سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۰۳:۲۹ بعد از ظهر

جهادکشاورزی باید با محوریت تولید ملی و توسعه زیرساختها اقدامات کند

کد خبر: 4779
تعداد بازدیدکننده: 121
تاریخ: ۲۶ خرداد ۱۳۹۱

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین ‘سید جواد سلیمانی’ در دیدار با مدیر و کارکنان جهاد کشاورزی بافق که به مناسبت هفته جهادکشاورزی برگزار شد، با اشاره به تولیدات بخش کشاورزی و دامی افزود: در جامعه امروزی به دلیل تقاضای بالای جامعه و عرضه پائین محصولات کشاورزی، مشکلات عدیده ای برای مردم بوجود آمده است.

امام جمعه بافق ضمن ارج نهادن به زحمات کشاورزان و مجموعه جهاد کشاورزی گفت: کشاورزی به عنوان یکی از منابع اصلی تغذیه انسان، محور محسوب می شود و برای رسیدن به خود کفایی در محصولات کشاورزی به عزم ملی و وحدت بیشتری در جامعه نیاز است.

وی به جایگاه ویژه کشاورزی در دین مبین اسلام و در بیان ائمه اطهار و امامان معصوم اشاره کرد و افزود: دین اسلام و تمامی بزرگان دینی، به کشاورزی اهمیت فراوانی داده و برای آن ارزش بالایی قائل بودند.

امام جمعه بافق با معرفی هفته جهاد کشاورزی، به عنوان هفته خدمت، تلاش و مجاهدت گفت : در چند دهه اخیر کشور ایران در بخشهای مختلف علمی ، پزشکی ،‌هسته ای به خصوص بخش کشاورزی گامهای بلندی برداشته که نتیجه فکر و تلاش فرزندان و کارشناسان این کشور اسلامی است.

سلیمانی تصریح کرد: کشاورزی در مناطق کویری خصوصا شهرستان بافق با وجود شرایط آب و هوای گرم و خشک همراه با شوری آب و خاک، حاصل خلاقیت و ابتکار کشاورزان سختکوش این منطقه است.

وی اضافه کرد: نخلستان های سربه فلک کشیده و باغات پسته ،خود کمربند سبزی را ایجاد کردند که شهر بافق را مانند نگینی در برگرفته است .

در ابتدای این دیدار مدیر جهاد کشاورزی بافق ضمن تبریک فرارسیدن هفته جهاد کشاورزی گفت: توسعه و توجه به بخش کشاورزی از زمینه های حمایت از تولید ملی است و برای تحقق پیام رهبر معظم انقلاب در این بخش باید تلاش کنیم.

‘حمید عسکری’ با ارائه گزارشی از عملکرد و فعالیت های جهادکشاورزی بافق در یک سال اخیر افزود: اجرای بیش از ۷ کیلومتر ساخت کانال بتنی از اعتبارات استانی ، ملی و خشکسالی و لوله گذاری بیش از ۲۸ کیلومتر همچنین اجرای آبیاری تحت فشار در سطح ۱۵هکتار از مهمترین پروژه های این شهرستان است.

مدیر جهاد کشاورزی بافق با اشاره به فعالیتهای ادارات تابعه این مدیریت گفت: توزیع ۱۲ هزار اصله پاجوش خرمای کبکاب بین کشاورزان ، احیا و مرمت قنوات ، مبارزه با آفات و بیماریهای باغی ، توزیع ۱۳۶تن جو یارانه ای خشکسالی بین دامداران ، رها سازی بیش از ۴هزار ماهی خاویاری در سایت پرورش ماهی و مزارع ، رهاسازی ۳۶هزار قطعه بچه ماهی گرمابی (تیلاپیا )، توزیع بیش از ۹۰۰تن انواع کود شیمیایی و سموم ، توزیع ۵۸۲هزار کیلوگرم خوراک دام ،نهال کاری توام با آبیاری ۶۴ هکتار از اراضی زراعی ،تسطیح راه دسترسی به مزارع ۱۰۰ کیلومتر ، تهیه طرح مرتعداری ۱۶ هزار و ۷۲۰ هکتار ، ایجاد کمربند حفاظتی در شهرستان بیش از ۱۲۰۰ مترمکعب از جمله شاخصهای خدمت این نهاد در سال گذشته است.

عسکری با اشاره به برنامه های آتی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بافق هم گفت: اجرای سیستم های نوین آبیاری و پوشش انهار و لوله گذاری، اصلاح الگوی کشت وکاشت گیاهان کم آبخواه، شناسنامه دار کردن بهره برداران کشاورزی و دامی، افزایش ضریب مکانیزاسیون ، افزایش سطح کشت های گلخانه ای و توسعه طرح های آبزی پروری از جمله برنامه های سال ۹۱ می باشد.

وی یادآور شد: شهرستان بافق دارای ۴۵۰۰ هکتار سطح زیرکشت محصولات باغی است که از این مقدار اراضی ۳۰۰۰ هکتار بارور و ۱۵۰۰ هکتار نهال خرما ، پسته ، زردآلو ،بادام است.

عسکری تصریح کرد: سطح زیرکشت محصولات زراعی در سال گذشته ۱۸۰۰ هکتار بوده که عمده محصولات آن گندم ،جو ، یونجه و روناس است .

۲۱الی ۲۷ خردادماه، هفته جهاد کشاورزی نامگذاری شده است.ک۲