یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۱:۱۸:۲۰ بعد از ظهر

نصب تابلوی حد ترخص در خروجی های شهر بافق

کد خبر: 44897
تعداد بازدیدکننده: 277
تاریخ: ۳۱ تیر ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی اداره راه و شهرسازی بافق، تابلوی حد ترخص در خروجی های شهر بافق نصب شد .

رئیس اداره راه و شهرسازی بافق در این خصوص گفت: این تابلو که به پیشنهاد امام جمعه و ستاد اقامه نماز شهرستان و توسط اداره کل راه و شهرسازی بافق طراحی و نصب شده آخرین حد ترخص شرعی شهر بافق را مشخص می کند.

کاظم فتوحی افزود: با توجه به اینکه دقیقا” حد ترخص شرعی برای مردم مشخص نبود با نصب این تابلو ها برای مردم حد ترخص شرعی شهر بافق دقیقا مشخص شد.

وی با اشاره به فاصله نصب این تابلوها از محدوده شهر گفت: حد ترخص فاصله حدود ۱۳۵۰ متری بعد از آخرین خانه های شهر یا روستا است یعنی فاصله ای که اذان شنیده نمی شود یا در و دیوار شهر مشخصا رویت نمی گردد.

گفتنی است فاصله حد ترخص به مقدار فاصله ازشهر یا روستا است که از نظر احکام شرعی اگر شخص مسافر باشد، از آنکه بگذرد دیگر اگر بخواهد نماز بخواند باید نماز چهار رکعتی خود را دو رکعتی بخواند و در صورتیکه روزه باشد و قبل ازظهر از آن بگذرد دیگر نمی تواند به روزه خود ادامه دهد.

2  1

۱۴ نظر

 1. رضا می‌گه:

  با سلام
  برای اینکه نماز شکسته شود باید حدود۲۲ کیلومتر از این تابلو رد شوید.

 2. رسول می‌گه:

  آقای ابراهیمی حد ترخص را خوب توضیح ندادی

 3. حسن می‌گه:

  دوستان عزیز باید به محض رویت این تابلو مسافت طی شده (حدود ۲۴ کیلومتر ) را در نظر داشته باشید

 4. بافقی می‌گه:

  باسلام.ما که نفهمیدیم برای روزه میگن تا شهرک صنعتی راه داری

 5. کیانوش می‌گه:

  یعنی این تابلو که قبل از دانشگاه آزاد نصب شده،کسی که تو دانشگاه یا سنگ آهن کار میکنه نمازش شکسته اس ؟چه حرفا؟!!!!!!!!

 6. سید می‌گه:

  اگر کسی قصد سفر نداشته باشد و یا مخصوصا برای شکستن روزه قصد سفر داشته باشد باید مسافت شرعی (۲۲٫۵کیلومتر )را طی کرده باشد تا نماز و روزه اوشکسته باشد. اما اگر کسی به قصد سفر از شهر بیرون میرود زمانی که از این تابلو رد شود نماز و روزه(قبل از ظهر) او شکسته میشود.

 7. روح اله می‌گه:

  این تابلو برای اینه که کسی که از شهر خارج شده اگر تا قبل از اذان ظهر به این تابلو برسه روزه اش قبوله

 8. امید می‌گه:

  ما نفهمیدیم طبق صحبت های روحانیون قدیمی حد ترخص بافق بیشه در و بعد از رود خونه شور هست.شاید تو احکام هم تبصره خورده ما خبر نداریم…وامصیبتا

 9. آزمایش می‌گه:

  باسلام ای کاش حداقل توضیحات داده میشد که کسی دچار سر درگمی در یافتن کلمه ای به نا م حد ترخص نمی شد شاید هم در نوع خودش یک ترفند باشد که با دادن نظرات افراد ببینند چه کسی زوددتر به علم اجتهاد می رسد شاید هم مسابقه ۲۰سوالی است حال هر کس نظر درست داد مراجعه شود به عباس آقا ابراهیمی جهت دریافت جایزه. پاسخ من کامنت ۷آقای روح ا… صحیح است

 10. احمد فتاحی می‌گه:

  حد ترخص مربوط به زمان بازگشت از سفر است و مسافر برای صحیح بودن روزه اش باید قبل از نماز ظهر به این مکان رسیده باشد ولی اگر نماز و روزه مسافر برای شکسته بودن و یا خوردن روزه منظور باشد باید از ۲۲/۵ کیلومتر گذشت در ادامه نظر چند تن از مراجع آورده شده است
  حدترخص

