سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۵۷:۵۳ قبل از ظهر

نرخ بیکاری یزد واقعی نیست/ جوانان یزد تن به کارهای سخت نمی‌دهند

کد خبر: 14610
تعداد بازدیدکننده: 100
تاریخ: ۱۳ بهمن ۱۳۹۱

خبرگزاری فارس: معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد با بیان اینکه سال گذشته نرخ بیکاری در یزد شش درصد اعلام شد، گفت: این نرخ بیکاری واقعی نیست زیرا بسیاری واحدهای فولاد یزد ناچارند از نیروهای غیربومی استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدرضا بابایی، بعد از ظهر امروز در نشست مشترک رئیس جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد با خبرنگاران استان اظهار داشت: نرخ بیکاری یزد در سال گذشته شش درصد اعلام شد و این در حالی است که در بسیاری از واحدهای بزرگ استان از جمله شیشه اردکان، فولاد ارفع و … حداقل در هر واحد ۲۰۰ نیروی غیربومی شاغل هستند.

وی تصریح کرد: اگر افراد جویای کار در یزد تن به کارهای سخت‌تر بدهند، مشکل بیکاری حل می‌شود و نرخ بیکاری ما با این رقم ارائه نخواهد شد.

بابایی با بیان اینکه بسیاری از جوانان یزدی نمی‌خواهند تن به کارهای سخت بدهند، افزود: برخی واحدهای صنعتی استان یزد از جذب نیروی بومی عاجز شده‌اند زیرا جوانان یزد دیگر مانند گذشته تن به کارهای سخت نمی‌دهند و از کار در واحدهایی نظیر فولاد استقبال نمی‌کنند.

وی در بخش دیگری از این جلسه سه ساعته اظهار داشت: یزد برنامه‌های عمده‌ای را در مسیر توسعه استان دارد که از آن جمله می‌توان به احداث بارانداز بورس معدنی کشور در این استان اشاره کرد.

معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد ادامه داد: بحث دیتا سنتر مرکزی کشور را نیز در یزد دنبال می‌کنیم زیرا یزد از ظرفیت بالایی در حوزه IT برخوردار است.

وی، احداث بارانداز کالا و خدمات با عنوان بندر خشک را نیز از دیگر برنامه‌های توسعه‌ای استان یزد برشمرد و خاطرنشان کرد: مجوزهای مورد نیاز بندر خشک دریافت و زمین آن مشخص شده و به زودی عملیات عمرانی آن آغاز می‌شود.

بابایی همچنین یادآور شد: احداث مخازن بزرگ ذخیره سوخت کشور در یزد را نیز پیشنهاد داده‌ایم که هنوز جوابی در این زمینه دریافت نشده اما با توجه به مرکزیت یزد و دور بودن این استان از مرزها، می‌توان در مواقع حساس و بحرانی، از این مخازن و منابع استفاده کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افق آینده یزد در حوزه‌های مختلف عنوان کرد: در افق ۱۴۰۵، یزد در حوزه آب نیاز آبی معادل ۵۱۱ میلیون مترمکعب بدون در نظر گرفتن مصارف کشاورزی دارد و اگر بخواهیم روند رو به توسعه یزد تداوم یابد، باید این نیاز برطرف شود و در واقع ثانیه‌ای ۱۶ مترمکعب آب در یزد تامین شود که ۱۱ مترمکعب آن در صنعت و معدن مورد نیاز است و در حوزه شرب و بهداشت نیز به ۴٫۵ مترمکعب آب در ثانیه نیاز است.

وی تاکید کرد: برای تامین این نیاز در افق ۱۴۰۵ باید انتقال آب از خارج از استان در دستور کار قرار گیرد که در این راستا انتقال آب از خلیج فارس در راس امور است که کارهای مطالعاتی آن در دست انجام است.

