هدف ما جواب دادن به اعتماد مردم است / به وعده هایی که داده ایم عمل خواهیم کرد

دسته: اقتصادی
۲ دیدگاه
پنج‌شنبه - 27 تیر 1392

به گزارش مرکز اطلاع رسانی شرکت سنگ آهن مرکزی ، صبح امروز جمعی از خبرنگاران محلی شهرستان بافق شامل خبرنگاران خبرگزاری ایرنا، هفته  نامه های افق کویر و امین بافق، سایتهای خبری بافق فردا و بافق نیوز، از شرکت سنگ آهن مرکزی بازدید به عمل آوردند.

در پایان بازدید، کنفرانس خبری با حضور مدیرعامل شرکت، فرماندار، معاون فرماندار، جانشین مجری طرح آگلومراسیون و معاون معدنی شرکت، برگزار و به سوالات خبرنگاران پاسخ داده شد. (مشروح این نشست خبری را در این پست و پستهای بعدی خواهید خواند)

در ابتدای جلسه محمد جواد عسکری مدیرعامل شرکت، به بیان عملکرد پانزده ماهه مدیریت خود پرداخته واظهار داشت: دراین پانزده ماه که بنده به عنوان مدیر این مجموعه انتخاب شده ام، سعی کرده ام بر مبنای آنچه که به نفع بافق و مردمانش بوده سیاستگذاری کنم.

وی ادامه داد: در اولین جلسه عمومی که با مردم داشتم، چند وعده دادم: اولین آن این بود که قرار شد به سرعت توسعه زیرساختهای شرکت خصوصاً صنایع جوار معدنی و کارخانه آگلومراسیون را به نتیجه برسانم. در حال حاضر کارخانه اگلومراسیون به مرحله استارت رسیده است. اگر وسایل برقی مورد نیاز آن، زودتر به دست ما رسیده بود، اواخر خرداد ماه کارخانه را راه اندازی کرده بودیم. این همان مجموعه ای بود که برخی از کارشناسان می گفتند که چون توجیه اقتصادی ندارد باید فروخته شود. الحمدا… سازمان خصوصی سازی روی آن ۱۱۵ میلیارد تومان قیمت گذاری کرده است و ۱۳۰ تا ۱۴۰ نفر در آن مشغول به کارند که تا ۵۰ نفر دیگر نیز استخدام خواهند شد. ما در حدود یک سال با چینی ها بر سر این کارخانه بحث کردیم تا به این نتیجه رسیدیم که خودمان باید کار را دست بگیریم و آن را جمع کنیم. سیاست ما تولید ۲۰۰ ۰هزار تن آگلومره در سال جاری است و این یعنی امید به زندگی و آینده و اشتغال پایدار در بافق.

مدیر عامل شرکت ادامه داد: دومین وعده ای که در آن جلسه به مردم دادم، بحث گندله سازی بافق بود. البته بسیاری به ما خندیدند و گفتند عسکری یک حرفی زد و رفت. اما با بستن قرارداد ، توانستیم گندله را زنده کنیم. ۶ ماهه اول مربوط است به کارهای مهندسی و طراحی و تعیین نوع محصول، نوع سازه و … و بعد از آن شروع به فونداسیون و ساخت کارخانه خواهیم کرد. برای طرح های گندله و اصلاح خط نیز روزشمار نصب کردیم تا همه در جریان پیشرفت آن باشند. این طرح علاوه بر اینکه زنجیره اتصال سنگ آهن به فولاد کوره بلند است ، اشتغال بسیار خوبی هم خواهد داشت.

وی ادامه داد: بحث دیگری هم که داشتیم بحث اشتغال بود. در سال گذشته قول دادیم بستر اشتغالزایی برای ۵۰۰ نفر را فراهم می کنیم که ۴۸۰ نفر آن محقق شد و این نشان می دهد که سنگ آهن مرکزی زنده است و در حال کار و پیشرفت می باشد. از مردم خواهش کردم که سه سال صبر و سکوت کننده و با تعامل و همراهی سیاستهای شرکت، را پیش ببریم تا بافق به نقطه جهش تاریخی خود و تبدیل شدن به قطب صنعتی ـ معدنی برسد. برخی این واژه سکوت را به معنای منفی آن برداشته و در جهت اختلاف ، قدمها برداشتند. اما همینجا در حضور شما اصحاب رسانه می گویم، اگر بنا بود به حاشیه ها و چالشها بپردازیم و وقت ما صرف پرداختن به انها می شد، هیچگاه طرح هایی نظیر آگلومراسیون، گندله، اصلاح خط، فاضلاب شهری، کارخانه دوم کنسانتره، فولاد، تامین آب حسن آباد، هتل و … به ثمر نمی نشست. به عنوان مثال معدن چادرملو با اضافه شدن گندله ، در سال گذشته توانست ۱۲۸۰ میلیارد تومان به سود خود اضافه کند و این تنها به این دلیل است که اکنون این معدن، میوه چندین سال صبر و همدلی را می چیند. ما نیز باید این زمان گذار را طی کنیم تا آینده روشنی پیش روی صنعت و معدن این شهر، و به تبع آن ارتقای سطح رفاه زندگی مردم داشته باشیم. این آینده روشن، ۳۶ تا ۴۰ ماه صبر و تلاش  و همدلی می طلبد.

