پنج شنبه ۴ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۰:۵۷:۵۶ بعد از ظهر

نباید یک میلیون جمعیت، قربانی ۷۰ هزار نفر شود/دیگر وقت آن رسیده که مزه عدالت به همه مردم استان یزد چشانده شود

کد خبر: 48399
تعداد بازدیدکننده: 131
تاریخ: ۰۶ مهر ۱۳۹۳

به گزارش خبرنگار مهر، حجت‌ الاسلام دخیل عباس زارع‌زاده در نشستی خبری با برشمردن مواردی که در استان یزد به ویژه حوزه انتخابیه ابرکوه، بافق، بهاباد،‌ مهریز و خاتم به مشکل تبدیل شده یا دیر یا زود این اتفاق برای آن رخ می دهد، اظهار داشت: تقسیم حوزه های انتخابیه و بی عدالتی فاحش در آن، تقسیم زیرساختهای استان، بحران شدید آب و آینده بسیار نگران کننده یزد، حضور اتباع بیگانه و تلفیق نژادی که متاسفانه در حال وقوع است و … از معضلات استان یزد است.

وی با بیان اینکه مهاجرت یکی از مشکلات عدیده استان یزد به شمار می رود، عنوان کرد: سرمایه گذاران، نخبگان و افراد فرهیخته از یزد به سایر استانها مهاجرت می کنند و در عوض جامعه کارگری استانهای سیستان و بلوچستان، لرستان، آذربایجان و … به استان یزد سفر می کنند.

تلفیق نژادی در یزد پررنگ شده است

زارع زاده با اشاره به اینکه این مهاجرت ها برای استان یزد تبعات بسیار سنگینی به دنبال دارد، عنوان کرد: تلفیق نژادهای دیگر با یزدی ها سبب تغییر فرهنگ ها، افزایش آمار طلاق، از بین رفتن قبح طلاق و … شده ضمن اینکه شاهد خالی شدن جمعیت از روستاها و مهاجرت روستاییان به شهرها هستیم.

نماینده گسترده ترین حوزه انتخابیه کشور با بیان اینکه دستگاه های مختلفی در این مهاجرت ها تاثیرگذار هستند، عنوان کرد: وزارت بهداشت و آموزش و پرورش بیشتر از سایر دستگاه ها در این زمینه نقش دارند و این دو وزارتخانه به جای توسعه امکانات در همه مناطق، همه چیز را در مراکز استانها و برخی شهرستانهای مهم متمرکز کرده اند که اگر این روند ادامه پیدا کند، همه روستا را در آینده ای نه چندان دور، خالی از سکنه خواهیم دید.

وی با اشاره به تقسیم ناعادلانه زیرساخت در استان یزد یادآور شد: در حال حاضر تقسیم ناعادلانه امکانات از جمله تخصیص آب، صدور مجوزهای صنعتی و … سبب شده شهرستانهایی فضایی کاملا کارگری داشته باشند و نرخ کار در آنها بسیار بالاست در حالی که در برخی مناطق دیگر، نرخ بیکاری به شدت در حال افزایش است و زیرساختهای توسعه و اشتغال وجود ندارد ضمن اینکه نرخ رشد جمعیت منفی شده و این برای این مناطق خطرناک است.

به دنبال رشد استان هستیم اما رشد نامتوازن را قبول نداریم

زارع زاده با بیان اینکه ما به دنبال رشد استان هستیم اما رشد نامتوازن را قبول نداریم، تاکید کرد: برخی مناطق استان از محرومیت های شدید رنج می برند که باید در آنها فضا و زیرساخت برای توسعه مشاغل ایجاد شود تا مردم بتوانند در این فضاها کار کنند به عنوان نمونه شهرستان خاتم هیچ شغلی برای تحصیلکرده ها ندارد یا در شهرستانی نظیر بهاباد شغل ۱۰۰ درصد مردم کشاورزی و سنتی است.

وی عنوان کرد: در شهرستان بافق نیز به رغم بهره مندی از درآمدهای بسیار بالای معدنی، متاسفانه هیچ گونه توسعه فولادی در جوار آن اتفاق نیفتاده یا اگر افتاده، ناقص است و فضای تزریق خوراک به کارخانه های جدید التاسیس جوار معدنی وجود ندارد زیرا انگیزه برای خام فروشی بالاتر است.

