شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۳:۲۱:۱۶ قبل از ظهر

میزان زکات فطریه در استان یزد چقدر است؟

کد خبر: 45367
تعداد بازدیدکننده: 152
تاریخ: ۰۶ مرداد ۱۳۹۳

از سوی دفتر نماینده ولی فقیه در استان یزد میزان زکات فطریه بر اساس قوت غالب مردم در استان تعیین شد

به گزارش  بافق فردا به نقل از یزد رسا

سید محمد جواد میرشمسی کارشناس مذهبی دفتر امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان یزد، ضمن تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مومنین روزه دار در این ماه مبارک در گفتگو شبستان گفت: پرداخت زکات فطریه به ازای هر نفر در غروب شب عید سعید فطر از اعمال واجب این عید می باشد.
وی با بیان اینکه نوع زکات فطریه در هر منطقه براساس قوت غالب مردم آن منطقه محاسبه می شود افزود: در صورتیکه قوت غالب در طول سال گندم باشد باید به ازای هر نفر سه کیلو گندم و یا مبلغ چهار هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر پرداخت شود.
میرحسینی افزود: قیمت هر کیلو گندم در استان حدود یک هزار و ۴۰۰ تومان است که با احتیاط مبلغ چهار هزار و ۵۰۰ تو مان بر هر نفر در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: افرادی که قوت غالب آن ها برنج است باید هر نفر ۱۵ هزار تومان زکات فطره پرداخت کنند.
این کارشناس مذهبی افزود: کفاره روزه عذر هر روز یک هزار و ۲۰۰ تومان و کفاره روزه عمد برای هر روز حداقل ۷۲ هزار تومان می باشد.
وی اظهار داشت: مومنین روزه دار زکات فطریه خود را در ابتدا به اقوام نیازمند، همسایگان نیازمند و در صورت نداشتن هیچ کدام آن را به ستاد های زکات یا پایگاه های کمیته امداد پرداخت کنند.
میرشمسی اظهار داشت: متولیان جمع آوری زکات فطریه توجه داشته باشند که زکات فطره سادات را به صورت جدا جمع آوری کنند چرا که زکات فطره سادات به عام تعلق نمی گیرد.
وی افزود: متولیان جمع آوری زکات فطریه در مساجد باید حتما پول، برنج و گندم را بین نیازمندان توزیع کنند و از خرید سایر اجناس با پول زکات فطریه جهت توزیع بین نیازمندان امتناع کنند.