عسکری ضمن اشاره به قراردادهای بسته شده، در زمینه های مختلف توسعه شرکت، اظهار داشت: قراردادهایی برای توسعه شرکت سنگ آهن با بار مالی نزدیک به ۳۰۰۰ میلیارد تومان در این مدت بسته شده است که چه بخواهند، چه نخواهند و چه بنده باشم یا نباشم، از  بعد حقوقی این قراردادها، لازم الاجرا می باشند و کسی نمی تواند جلوی اجرای آنها را بگیرد.

مدیر عامل با اشاره به اضافه شدن عمر معدن چغارت افزود: با سیاست گذاری هایی که در اصلاح خط و اصلاح پیت معدن چغارت انجام داده ایم، می توانیم تا ۲۰ سال دیگر خوراک مورد نیاز خود را تامین کنیم و این یعنی موجه بودن کلیه طرح های جوار معدنی از لحاظ اقتصادی. در طرح های جوار معدنی نظیر کنسانتره، تا ۵ سال تامین خوراک، توجیه اقتصادی دارد. سیاست گذاری ما در شرکت این است که گردش تولید شرکت تا ۵ سال دیگر به ۱۷ میلیون تن در سال برسد که این عزم راسخ و همراهی مردم را می طلبد.

عسکری در ادامه ضمن گله از کسانی که ناآگاهانه بحث خام فروشی را مطرح می کنند خاطر نشان کرد: بدیهی است اگر سنگی تولید شود و به فروش نرسد، نه می توان حقوق ۴۴۶۰ پرسنل شرکت را پرداخت کرد و نه می توان برای طرح های توسعه ای شرکت ـ که برشمردیم ـ منابع مالی تامین نمود. سالهای سال است که سنگ آهن به صورت خام از بافق بیرون رفته بدون آنکه در این منطقه کارخانه و صنایع جوار معدنی ساخته شود. در حال حاضر برای برون رفت از این وضعیت همانطور که گفتم، طرح های مربوط به کارخانه های آگلومراسیون و گندله در حال پیشرفت است و این یعنی اینکه ما در حال رسیدن به مرحله ای هستیم که دیگر سنگ خام را نفروشیم. نمی توان انتظار داشت سنگ های تولیدی خود را دپو کنیم. باید بگویم اگر همراهی نکنیم تا صنایع جوار معدنی راه اندازی شود، تا ۵ سال دیگر، بافق با نام سنگ آهن مرکزی از جغرافیای ایران پاک خواهد شد. اما اگر این اتفاق میمون بیفتد و مراحل احداث کارخانه ها، طی شود، بافق، ماندگار خواهد شد. فولاد مبارکه اصفهان،  فولاد اهواز و … هیچگاه پاک نخواهند شد چرا که حتی اگر شده از خارج هم برایشان خوراک فراهم کنند، اینکار انجام می شود. و این یعنی اشتغال پایدار. ما با این طرح ها برای همیشه برای فرزندان خود، منابع اشتغال پایدار خواهیم داشت. بنده به عنوان مدیر این مجموعه ، اگر فقط سنگ تولید کنم، و بفروشم و از محل فروش آن به پرسنل شرکت، حقوق پرداخت کنم از هیچ منبعی مواخذه نخواهم شد. چرا که این وظیفه سازمانی و تعریف شده بنده است. اینکه اکنون وارد طرح های توسعه ای می شویم، و روزانه ساعتهای بسیاری را بنده و همکارانمان در این طرح ها و برنامه های آن صرف می کنیمم تنها برای این است که به وطن خودمان تعصب داریم و از همین خاک و آبیم. بدون شک خواهان توسعه و پیشرفت شهر و همشهریانمان هستیم تا آینده روشنی را در افق ۵ ساله برای بافق ترسیم کنیم که هم همگان از آن استفاده کنند و هم باقیات صالحاتی برای خدمتگزاران به مردم باشد.

