سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۱۶:۲۹ قبل از ظهر

بافق آماده میزبانی کنگره وحشی بافقی است

کد خبر: 28741
تعداد بازدیدکننده: 76
تاریخ: ۱۵ مهر ۱۳۹۲

به گزارش  ایرنا، هرچه به ۱۷ و ۱۸ مهر نزدیکتر می شویم حال و هوای وحشی بافقی فضای شهر را آکنده از شور و شعف و شادمانی می کند.
مردم بافق خوشحالند که پس از سالها بگو و مگو و فراز و فرود در خصوص برگزاری کنگره وحشی بافقی و حتی محل برگزاری آن اینک قرار است تا چند روز آینده این رویداد بزرگ فرهنگی استان یزد در شهر کویری بافق برگزار شود.
جمعی از مردم به ویژه نسل جوان در گفت و گو با خبرنگار ما احساسات خود و ثاثیر این همایش را بر مردم و شهر بافق اظهار داشتند.
اکبر رضایی دانشجو گفت: از دوران دبیرستان با وحشی بافقی و آثار این شاعر آشنا شدم ولی هرچه کنکاش می کردم هیچکس نبود که به خوبی در باره او بداند و به ذهن پرسشگر من پاسخ دهد.
این دانشجوی بافقی افزود: در بافق جز یک خیابان و یک آموزشگاه آثر و آثار دیگری از وحشی بافقی که قابل توجه باشد وجود ندارد و این برای شاعری که آوازه اش از مرزهای جغرافیایی کشورمان گذشته کافی نیست.
زهره رمضانی دانشجو مقطع متوسطه دوم هم علاقمندی خود را به شعر و شاعری عنوان کرد و گفت: انتظار داشتیم مسوولان ذیربط تا به حال تندیس وحشی بافقی را در یکی از میدانهای اصلی شهر نصب می کردند، تا کودکان از والدین بپرسند این تندیس از آن کیست و با این شیوه جوانان بافقی از کودکی با شاعر شهرشان آشنا می شدند.
وی با ابراز خوشحالی از اینکه بزرگترین پارک شهر به نام وحشی بافقی نامگذاری شده است، از دست اندر کاران شورای شهر و شهرداری بافق خواست در این پارک نماد هایی برای معرفی بیشتر بافقی به کار گرفته شود تا در معرض دید عموم قرار گیرد.
رمضانی، وحشی بافقی را ادیب و دانشمندی توانا دانست که متعلق به جامعه ایرانی است و در این خصوص گفت: کنگره ملی وحشی بافقی می بایست قبل از این در تهران سپس در یزد و هم اینک در بافق برگزار می شد .
رضا تفکری جوان دیگر بافقی هم گفت: اگر از سالها قبل همایش ملی وحشی بافقی در یزد یا زادگاهش برگزار می شد امروز شاهد برگزاری کنگره بین المللی این شاعر قرن دهم هجری بودیم.
وی، از متولیان برگزاری کنگره وحشی بافقی تشکر کرد و افزود: باید لااقل سالی یک یادمان از این شاعر، داشته باشیم تا نام و هنر و آثار او پیوسته از نسلی به نسل دیگر منتقل شود.
تفکری با بیان اینکه خانه وحشی بافقی محل استقرار میراث فرهنگی شده است خاطر نشان کرد: این اثر ماندگار از قرن دهم می توانست با بهسازی و قرار دادن اشیاء قدیمی و آثاری از شاعر شهیر کشورمان به موزه مردم شناسی یا وحشی شناسی تبدیل شود.
علی اصغر موفق مدیر روابط عمومی شهرداری بافق هم با اعلام آمادگی کامل این نهاد در همکاری جهت هرچه با شکوهتر برگزار شدن کنگره وحشی بافقی گفت: زیبا سازی شهر ، نصب پرچم با آرم ویژه همایش ملی وحشی بافقی، نصب بنر با همین موضوع ، هرس درختان و کاشت گلهای رنگارنگ پائیزی، رفع معایب برجهای نور و روشنایی معابر ، پاکسازی شهر از پوستر های انتخاباتی و توجه مخصوص به نظافت شهر از مهمترین اقدامات شهرداری بافق است.
وی همچنین همکاری مداوم با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بافق در برگزاری کنگره ملی وحشی بافقی را از دیگر اقدامات این نهاد برشمرد.
فرماندار بافق هم با بیان اینکه برگزاری کنگره وحشی بافقی از الزامات بِرند سازی بافق است گفت: این همایش ملی، نام بافق و ظرفیتهای علمی و معدنی آن را بر سر زبان ها جاری خواهد کرد.
مهدی خاوری با اشاره به اینکه مقبره وحشی بافقی در یزد در طرح خیابان مهدی قرار گرفته است تصریح کرد: چنانچه شورای شهر یزد، اتاقی در همان حوالی در اختیار ما قرار دهد آمادگی داریم مقبره این شاعره شوریده حال را بازسازی کنیم تا محل بازدید و زیارت عموم قرار گیرد .
فرماندار بافق اضافه کرد: اگر یک خانه در اختیار قرار گیرد هم مقبره و هم محل سکونت وحشی بافقی در یزد باز سازی و بهسازی و نهایتا به موزه و یک آثار فرهنگی تبدیل می شود که در آینده مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گیرد.
کمال‌الدّین یا شمس‌الدّین محمّد وحشی بافقی یکی از شاعران نام‌دار سده? دهم ایران است که در سال ۹۳۹ هجری قمری در شهر بافق چشم به جهان گشود و تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش سپری نمود.
دوران زندگی او با پادشاهی شاه تهماسب صفوی و شاه اسماعیل دوم و شاه محمد خدابنده هم‌زمان بود.
وحشی در جوانی به یزد رفت و از دانشمندان و سخنگویان آن شهر کسب فیض کرد و پس از چند سال به کاشان عزیمت نمود و شغل مکتب‌داری را برگزید.
وی پس از روزگاری اقامت در کاشان و سفر به بندر هرمز و هندوستان، در اواسط عمر به یزد بازگشت و تا پایان عمر (سال ۹۹۱ هجری قمری) در این شهر زندگی کرد.
این شاعر بزرگ روزگار خود را با اندوه و سختی و تنگدستی و تنهایی گذراند و دراشعار زیبا و دلکش او سوز و گداز این سال‌های تنهایی کاملاً مشخص است.
وی غزل‌سرای بزرگی بود و در غزلیات خود از عشق‌های نافرجام، زندگی سخت و مصائب و مشکلات خود یاد کرده است.