یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۲۲:۳۷ بعد از ظهر

حرکت قطار روی ریل ۴۰ ساله

کد خبر: 36030
تعداد بازدیدکننده: 107
تاریخ: ۰۲ اسفند ۱۳۹۲

کنگره بین‌المللی ایمنی راه‌ها و حوادث ترافیکی در حالی به پایان رسید که درست در روز افتتاحیه آن دو حادثه مرگبار و خطرناک در کشور به وقوع پیوست. در حادثه اول که در بامداد سه‌شنبه ، ۲۹ بهمن در شمال کشور و در جاده پلور رخ داد به علت بی‌دقتی راننده اتوبوس از مسیر اصلی خارج شد و ۲۰ کشته و ۲۵ مصدوم صبحگاه خبری همگان را تلخ کرد.

در حالی‌که واکنش‌ها و اخبار از این حادثه ادامه داشت به فاصله حدود ۱۲ ساعت بعد، حادثه دیگری در کرمان و در مسیر ریلی این استان به وقوع پیوست که خوشبختانه خسارت جانی در بر نداشت. خروج قطار تهران – کرمان از ریل در نزدیکی بافق در استان یزد ساعات پراضطرابی را برای مسافران این قطار رقم زد و باعث شد روز پرحادثه حمل‌ونقل کشور تنها به جان باختن ۲۰ مسافر ختم نشود بلکه صدها نفر نیز تا مدت‌ها روح و روانشان درگیر این حوادث تلخ خواهد بود.

پیام حوادث تلخ اخیر برای مسئولان: هیچ وسیله سفری ایمن نیست

شاید این حوادث سنگین درست در روز برگزاری کنگره بین‌المللی ایمنی راه‌ها و حوادث ترافیکی یک پیغام بیشتر برای دست اندرکاران نداشته باشد و آن اینکه از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور در هیچ منطقه‌ای جاده‌ها ایمن نیستند،‌ رانندگان بی‌دقت هستند و وسایل حمل‌ونقل و تجهیزات آن فرسوده و البته یک پیام هم برای مسافران و آن اینکه هیچ وسیله‌ای ایمن نیست. ارزش‌ها و عناصر خبری در حادثه‌ای که جان تعدادی انسان در آن گرفته شده به شدت جلب نظر می‌کنند و معمولا خبرهای مختلفی از حوادث مرگبار منتشر می‌شود،‌اما اگر حادثه‌ای منجر به مرگ و جرح نشود چندان به آن توجه نشده و در لابه لای اخبار گم می‌شوند در حالی‌که اگر حتی قطره خونی از دست کسی می‌چکید این اخبار نیز پررنگ می‌شدند. اتوبوس‌های بین شهری که در ماه‌های اخیر رکورد تصادفات مرگبار را به خود اختصاص داده‌اند حداکثر ۴۵ نفر ظرفیت مسافر دارند،‌اما یک قطار مسافربری آن هم اگر از سمت تهران حرکت کرده باشد حداقل ۶۰۰ نفر مسافر دارد و بروز حادثه برای چنین ظرفیت بالایی می‌تواند فاجعه‌ای ملی را رقم بزند.

اقبال عمومی به استفاده از قطار برای مسافرت

علل وقوع تصادف در جاده‌ها اغلب نامناسب بودن جاده‌ها و غیراستاندارد بودن خودروها و نیز بی‌دقتی رانندگان است و به این موضوعات بسیار پرداخته شده است،‌اما شاید کمتر کسی به غیراستاندارد بودن، فرسودگی و بی‌دقتی رانندگان قطار یا سوزن بانان توجه کرده باشد. این در حالیست که حمل‌ونقل ریلی کشور به عنوان ایمن‌ترین وسیله برای مسافرت شناخته می‌شود. یک نگاه اجمالی به آمار جابه‌جایی مسافران تنها در یک مسیر ریلی نشان از اقبال عمومی به استفاده از قطار به عنوان وسیله مسافرت است. به استناد گفته‌های معاون وزیر راه و شهرسازی، سال ۹۱ بیش از ۱۳ میلیون مسافر تنها توسط راه‌آهن مشهد جابه‌جا شده‌اند و مقرر بوده این ظرفیت در سال ۹۲ به بالای ۲۰ میلیون مسافر در سال برسد که ظاهرا اقداماتی هم در این راستا صورت گرفته است. تمایل عموم به استفاده از قطار بی‌شک ضرورت توجه به بهسازی و نوسازی، تعویض خطوط ریلی، آموزش سوزن‌بانان و رانندگان، استفاده از تجهیزات روز و نیز ایجاد خطوط ریلی جدید را بیشتر آشکار می‌کند و در این بین با استفاده بیشتر از خطوط ریلی به‌طور بدیهی احتمال فرسودگی آنها بیشتر است. روز گذشته وقتی قطار کرمان- تهران از ریل خارج شد بار دیگر ضرورت توجه ویژه مسئولان به وضعیت خطوط ریلی خودنمایی کرد. حادثه در استانی رخ داد که قدیمی‌ترین خطوط راه‌آهن کشور را داراست و هرچند اقداماتی برای بهسازی این خط ریلی طولانی صورت گرفته اما به هر حال قدمت این خطوط مشکلاتی را برای مسافران و قطارها ایجاد کرده است.