محمد جواد عسکری در ادامه ضمن برشمردن رسالت اطلاع رسانی شفاف و صحیح خبرنگاران، اظهار داشت: توقع بنده از خبرنگاران این است که اگر می خواهند سوالی و یا انتقادی از مجموعه شرکت سنگ آهن داشته باشند، آنرا با خود بنده قبل از انتشار در میان بگذارند و جواب مدیریت مجموعه را نیز بشنوند. اینکه انتقادی و یا سوالی و یا اشکالی  در کار ، به نادرست و ناآگاهانه نوشته شود، تبعات منفی خواهد داشت. اما اگر سوال و جواب با هم نگاشته و انتشار یابد، بی شک زمینه ساز شفاف سازی و آگاهی بخشی به مردم است که رسالت اصلی خبرنگاری نیز در این است. بنده همینجا اعلام می کنم که انتقاد سازنده را به جان و دل می پذیرم و رجاء واثق دارم انتقاد از عملکرد مجموعه و مدیریت بسیار خوب است خصوصاً اینکه جواب ما را نیز در بر داشته باشد. مطمئناً بسیاری از اشتباهات و عملکردهای نادرست ما در پشت شلوغی کارها و تصمیمات، در نظر خود ما و مجموعه مدیریتی گم می شود و این وظیفه خطیر خبرنگاران است که بعنوان محرم راز مسئولان، می توانند انها را گوشزد نمایند. البته واضح است که انتشار نظرات کارشناسی نشده و از روی ناآگاهی ، زیان بیشتری دارد و پس از انتشار نیز توضیحات مسئولین آنچنان که باید و شاید، نمی تواند کارگشا باشد و در نظر مردم، مشکل و انتقاد منتشر شده، آنهم از روی نادرستی، باقی خواهد ماند و همین زمینه های مشکلات بعدی را فراهم می کند. رسالت خبرنگاران، شناخت و معرفی مشکلات، بیان انتقادات سازنده و راهکارهای برون رفت از مشکلات و معضلات، همراه با جوابگویی مسئولان و مطرح کردن نظرات و دیدگاه های آنهاست.

مدیر عامل در مورد عدم دعوت از خبرنگاران محلی در روزی که خبرنگاران داخلی و خارجی آمده بودند اظهار داشت: بنده بسیار خواهان حضور خبرنگاران محلی در آن روز بودم، اما متاسفانه قصور از جانب شرکت و روابط عمومی بوده است که متاسفانه ناهماهنگی در این زمینه باعث دلخوری برخی از اصحاب رسانه در این زمینه شده بود که امیدوارم عذرخواهی بنده را بپذیرند. دعوت امروز از شما اصحاب رسانه بافق نیز ، به منظور دلجویی از آن اتفاق بوده است.