  سوال: ۱- اگه مسافر قبل از اذان ظهر به حد ترخص برسد روزه اش صحیح است ؟ یا باید به وطن برسد؟
  ۲- حد ترخص کجاست ؟
  ۳-سوال دیگه اگه مسافر قصد مسافرت داشته باشه برای فرار از روزه همین که از حد ترخص خارج شد و بعد از چنددقیقه اذان ظهر را گفتن روزه اش باطل میشه یا باید حتما روزه اش را بخورد؟

  آیت الله خامنه ای : ج۱) براى صحّت روزه لازم است قبل از اذان ظهر داخل وطن باشد.
  ج۲) منظور از حدّ ترخص مکانی است که در آنجا اذان شهر شنیده نمی‏شود و دیوارهای شهر هم دیده نمی‏شود و احوط رعایت هر دو علامت است هر چند بعید نیست که شنیده نشدن اذان برای تعیین حدّ ترخص کافی باشد.
  ج۳) در فرض سؤال روزه باطل است.

  آیت الله مکارم شیرازی : ۱ـ در صورتیکه قبل از اذان به حد ترخص وطن برسد روزه اش صحیح است
  ۲ـ «حد ترخص» یعنى از وطن یا محل اقامتش به اندازه اى دور شود که صداى اذان شهر را نشنود و مردم شهر او را نبینند، اما دیدن و ندیدن دیوارهاى شهر اثرى ندارد، ولى باید در هوا گرد و غبار یا مه یا چیز دیگرى که مانع دیدن است یا سرو صدایى که مانع شنیدن است وجود نداشته باشد و اگر یکى از این دو علامت حاصل شود کافى است، به شرط اینکه یقین به نبودن دیگرى نداشته باشد، و الا احتیاط جمع میان نماز شکسته و تمام است.
  ۳ـ هرگاه روزه دار بعد از ظهر مسافرت نماید باید روزه خود را تمام کند، اما اگر پیش از ظهر مسافرت نماید روزه اش باطل است، ولى قبل از آن که به حد ترخص برسد نمى تواند روزه را افطار کند و اگر پیش از آن افطار کند کفاره بر او واجب است (منظور از حد ترخص جایى است که صداى اذان شهر را نشنود، یا به جایى برسد که از نظر مردم شهر پنهان گردد).
  آیت الله سیستانی : ۱ – باید قبل از اذان ظهر (زوال) به وطن خود برسد
  ۲- حدّ ترخّص جائى است که اهل شهر حتى آنها که در خارج شهر وتوابع آن هستند مسافر را نتوانند ببیند ، و نشانه آن این است که او اهل شهر را نتواند ببیند .
  ۳- اگر قصد داشته باشد به مسافت شرعی (۴۴ کیلومتر از انتهای شهر محل سکونت یا بیشتر) برود و پس از خروج از شهر اذان ظهر (زوال) بشود روزه صحیح نیست وپس از حد ترخص می تواند بخورد وباید بعدا قضا کند

  آیت الله وحید خراسانی : ۱-باید به وطن برسد و اگر بعد از ظهر به وطن برسد روزه اش صحیح نیست .
  حد ترخص جایی است که انسان از وطنش به قدری دور شود که اذان شهر را نشنود و وقتی اهل شهر را نبیند یقیناً به حد ترخص رسیده است.
  ۲-در خصوصِ سؤال شما همین قدر که هنگام ظهر در سفر بوده روزه اش باطل است .

 11. محمدرضا رضايي بافق می‌گه:

  ممنون از جناب آقای فتوحی بخاطرزحماتشون وتشکرویژه از آقای احمدفتاحی(کامنت۱۰)بخاطر توضیحات کاملشون

 12. تفکری می‌گه:

  سلام”گرچه این کار ارزشمنده وساده ودرواقع کم هزینه برای شهر مذهبی مثل بافق دانجام شد ولی لازم است خداقوتی عرض کنیم.ظواهر امر نشان میدهد فاصله ذکر شده صحیح نیست.(۱۳۵۰) متر

 13. abolhasani می‌گه:

  سلام بهتر بود توضیحی برای حد شرعی و حد ترخص می دادین

  که مردم اشتباه نگیرن

  تفاوت حد ترخص و مسافت شرعی و احکام آن

  http://www.rasanews.ir/NSite/FullStory/News/?Id=195353