سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۰۶:۳۱ قبل از ظهر

۲۵۰ میلیارد ریال خسارت به دامداران بافقی به علت خشکسالی

کد خبر: 425
تعداد بازدیدکننده: 144
تاریخ: ۱۹ دی ۱۳۹۰

خبرگزاری فارس: رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بافق گفت: با توجه به خشکسالی‌های اخیر قریب به ۲۵۰میلیارد ریال خسارت به دامداران بافقی وارد شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس ،محمد خسروانی در حاشیه برگزاری دوره آموزش مرتعداران بافقی در جمع خبرنگاران با اشاره به ضرورت آموزش مرتعداران اظهار داشت: توجیه بهره‌برداری صحیح از مراتع و آشنایی با پروژه‌های آبخیزداری اجرا شده برای کشاورزان و روستاییان از اهداف دوره‌های آموزشی است.
وی مراتع را از ارکان اساسی منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: به منظور ارتقا دانش و مهارت بهره‌بردارن از مراتع و استفاده بهینه مرتع‌داران از وضع موجود، این دوره آموزشی برگزار شده است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بافق خاطرنشان کرد: این شهرستان ۲۴۵هزار هکتار مرتع دارد که به طور عمده از نوع متوسط و فقیر هستند.
خسروانی بیان کرد: به منظور حفظ و پایداری مراتع، تاکنون در سطح ۷۰هزار هکتار از عرصه‌های طبیعی بافق طرح ممیزی و در سطح ۴۰هزار هکتار از آن نیز طرح مرتع‌داری اجرا شده است.
وی خاطرنشان کرد: حدود ۴۰ هزار واحد دامی در این مراتع تعلیف می‌شوند.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بافق تصریح کرد: با توجه به خشکسالی سال‌های اخیر، قریب به ۲۵۰ میلیارد ریال خسارت به دامداران وارد شده است.
خسروانی عنوان کرد: در مجموع حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از مراتع شهرستان بافق ممیزی شده و در اختیار دامداران ذی‌حق قرار داده شده است.
وی اظهار داشت: تامین علوفه کمکی و آب شرب دامداران منطقه با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی بخشی از فعالیت‌های اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق در راستای حمایت از دامداران و مرتع‌داران شهرستان بوده است.
همچنین چند تن از مرتعداران و بهره‌برداران عرصه‌های طبیعی بافق نیز در حاشیه این دوره آموزشی مشکلات ناشی از خشکسالی در مراتع را بیان کردند و خواستار مساعدت بیشتر مسئولان شدند.
مرتع‌داران و بهره‌برداران شرکت‌کننده در این دوره آموزشی، اتلاف بسیاری از دام‌های خود به دلیل پدیده خشکسالی طی چند سال اخیر را از مهم‌ترین مشکلات دامداران بافقی مطرح کردند.
در این دوره آموزشی بیش از ۳۰ نفر از بهره‌برداران و مرتع‌داران بافق حضور داشتند و آموزش‌های لازم را در این زمینه فرا گرفتند.