 در ادامه جلسه، مهندس رحیمی پور معاون معدنی شرکت، در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، در مورد طول عمر معدن و میزان تولید سه ماهه نخست سال جاری اظهار داشت: بنده ۴ ماه دیگر بازنشسته می شوم. آنچه را که می خواهم بیان کنم حاصل ۳۰ سال تجربه کار معدن و ۲۴ سال زندگی در بافق و کار در شرکت سنگ آهن است. فشاری که در این ۱۵ ماه بر بنده و تیم کاری تحت نظر بنده امده است بیشتر از هر زمانی بوده است. همه تلاشهای ما در این مدت، بر اساس سیاست افزایش عمر معدن چغارت بوده است. دو نمونه از کارهای انجام شده در این رابطه را بیان می کنم که شاید از دیدگاه عموم ملموس نباشد و تنها از دیدگاه کارشناسان و کسانی که در معدن کار کرده اند، شناخته شده است اما نتایج حاصل از این اقدامات، بسیار قابل تامل بوده و بر مسایل اقتصادی و رفاهی منطقه و شهر بافق، و آینده مردمان زحمتکش آن، تاثیر گذار است. بر اساس طراحی انجام شده در سال ۹۰، میزان ذخیره معدن چغارت در حدود ۲۲ میلیون تن برآورد شد. این میزان نسبت به ذخیره اولیه ۱۷۰ میلیون تن و استخراج بیش از ۱۴۰ میلیون تن آن در سالهای گذشته، عدد کم و ناامید کننده ای به شمار می رفت. برای حل این مشکل، با دعوت از مشاورین کارکشته، و حفاری های اکتشافی جدید، با ریختن طرحی جدید، به این نتیجه رسیدیم که تا افق ۸۰۰ متر از سطح دریا می توانیم پایین برویم. در قبال آن، میزان باطله برداری مورد نیاز این طرح، هزینه ای بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به شرکت تحمیل می کرد. مدیری که به فکر آینده نباشد، و تنها به زمان خود بیندیشد، قطعاً این میزان هزینه را نمی پذیرد. اما سیاست مدیریت فعلی افقهای روشن آینده بود. به همین دلیل این میزان هزینه پذیرفته شد. در حدود ۴۰۰ متر دهانه پیت معدن، بازتر شد و چیزی در حدود ۶۰ میلیون تن باطله برداری به معدن تحمیل گردید. در مقابل، ۱۴ میلیون تن به ذخیره معدن افزوده شد. بعنی ذخیره معدن چغارت از ۲۲ میلیون تن برآورد سال ۹۰ به ۳۶ میلیون تن در سال ۹۱ و باطله برداری از ۲۲ میلیون تن به ۸۲ میلیون تن. نسبت باطل برداری از ۱/۰۳ در طرح سال ۹۰ به ۲/۳ در سال ۹۱ افزایش پیدا کرد. این اعداد نشان دهنده این است که در قبال افزایش عمر معدن و پایداری آن و توجیه اقتصادی طرح های جوار معدنی، هزینه ای معادل ۳۰۰ میلیارد تومان به شرکت تحمیل شد. با این اوصاف عمر معدن ۵ سال اضافه شد. اقدام دیگری که در همین راستا انجام گرفت این است که در سالهای قبل از سال ۹۰ در قراردادهایی که با ذوب آهن اصفهان بسته میشد، ارسال سنگهایی با عیار ۶۱درصد را تعهد می کردیم. حال آنکه ذوب آهن اصفهان با عیار ۵۸ درصد هم می تواند کار کند. ولی به خاطر بالابردن راندمان کاری خود و افزایش تولیدش، عیار بالای ما را می گرفت. هر چقدر در سالهای گذشته تلاش کردیم، نتوانستیم سنگهای با عیار ۵۸ را به آنها بفروشیم. در سال ۹۱ با قراردادی که بسته ایم، تنها سنگ آهن عیار ۵۸ برای کوره بلند و ۵۹ برای آگلومراسیون را به آنها می فروشیم. لازم به یاد آوری است که به ازای هر یک درصد عیاری که بتوانیم از سنگهای فروخته شده مان کم کنیم، چیزی در حدود ۲۰ درصد به عمر معدن افزوده می شود. و ما توانستیم بیش از ۳ درصد از عیار ارسالی به اصفهان را کاهش بدهیم. این اقدامات، از نظر عموم قابل لمس نیست حال آنکه با اطلاع رسانی شفاف می توان فهمید که چقدر بر آینده این منطقه تاثیر گذار است.

وی در زمینه صادرات سنگ نیز اظهار داشت: در ابتدا سعی بر تامین خوراک کارخانه های داخلی است. علاوه بر تامین نیاز آنها، شرکت سنگ آهن به منابع ارزی نیز برای خرید تجهیزات خارجی خود نیاز دارد. از اینرو تنها به میزان ارز مورد نیاز خود، سنگ های با عیار پایین ۵۳ درصد خود را به میزان ۱/۲ میلیون تن، به کشورهای چین و پاکستان صادر می کنیم.

وی تولید دانه بندی شرکت را در سه ماهه ابتدای سال ۹۲ به میزان ۸۹۱/۷۲۰ تن اعلام کرد که نسبت به تولید مدت زمان مشابه سال قبل یعنی ۸۷۸/۸۷۲ تن رشدی معادل ۱/۵ درصد را داشته است. همچینن تولید کنسانتره در سه ماهه ابتدای سال ۹۲ را به میزان ۸۳۶/۱۴۷ تن اعلام کرد که نسبت به تولید ۷۷۲/۲۱۹ تن مدت مشابه سال قبل، شاهد رشدی معادل ۱۰/۸ بوده است.