زارع زاده با بیان اینکه در برخی مناطق استان، مجوز استفاده از آب برای صنعت به راحتی صادر می شود اما در برخی مناطق که می توان با صدور یک مجوز یک کارخانه ایجاد کرد و حداقل ۴۰۰ جوان روستایی را به کار گمارد تا روستاها خالی از سکنه نشود، گاهی به خاطر یک لیتر آب مجوز صادر نمی شود و اکنون در یکی از مناطق استان، چهار کارخانه کاشی در چنین شرایطی معطل نگاه داشته شده اند و برای آنها مجوز صادر نمی شود.

وی افزود: این در حالی اتفاق می افتد که برخی کارخانه هایی که بالای ۱۴۰ لیتر آب در ثانیه نیاز دارند، به راحتی مجوز می گیرند و اینها اشتباهاتی است که از گذشته وجود داشته و اکنون نیز وجود دارد و باید از دو دهه پیش بررسی شود و مشکلات رفع شده و در برنامه های جدید دوباره همان روشهای اشتباه که همه به آن انتقاد کرده اند، تکرار نشود.

قطعیت برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس در میبد و تفت

نماینده مردم ابرکوه در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخابات میان دوره ای مجلس در تفت و میبد اظهار داشت: این انتخابات قرار بود به طور قطعی برگزار شود اما به رغم مصاحبه و اعلام مسئولان استان در مورد قطعیت برگزاری این انتخابات، در روز ثبت نام اعلام شد انتخابات برگزار نمی شود.

وی عنوان کرد: سپس جلساتی برگزار شده و قرار شد تا انتخابات به طور قطعی برگزار و ثبت نام از کاندیداها نیز در تفت و میبد در هفته آینده انجام می گیرد اما انتخابات خبرگان به طور قطع انجام نمی شود.

زارع زاده در مورد حوزه انتخابیه استان یزد و تقسیمات جدید آن نیز اظهار داشت: بحث تقسیمات حوزه انتخابیه در استانهای فارس و آذربایجان شرقی بحث برانگیز بود اما در استان یزد هم بحث برانگیز بود و هم به بن بست رسید زیرا اراده ای پشت این کار است که اجازه نمی دهد مردم این استان، طعم عدالت را بچشند.

وی افزود: از اول بر اساس پیشنهادات و کارهای کارشناسی انجام شده، معقول ترین تقسیم حوزه های انتخابیه این بود که بافق، مهریز و بهاباد یک نماینده، ابرکوه، خاتم و تفت یک نماینده، اردکان و میبد یک نماینده و یزد و اشکذر دو نماینده داشته باشند اما مخالفت هایی صورت گرفت و استدلالهای غلط و پیشنهادهایی داده شد که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

بیان برخی استدلالها برای یکی نشدن حوزه های انتخابیه توهین به مردم است

زارع زاده با بیان اینکه عده ای درگیری مردم برخی مناطق به دنبال یکی شدن حوزه های انتخابیه آنها یا جدا شدن از یزد را مطرح کرده اند، اظهار داشت: اگر قرار است موضوع درگیری مردم مطرح باشد، پس مردم حوزه انتخابیه ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز نیز می توانند به دنبال استمرار بی عدالتی در حوزه انتخابیه خودشان، اعتراض کنند ضمن اینکه اگر چنین استدلالی وجود دارد، “مرگ یکبار و شیون هم یکبار”.

وی افزود: قرار نیست به خاطر برخی نگاه های محلی و کوچه به کوچه، بی عدالتی سالها و سالها در مناطقی از استان یزد استمرار پیدا کند ضمن اینکه اصلا چنین تفکری، توهین به مردم برخی مناطق استان یزد است زیرا مردم مناطقی که ظن درگیری آنها وجود دارد، مردمی بسیار فهیم، با خدا و باشعور هستند.

وی تصریح کرد: دیگر وقت آن رسیده که مزه عدالت به همه مردم استان یزد چشیده شود، چطور می شود یک شهرستان با ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر جمعیت با تعداد روستاهای محدود، یک نماینده داشته باشد اما پنج شهرستان دیگر با فاصله ۶۵۰ کیلومتر از یکدیگر، با تعداد روستاهای پراکنده به علاوه محرومیت و مظلومیت، یک نماینده داشته باشد.

برخی تهدیدها در شان یک نماینده مجلس نیست

زارع زاده تصریح کرد: جدا کردن یک شهرستان از استان، تهدیدی بیش نیست و این تهدید برای مردم یزد، در شان یک نماینده نیست، مگر نماینده، شهرستانی را به استان یزد متصل کرده که اکنون بخواهد جدا کند.