جمعه ۵ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۴۹:۵۵ بعد از ظهر

اما براستی چرا خدا آزادش کرد؟

کد خبر: 4049
تعداد بازدیدکننده: 132
تاریخ: ۰۳ خرداد ۱۳۹۱

روز روز بزرگیست ، جمله ای از امام امت هر ساله از طلوع آفتاب سوم خرداد منتشر می شود که :
خرمشهر را خدا آزاد کرد.
اما براستی چرا خدا آزادش کرد؟
تقریبا هیچ عقلی نمی توانست بپذیرد در شرایطی که کمکهای امریکا و شوروی و اروپا و حتی امریکای لاتین سرازیر عراق شده ، عملیاتی با آن وسعت ، طی سه مرحله بتواند در سوم خرداد ۶۱ خونین شهر را آزاد کند ، آن روز امام امت غرور عده ای و سینه ی مدعیان را با کلام آتشین شان نشانه رفتند. فتح خرمشهر به خودی خود چنان ارزشی نداشت بلکه ارزش‌ها و تفکری که توانست محاسبات مادی را در هم بشکند و آن را آزاد کند، مهم بود . مغزها مادی نبود . انجام تکلیف الهی و توکل به ذات مقدس سبحان، در محاسبات آن روز نقشها داشت . این سنت الهی را شاید هزاران بار آزموده ایم و دیدیم که درست است ولی چرا باز فراموشمان میشود؟!
 به قول عزیزی : بهترین درسی که می‌توان از فتح خرمشهر گرفت، اتکال به خدا و وارد کردن متغیر اصلی در معادلات است و آن خدا است.
حال کلام امام سفر کرده مان در صحیفه جلد ۱۷ صفحات ۳۱۸ و ۳۱۹ :
“این مطلب مهم را که کرارا عرض کرده‌ام، تکرار می‌کنم که ملت عزیز مجاهد بویژه سلحشوران رزمنده مجاهد فی سبیل الله توجه داشته باشند که غرور از پیروزیها آفت بزرگی است که شیطان باطنی در بندگان خدا به وجود می‌آورد تا آنان را از راه حق منحرف کند، و در اثر آن خلق خدا را در کوشش برای مقاصد الهی سست کند، و اگر خدای نخواسته این حالت شیطانی در جبهه‌ها پیش آید، در پیروزیها وقفه حاصل، بلکه با مکر شیطانی ممکن است به شکست منتهی شود. و زمانی این آفت وجدان‌کش پیش می‌آید که انسان از خود و خداوند غافل شود و قدرت و پیروزیها را از خود بداند، و منشأ اصلی آن که ازمه امور را دردست دارد و هرچه کمال و قدرت و جمال است از اوست را از یاد ببرد. ملت عزیز و قوای مسلح رزمنده در طول این انقلاب و این جنگ لمس نموده‌اند که اگر مددهای الهی و عنایات خاص خداوند قادر نبود، هرگز در ما قدرت مقابله با رژیم شیطانی تا دندان مسلح و متکی به قدرتهای جهانی نبود. ولی از آنجایی که ملت با تحولی الهی به انقلابی اسلامی متکی به معنویات دست زد، توانست آن قدرت بزرگ منطقه را درهم بشکند، و در جنگ نابرابر از حیث تسلیحات و کمکهای بیدریغ شرق و غرب و منطقه،‌ اینهمه پیروزیهای اعجازآمیز را نصیب ایران و اسلام نماید. ما نباید فتحهای بزرگ مثل خرمشهر را از یاد ببریم که دشمن با همه تجهیزات در سنگرهای بسیار محکم باعده و عدد بسیار کمین کرده بود، و در مقابل عده‌ای از سلحشوران متعهد اسلام از بیابان باز به آنان تاخته، و خداوند آنچنان رعب و وحشت را بر دشمنان ما غلبه داد که با اسارت هزاران نظامی و غنیمتهای بسیار، باقیمانده اشرار با فضاحت تمام رو به فرار گذاشته و شهرها را رها کردند. رزمندگان عزیز ما نباید این پیروزی معجزه‌آسا را جز با مددهای الهی ببینند و اگر چنین شد، غرور آنها خلاصه می‌شود در اینکه ما مورد عنایت قادر متعال هستیم و از خود چیزی نداریم و آنچه داریم از اوست و باید به راه او نثار کنیم. و اینجاست که خداوند عنایات خود را ادامه می‌دهد، و شما سلحشوری و جنگ شرافتمندانه را برای دفاع از اسلام و میهن اسلامی ادامه می‌دهید، و به خواست قادر متعال به پیروزی نهایی دست خواهید یافت.
محمد مهدی علیزاده فلاح

۱ نظر

  1. همشهری می‌گه:

    وبلاگ بافق؛رویای جان
    جهت آشنایی صحیح هموطنان و همشهریان با شهرستان بافق -مفاخر و امکان تارخی توریستی و دیدنی ایجاد گردید.