رحیمی پور با اشاره به دیگر معادن منطقه خاطر نشان کرد: با توجه به نامه نگاریهایی که در ماه گذشته انجام شده، کل ذخیره معدن آنومالی شمالی، با توجه به عیار ۲۷ درصدی آن، متعلق به سنگ آهن است. چرا که با توجه به زیرساختهایی که در شرکت سنگ آهن مرکزی وجود دارد، هیچ شرکت دیگری نمی تواند از این سنگ استفاده کند و این سنگ مربوط به شرکت سنگ آهن مرکزی است و خوراک کارخانه دومیلیون تن کنسانتره ای خواهد بود که هفته گذشته پاکات مناقصه آن بازگشایی شده و برنده آن مشخص شده است. در منطقه بافق چیزی در حدود ۱/۷ میلیارد تن ذخیره سنگ آهن وجود دارد که خوشبختانه با سیاستهایی که اعمال شده و تمهیداتی که صورت گرفته، و طرح هایی که قراردادهای اجرای آن بسته شده، چه با بودن این تیم مدیریت و چه تیم دیگری، شاهد توسعه این منطقه خواهیم بود.

مدیر عامل شرکت در ادامه در پاسخ سوال خبرنگاری در باره میزان بدهی ذوب آهن اصفهان ابراز داشت: طبق تفاهم نامه ای که امضا شده است مبلغ ۴۳۰ میلیارد تومان از کارخانه ذوب آهن اصفهان طلبکاریم. مسئولین ذوب آهن اصفهان، متعهد شده اند تا نیمه های سال ۹۴ کلیه این بدهی ها را پرداخت نمایند. بدینصورت که تا پایان امسال ماهیانه ۷ میلیارد تومان، ۶ ماهه اول سال آینده ماهیانه ۱۰ میلیارد تومان، ۶ ماهه دوم سال آینده ماهیانه ۱۵ میلیارد تومان و سال ۹۴ ماهیانه ۱۸ میلیارد تومان پرداخت کنند. ما در سال گذشته حتی نزدیک به دو تا سه ماه ارسال سنگ را به اصفهان قطع کردیم. حتی قبل از انتخابات نیز اینکار را انجام دادیم. میزان ارسال روزانه ۱۵۰ واگن را به ۴۰ واگن تقلیل دادیم. درصد عیار سنگ ارسالی را از ۶۱ به ۵۸ رساندیم و اکنون توانستیم تفاهم نامه را امضا کرده و حقوق معوقه خود را بازپس بگیریم. میزان فروش سنگ هایی را که هم اکنون ارسال می کنیم، به صورت نقدی پانزدهم هرماه باید پرداخت کنند. حتی برای عدم اجرای این تعهدات، جریمه هایی را هم بسته ایم. در بحث صادرات به پاکستان نیز طلبهایی داشتیم که اواخر این ماه واریز میشود. سعی کرده ایم مطالبات شرکت را جمع کنیم، بدهی های خود را پرداخت کنیم تا اگر در مجموعه صندوق بازنشستگی، به بورس هم وارد شدیم، شرکتی باشیم که در زمینه پرداختهای خود، شفاف بوده و کسانی که می خواهند سهام شرکت را بخرند، با قیمت خوب بخرند. حتی قیمت فروش سنگ های صادراتی ما با عیار ۵۳ درصد، نیز به بهترین قیمت در بازار و بورس بوده و اگر دوستان رصد کنند، می بینند که قیمت سنگ صادراتی ما نیز در بهترین قیمت است. سعی کرده ایم میزان فروش خود را به صورت بارهای ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تنی و تنوع مشتری هماهنگ و برنامه ریزی کنیم تا مشتری های خود را محدود نکرده باشیم. همچنین قابل به ذکر است که تا کنون هیچگونه فروش سنگ به صورت مذاکره ای هم نداشته ایم.

این کنفرانس خبری در مورد آگلومراسیون، فاضلاب شهری، واگذاری به صندوق بازنشستگی ، مساعدتهای شرکت به مسایل شهری و … نیز ادامه داشت که در پستهای بعدی به آنها خواهیم پرداخت.


پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۴۹
برچسب ها:
دیدگاه ها
بافقی این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 28 تیر 1392 - 5:26 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

سلام خدمت زحمتكشآن این مرز وبوم. دیگه کی میخواهید عمل کنید وقتی که کامل بردند.

محسن این نظر توسط مدیر ارسال شده است. جمعه 28 تیر 1392 - 7:40 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

آقای عسگری مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی مطمئن باش در راه اهداف و برنامه هایی که اعلام کردی مردم مانند اردیبهشت 1390 باز هم به شدت از شما حمایت خواهند کرد.

You cannot copy content of this page