یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۴۰:۰۳ قبل از ظهر

کلید مصرف و مدیریت صحیح آب در دست خودمان است

کد خبر: 43939
تعداد بازدیدکننده: 89
تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۳

به گزارش بافق فردا به نقل از روابط عمومی فرمانداری بافق ؛ مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد در جلسه مدیریت بحران آب شهرستان بافق که با حضور فرماندار و جمعی از مسئولان استان و شهرستان حضور داشتند به مشکلات و وضعیت آبرسانی به روستاهای شهرستان بافق پرداخت و برای گذر از بحران خشکسالی سال جاری در وضعیت موجود برنامه های لازم را ارائه کرد.

“محمد رضا حاتمی” با اشاره به وضعیت منابع آب روستاهای استان گفت: برای تامین آب روستاهای استان یزد با توجه به شرایط هر روستا از منابع مختلف محلی از قبیل حفر چاه ، چشمه و قنات استفاده می شود که استان یزد در مجموع ۳۷۰ مورد منابع تامین آب برای روستاهای استان دارد.

وی آمار مشترکین روستایی سطح استان را بیش از ۹۶ هزار نفر عنوان کرد و افزود: برای تامین آب این مشترکین تعداد ۴۲۳ باب مخزن ذخیره آب زمینی و هوایی با ظرفیت بیش از ۹۵هزار متر مکعب در روستاهای سراسر استان ساخته شده است که برای انتقال و آبرسانی ۱۴۶۵ کیلومتر خط انتقال آب و ۲۶۹۴ کیلومتر شبکه توزیع آب اجرا شده است.

حاتمی ضمن تاکید بر مدیریت صحیح مصرف آب در روستاها و اینکه کلید مصرف آب در دست خودمان است گفت: در سال جاری با توجه به خشکسالی های اخیر علی رغم طرح های عمرانی متعددی که در روستاها صورت گرفته است همچنان تامین آب برای بیش از ۱۸۵ روستا در سطح استان بوسیله آب رسانی سیار انجام می گیرد که شهرستان بافق در این مورد با ۷۸ تانکر آب با حجم آب ۸۷۵ متر مکعب در ماه برای ۷ روستا دارای ۲۸۰ خانوار آبرسانی صورت می گیرد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد نیاز آبی روستاهای شهرستان بافق را با توجه به بارندگی سال گذشته یاد آور شد و گفت: میزان آب تولیدی در روستاهای شهرستان بافق ۵۵ لیتر بر ثانیه می باشد که با توجه خشکسالی و بارندگی کم در سالهای گذشته ۲۵ لیتر بر ثانیه کمبود آب در شرایط فعلی برای روستاهای بافق داریم .

وی همچنین تاثیر خشکسالی بر کیفیت منابع آبی را یاد آور شد و خاطر نشان کرد:طبق آمارهای سال گذشته نشان داده می شود که نیمی از منابع تولید آب روستا ها در وضعیت هشدار و بحرانی است که نتایج موجود نشانگر نیاز مبرم به تامین منابع آبی جایگزین بصورت پایدار و با کیفیت و یا احداث آب شیرین کن باشیم.

“محمد رضا حاتمی” با اشاره به روستاهای شهرستان بافق که با کمک آب انتقالی ، آب مورد نیازشان تامین می شود گفت: در شهرستان بافق برای تامین آب ۱۶ روستای خود از آب انتقالی به استان کمک میگیرد که با این کمک آبی ۲۵۰۰ مشترک با جمعیتی بالغ بر ۷۲۰۰ نفر از آب مطلوب بهره مند می شوند.

وی در پایانار برنامه ها و پیشنهادات کوتاه مدت گذر از بحران برای شهرستان بافق خبر داد و گفت: در این جلسه با هماهنگی و همکاری فرمانداری بافق و آب منطقه ای استان و شهرستان مقرر شد برای روستاهای قطرم ، شادکام و خوسف با اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد ریال سه حلقه چاه حفر شود که با حفر این چاهها ۱۲۰۰ خانوار از آب آشامیدنی بهره مند خواهند شد.

حاتمی همچنین از احداث خط انتقال آب شرب برای مجتمع های کوشک و گزستان خبر داد و افزود: این خط انتقال به طول ۸ کیلموتر با اعتباری بالغ بر ۳میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال احداث خواهد شد.

۱ نظر

  1. روستایی می‌گه:

    دست همه مسئولین درد نکنه
    اما خداییش یک دفعه هم از مسئولین نشنیدیم که یه قنات احداث کنند یعنی با این همه تکنولوژی و پیشرفت احداث قنات این قدر مشکله یا دلیل دیگه ای داره.!!۱