نزول قرآن در ماه رمضان  این ماه قیمتی شده است . این موضوع از قیمتی ترین محتواهای این ماه مبارک است . ماه مبارک، مبارک است به این برکات که از جمله آنها نزول قرآن است . ما می توانیم با قرائت آیاتی از قرآن و تامل در آن از این بعد از برکت قرآن بهره مند شویم .

۳-قیمت ماه رمضان به واسطه ی نزول کتب آسمانی در آن

 جالب است طبق روایات، اکثر کتب آسمانی در ماه مبارک رمضان نازل شده است.  به این روایت توجه کنیم :

«در کافى به سندش از امام صادق علیه السلام روایت نموده که فرمود: قرآن در ماه مبارک رمضان یکجا به بیت المعمور فرود آمد سپس در طول بیست سال تدریجا نازل گردید آن گاه فرمود: پیامبر صلى الله علیه و آله فرموده است : مصحف ابراهیم در شب اول ماه رمضان ، تورات در شش ‍ شب از ماه رمضان گذشته ، انجیل در سیزده شب از ماه رمضان گذشته ، زبور در هیجده شب از ماه رمضان گذشته ، و فرقان (قرآن ) در شب بیست سوم از ماه رمضان نازل گشت»

پس ماه مبارک رمضان از این بعد که ماه نزول کتب آسمانی است قیمتی است .

 ۴-قیمت ماه رمضان به واسطه ی احکام الهی جاری  در آن     

به ماه رمضان دقت کنیم خداوند متعال در این ماه احکامی را جاری فرموده است که تمام این احکام حکایت از لطف و عنایت او دارد.  برخی از این احکام در خطبه رسول اکرم (ص) مشاهده می شود. به این عبارات توجه کنیم :

نَفَس‌هایتان در آن ، تسبیح است ، خوابتان در آن ، عبادت ، عملتان در آن ، پذیرفته و دعایتان در آن ، مورد اجابت است .

اى مردم ! هر که از شما در این ماه ، روزه‌دارى را افطار دهد ، پاداشش او براى آن عمل نزد خدا ، همچون آزاد کردن یک برده و آمرزش گناهان گذشته اوست»

پس گفتند : اى پیامبر خدا ! همه ما توانایىِ این کار را نداریم!

پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود : خود را از آتش نگه دارید ، هر چند با یک دانه خرما ؛ خود را از آتش نگه دارید ، هر چند با یک جرعه آب .

اى مردم! هر کس اخلاقش را در این ماه ، نیکو سازد ، براى او وسیله عبور از صراط خواهد بود ، در آن روز که گام‌ها بر صراط مى‌لغزد ؛

و هر کس در این ماه بر بردگان خود آسان بگیرد ، خداوند حساب او را سبک خواهد گرفت ؛

و هر کس در این ماه ، شرّ خود را [از دیگران] باز دارد ،خداوند در روز دیدارش ، غضب خویش را از او باز خواهد داشت ؛ و هر که در این ماه ، یتیمى را گرامى بدارد ، در روز دیدار ، خداوند ، گرامى اش خواهد داشت ؛

و هر که در آن به خویشاوند خود نیکى کند ، در روز دیدار ، خداوند با رحمتش به او نیکى خواهد کرد ؛ و هر کس در آن از خویشان خود ببُرد ، خداوند در روز دیدار ، رحمتش را از او قطع خواهد نمود ؛

و هر کس در آن ، نماز مستحبّى بخواند ، براى او دورى از آتش ، نوشته مى‌شود ؛ و هر کس واجبى را در آن ادا کند، پاداش کسى را دارد که هفتاد واجب را در ماه‌هاى دیگر ، ادا کرده است ؛

و هر کس در آن بر من زیاد صلوات بفرستد ، خداوند در روزى که وزنه اعمال ، سبک مى شود ، وزنه اعمال او را بیفزاید ؛ و هر کس در آن ، آیه اى از قرآن تلاوت کند ، پاداش کسى را دارد که در ماه هاى دیگر ، ختم قرآن کرده است .
اى مردم! در این ماه ، درهاى بهشت ، بازند . پس از پروردگارتان بخواهید که آنها را بر شما نبندد ؛

و درهاى دوزخ ، بسته‌اند . پس ، از پروردگارتان بخواهید که آنها را بر شما نگشاید ؛ و شیطان ها در بندند .

پس، از پروردگارتان بخواهید که آنها را بر شما مسلّط نسازد»

این احکام احکامی است که خداوند متعال براساس رحمت و مغفرت خود ، در این ماه جاری فرموده است . هر چند در ایام دیگر سال نیز احکامی صادر شده است اما احکامی که در این ماه صادر شده از نظر کمیت و کیفیت بسیار حائز اهمیت است .

وجوه دیگر قیمت  ماه مبارک رمضان انشاالله در شماره ی بعدی مطرح می گردد.

 محمد جواد عسکری