بابایی، شیرین کردن آب‌های شور داخلی، کشف و استحصال آب‌های فسیلی و … را از جمله راهکارهایی برشمرد که می‌توان برای تامین نیاز آبی استان یزد انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه برق نیز گام‌های خوبی برداشته شده به نحوی که در سال ۸۴ قدرت نصب شده برق در استان یزد ۴هزار و ۸۰۰ مگاوات بود اما اکنون هزار و ۲۶۰مگاوات، قدرت نصب شده برق در استان یزد است.

بابایی با اینکه نیروگاه‌های بخش خصوصی نیز به تدریج در یزد وارد مدار تولید می‌شوند، عنوان کرد: چند گروه آلمانی و چینی برای ایجاد نیروگاه خورشیدی به وزارت نیرو تقاضا داده‌اند و اگر جایگاه این نیروگاه‌ها در کشور تعریف شود،‌ یزد به طور قطع یکی از گزینه‌های حائز اهمیت و الویت‌دار در این زمینه است.

وی همچنین به تشریح سایر زیرساخت‌های توسعه از جمله جاده، گاز و … در استان یزد پرداخت.

معاون برنامه‌ریزی استاندار یزد همچنین به تشریح وضعیت استان یزد در حوزه صنایع مختلف در کشور پرداخت و اظهار داشت: هم‌اکنون در کشور ۹۰۰هزار تن شیشه تولید می‌شود که ۲۹۰هزار تن آن مربوط به استان یزد است.

وی سیمان تولیدی در کشور را ۹۰ میلیون تن در سال اعلام کرد و افزود: از این میزان یک میلیون تن در یزد تولید می‌شود و در حوزه کاشی و سرامیک، فولاد و … نیز وضعیت استان مطلوب و در رده‌های بالای کشوری است.

بابایی با اشاره به واحدهای در دست احداث و آماده راه‌اندازی در استان یزد اظهار داشت: دو واحد گندله‌سازی در بافق و بهاباد، کک‌سازی در طبس، سیمان سفید در بافق و ابرکوه، گرانول در مهریز، یک واحد داروسازی در میبد و نخ بخیه در تفت در مسیر بهره‌برداری قرار گرفته است.

وی در این نشست همچنین با اشاره به وضعیت صادرات استان یزد خاطرنشان کرد: در سال ۸۴ میزان صادرات استان یزد ۱۵۲هزار تن بود که این میزان در سال ۹۰ به ۶۷۳ هزار تن و در ۱۰ ماهه سال ۹۱ به ۹۶۰هزار تن رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش ۸۶ درصدی برخوردار است و ۴۱ درصد کل صادرات استان یزد به کشور عراق صورت می‌گیرد.

بابایی در این نشست همچنین به تشریح تسهیلات ارائه شده در بخش‌های مختلف صنعت و کشاورزی پرداخت و گفت: این تسهیلات ظرفیت تولید در همه بخش‌ها را سه تا چهار برابر کرده است.

در این نشست سه نفر از مدیران حوزه صنعت و کشاورزی استان یزد به سئوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

۴ نظر

 1. شمع بي زبان می‌گه:

  حاکمیت باید به روز جواب گوی خواسته های مردم باشد.

  این که در مملکت ما که از اسمان و زمین زر و طلا می بارد جوانان به کار های سخت و زیان اور تن بدهند عامل مهمی برای ایجاد نا رضایتی در اقشار مختلف جامعه و ضرر های جبران نا پذیر بعدی خواهد شد

 2. شمع زبان دراز می‌گه:

  ما که نمی گوییم
  گاو شتر بی کار داریم
  ما انسان بی کار داریم
  کار خانه های فولاد و شیشه شرایط خطر ساز و غیر انسانی دارد و مناسب برای انسان نیز

 3. حامد می‌گه:

  مردم هر استانی که تنبلی پیشه کنند نباید انتظار پیشرفت داشته باشند .

 4. ناشناس می‌گه:

  بحث تنبلی و تن به کار ندادن و ننگ بودن کار با کار کردن در شرایط کشنده شرکت فولاد و شرکتهای با هم فرق دارد

  قدیم بافقیها می رفتند تهران کارگری ولی الان تو بافق کسی حاضر نیست کارگر باشد
  این فرهنگ غلط کار است که بر ما چیره شده است