یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۴۱:۳۶ قبل از ظهر

کارگاه آموزشی مهارت های زندگی وی‍ژه همسران طلاب بافقی مقیم قم برگزار شد

کد خبر: 16469
تعداد بازدیدکننده: 181
تاریخ: ۱۴ اسفند ۱۳۹۱

به دعوت مجمع طلاب بافقی مقیم شهر مقدس قم سرکار خانم خلعتی در جمع خانواده طلاب بافقی حضور یافت.

ایشان از اساتید حوزه و دانشگاه و از مشاورین مجرب در مراکز مشاوره حوزوی و دانشگاهی است که در زمینه های خانوادگی و تعلیم و تربیت اسلامی  در شهر مقدس قم فعالیت می کند.

در این جلسه که با استقبال پرشور خانواده های طلاب مواجه گردید خانم خلعتی در ابتدا به ملاک و معیار انتخاب همسر از دیدگاه اسلام پرداخت و افزود اگر زن و مرد معیارهای اسلامی را مد نظر قرار دهند بسیاری از مشکلات زندگی آنها خود به خود حل خواهد شد.

وی سپس به جایگاه نیت در همه امور از جمله مساله ازدواج اشاره کرد و گفت: اینکه با چه نیتی ازدواج کنیم تاثیر بسزایی در زندگی ما دارد. گاهی افرادی با انگیزه رسیدن به آرامش یا رها شدن از خانه پدری و یا رهایی از مشکلات مالی و … به مساله ازدواج رو می آورند اما آنچه به ازدواج قداست می دهد نیت قربه الی الله است که اگر‌ آغاز ازدواج با نیت الهی باشد هر یک از زوجین بسیاری از مشکلات را تحمل کرده و با صبر و حوصله فراوان زندگی را ادامه می دهند اما اگر نیت، خدایی نباشد قطعا نمی تواند در زندگی به مساله صبر فکر کند و حتی گاهی منجر به پرخاشگری هم می شود بنابراین کسی که با نیت قر به الی الله زندگی را شروع کند نسبت به افراد دیگر مقاوم تر خواهد بود.

ایشان در ادامه به زندگی طلاب و همسران آنان اشاره کرد و اظهار داشت اگر خانواده های طلاب آن انگیزه ای را که زندگی خود را با آن آغاز کردند همچنان ادامه دارد که مساله ای نیست اما اگر اینچنین نیست باید به عقب برگشته و بر روی هدف و نیت خود تفکر کرده و آن را بازسازی و تصحیح کنند .

این استاد حوزه و دانشگاه افزود نقش همسران طلاب کمتر از طلاب نیست و روش زندگی خانواده های طلاب باید با دیگران متفاوت باشد زیرا آنها الگوی خانواده های دیگران هستند بنابراین آنها نیز  تا انجا که می توانند باید بر یک سری از موضوعات مانند مباحث اعتقادی، احکام و مسائل اخلاقی مورد نیاز جامعه تسلط پیدا کرده و با آنها مسلح شوند زیرا اولین لازمه الگو بودن، داشتن اطلاعات ضروری است که در کنار اطلاعات ذکر شده باید با اطلاعات دیگر از جمله روش های همسر داری، فرزند پروری و …آشنا باشند و حتی لازم است یک همسر طلبه کار های هنری و ورزشی را هم آموزش ببیند تا بتواند تبلیغ دین را کاملا انجام دهد.

سرکار خانم خلعتی در ادامه مباحث خود به بیان مهارت های زندگی از جمله اعتماد به نفس، دوری از افسردگی، انتقاد پذیری و … پرداخت و افزود مهمترین مهارت در زندگی ما انسان ها مهارت برقراری ارتباط یا همان آداب معاشرت است که اسلام عزیز و بزرگان دین ما بر این مساله بسیار تاکید کرده و روایات فراوانی در این زمینه به دست ما رسیده است.

 ایشان با اشاره به اینکه غربی ها مهارت هایی را در جامعه خود ترویج می دهند افزود چون جامعه ما نیز به اینگونه مسائل نیاز دارد لذا باید این مباحث را با رویکردی اسلامی و دینی بومی سازی کرده تا با دین ما در تعارض نباشد.

وی مهارت ارتباط را به دو بخش ارتباط با خود و ارتباط با دیگران تقسیم کرد و بیان داشت مباحث آداب همسرداری و روش تربیت فرزند در بخش دوم قرار می گیرد که آموختن آن نیز نوعی مهارت است و کارایی بسیار فراوانی دارد.

خانم خلعتی در پایان مباحث خود به مساله معرفه النفس و خودشناسی پرداخت و بیان داشت در کنار همه مسائل ذکر شده باید به مساله شناخت خود توجه داشته و بدانیم مهمترین ضرورت در الگو بودن، همین مساله معرفت نفس است و زمانی که فرد خودآگاهی داشته باشد بسیاری از مسائلش حل خواهد شد همانگونه که در روایات اسلامی آمده است:‌من عرف نفسه فقد عرف ربه هرکس نفس خود را بشناسد قطعا خدای خود را می شناسد و مطمئناً راه سعادت را خواهد پیمود و باید بداند که اولین مرحله سلوک در عرفان، خود شناسی است.

 ارسال خبر:سید عباس حسینی

۱ نظر

  1. محمد رضا می‌گه:

    بارک الله به این همه جنب وجوش.از خداوند توفیق روزافزون این عزیزان را خواستاریم