جزئیات حادثه خروج قطار تهران – کرمان از ریل

در حادثه مرگبار اتوبوس تهران – گرگان برخی اظهارنظرهای اولیه بی‌دقتی راننده را عامل برخورد اتوبوس با گاردریل دانسته و آن را به کم‌توجهی راننده و ناتوانی وی در کنترل سرعت نسبت داده‌اند. در حادثه خروج قطار کرمان – تهران نیز اشتباه سوزن بان علت حادثه اعلام شده و به دلیل اشتباه در مسیریابی که از سوی سوزن بان رخ داد، قطار به نقطه کور رسیده و در نهایت با ترمز ناگهانی قطار از حرکت باز می‌ایستد و به دلیل بروز ناگهانی این حادثه دیزل از خط خارج می‌شود. به گفته مسافران قطار و نیز مسئولان به واگن‌های مسافربری خسارتی نرسیده و مسافران جان سالم به در برده‌اند،‌اما فقط یک تصویر‌سازی ساده از آسیب رسیدن به مسافران قطار فاجعه‌ای در ذهن رقم می‌زند که شاید ابعاد آن را نتوان جمع و جور کرد.به هر حال حادثه قطار به خیر گذشت و قطار پس از جایگزینی دیزل و تاخیر چند ساعته به راه خود به سمت تهران ادامه داد.

کسی آسیب ندید فقط مسافران مضطرب شدند

محمد پاسیار، مدیرکل راه‌آهن استان کرمان علت این حادثه را خرابی دیزل دانسته و گفته است بروز حادثه باعث اضطراب در تعدادی از مسافران شد،‌اما خوشبختانه کسی آسیب فیزیکی ندیده است. وی همچنین چندی قبل در جمع خبرنگاران از فرسودگی بیش از یکسوم خطوط ریلی کرمان خبر داده و گفته است: از حدود ۶۰۰ کیلومتر راه‌آهن استان بیش از ۲۲۰کیلومتر فرسوده است که باید تعویض شود. به گفته وی طرح‌هایی برای جایگزینی خطوط فرسوده و تعویض ریل‌های قدیمی در دست اجراست که کمبود اعتبار مانع اجرای آنهاست. پاسیار همچنین از تعویض تنها ۲۳ کیلومتر از این خطوط خبر داده و گفته است: بخش قابل‌توجهی از خطوط راه‌آهن یک‌خطه است و با افزایش ایستگاه‌ها می‌توان مشکلات موجود در رفت و آمد قطارها را کمتر کرد.

حرکت قطار روی ریل ۴۰ ساله

حسین امیری‌کهنوج، نماینده مردم شهرستان‌های زرند و کوهبنان در مجلس در این خصوص می‌گوید: بخشی از خطوط ریلی کرمان بخصوص در مسیر واقع بین زرند و بافق فرسوده است و قدمت آن به بیش از ۴۰ سال می‌رسد. وی می‌افزاید: متولیان نیز از این فرسودگی آگاهند و حتی قطار در این مسیر سرعت خود را از ۱۲۰ به ۸۰ کیلومتر کاهش می‌دهد که عامل طولانی‌تر شدن زمان سفر است.وی خاطرنشان می‌کند: قطار در این استان از کویر، شنزار، آفتاب، گرد و خاک می‌گذرد و بدیهی است که زودتر دچار فرسودگی شود و خطوط ریلی هم از این قاعده مستثنا نیستند. وی اضافه می‌کند: خطوط ریلی استان مشکلات بسیار دارند و با اضافه شدن مسافران زاهدانی که در بخشی از سفر خود از این قطار استفاده می‌کنند، مشکلات این خطوط فرسوده دو چندان شده است.

نماینده استان کرمان در مجلس یادآور می‌شود: از سال‌های قبل مجمع نمایندگان استان کرمان نامه‌نگاری برای تعویض خطوط ریلی استان را پیگیری کرده و این پیگیری‌ها ادامه دارد. وی با اشاره تاثیر ایجاد زیرساخت‌ها در صنعت گردشگری استان تاریخی کرمان اظهار می‌کند: تعویض خطوط فرسوده ریلی استان باعث افزایش رفاه و رغبت مردم برای سفر به استان می‌شود و اگر خطوط فرسوده عوض نشوند باید منتظر هر حادثه‌ای بود. امیری با بیان اینکه واگن‌های قطار تهران به کرمان بسیار فرسوده و نامناسب است و باید بازسازی شوند، می‌افزاید: مسئولان شرکت راه‌آهن می‌گویند این واگن‌ها برای کویر طراحی شده و از بهترین واگن‌های این شرکت است و متاسفانه هنوز از این واگن‌های فرسوده استفاده می‌کنند. حادثه‌ها در ایران تور گردشگری گذاشته‌اند و در حالی‌که مسئولان برای جلب گردشگران و آوردن تورهای خارجی به ایران تلاش می‌کنند، گویا حوادث دست پیش گرفتند تا به هر حال بر صنعت گردشگری در بعد داخلی و خارجی آن موثر باشند. جا دارد مسئولانی که مصرانه خواهان کسب درآمد از صنعت گردشگری هستند به ایجاد زیرساخت‌های این صنعت پردرآمد بخصوص بحث حمل‌ونقل که مهم‌ترین زیرساخت این بخش است،‌ توجه ویژه کنند.

منبع:‌ روزنامه تهران امروز

 

۱ نظر

  1. بافقی می‌گه:

    بافق فردا از دید دیگه ای نگاه کن حرکت قطار روی ریل ۴۰ ساله ببین اون موقع که امکانات نبوده کارگران که شاید خیلی از اونها از بافق بودن به چه زحمتی راه اندازی کردند و تا الان دوام اورده و الان با اینهمه امکانات چکار میکنند اونی که میگه اعتبار نداریم ازش بپرسین چند درصد حمل و نقل ریلی از این مسیر میگذره و چند درصد سود حاصل از اون را به این قسمت اختصاص میدهند.