سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۸:۰۰:۰۲ قبل از ظهر

اعتبار دولتی برای طرح های فولادی که قرار بود خصوصی شوند!!!

کد خبر: 4539
تعداد بازدیدکننده: 110
تاریخ: ۱۶ خرداد ۱۳۹۱

با موافقت دولت، اعتبار لازم برای خرید خدمات و کالاهای وارداتی طرح سرمایه‌گذاری فولاد استانی در ۹ شهر کشور تامین شد.

هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت و تایید بانک مرکزی و به استناد بند (۳۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۱ کل کشور تصویب کرد که در مجموع مبلغ ۳۲۳ میلیون یورو از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای بازپرداخت تعهدات لازم به منظور توسعه طرح سرمایه گذاری فولاد استانی چهار محال و بختیاری اختصاص یابد.

براین اساس، ۳۱۷ میلیون یورو نیز از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای بازپرداخت تعهدات لازم به منظور توسعه طرح سرمایه گذاری فولاد استانی قائنات و مبلغ ۳۰۵ میلیون یورو از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای بازپرداخت تعهدات لازم به منظور توسعه طرح سرمایه گذاری فولاد استانی میانه اختصاص یافت.

همچنین به ترتیب مبلغ ۳۰۳ میلیون یورو و ۲۹۴ میلیون یورو از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای بازپرداخت تعهدات لازم به منظور توسعه طرح سرمایه گذاری فولاد استانی شادگان و نی ریز اختصاص می یابد.

اختصاص ۲۸۶ میلیون یورو نیز از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای بازپرداخت تعهدات لازم به منظور توسعه طرح سرمایه گذاری فولاد استانی سبزوار، ۲۷۳ میلیون یورو از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای بازپرداخت تعهدات لازم به منظور توسعه طرح سرمایه گذاری فولاد استانی بافت، ۱٫۵ میلیون یورو از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای بازپرداخت تعهدات لازم به منظور توسعه طرح سرمایه گذاری توسعه ذوب آهن اصفهان (طرح شهید کاظمی)، ۸۲ میلیون یورو از محل منابع داخلی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای بازپرداخت تعهدات لازم به منظور توسعه طرح سرمایه گذاری تجهیز معدن زیر زمینی زغال سنگ خمرود از دیگر مواردی مورد تصویب دولت است.

براساس مصوبه دولت، متعهد اصلی بازپرداخت مطالبات فوق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران بوده و این تضمین نافی مسئولیت دستگاه در بازپرداخت مطالبات و بانک عامل برای پیگیری وصول آن نیست.

براساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شده است.

لذا با در نظر گرفتن مصوبه جدید دولت می توان نتیجه گرفت که در مجموع دو میلیارد و ۱۰۱ میلیون یورو برای ادامه اجرای هفت طرح فولادی اختصاص یافته است. پیش از این طرحهای فولادی استانی به دلیل کمبود منابع مالی با مشکل مواجه شده بودند.

هفت طرح فولادی در ابتدا هشت طرح فولادی در چهارمحال بختیاری، شادگان، نیریز، قائنات، بافق یزد، سبزوار، بافت و میانه بودند که بعدا یکی از آنها یعنی طرح بافق یزد به بخش خصوصی واگذار شد و قرار است مابقی طرحها نیز سرنوشت مشابهی داشته باشند.

براساس آخرین اطلاعات اعلامی از سوی ایمیدرو پیشرفت فیزیکی هفت طرح فولادی در بخش احیا بین ۱۳ تا ۹۴ درصد بوده است. همچنین بخش فولادی این پروژه‌ها به طور متوسط بیش از ۳۰ درصد پیشرفت داشته است.

ایمیدرو از ماهها پیش تصمیم به واگذاری هفت طرح فولادی به بخش خصوصی گرفته اما این وعده تاکنون محقق نشده است. کمیته ارزیابی ایمیدرو سه شاخص توانایی مالی، فنی و توانایی راه اندازی طرحهای فولادی را ملاک ارزیابیهای خود در تعیین متقاضیان این طرحها قرار داده است.

ایمیدرو اعلام کرده که ۲۵ درخواست از طرف بخش خصوصی برای خرید طرحهای فولادی به این سازمان ارائه شده است.

در آخرین اظهارنظر ایمیدرو اعلام کرد که بررسی تیم کارشناسان فنی و اقتصادی در مورد متقاضیان خرید طرحهای فولادی به اتمام رسیده و تایید صلاحیت متقاضیان نهایی به زودی اعلام می‌شود.

در بررسیهای انجام شده از سوی ایمیدرو از ۱۰۰ امتیاز پیش بینی شده برای متقاضیان خرید ۶۰ امتیاز به بخش مالی و ۴۰ امتیاز به توان فنی اختصاص داشته است.

رییس سابق هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران سال قبل وعده داده بود که تکلیف واگذاری هفت طرح فولادی به بخش خصوصی حداکثر تا پایان آذر ماه (۱۳۹۰) مشخص می شود. با این وجود مهدی غضنفری – وزیر صنعت، معدن و تجارت، چندی بعد اعلام کرد که قیمت‌گذاری هفت طرح فولادی برای واگذاری به بخش خصوصی دچار مشکل شده است.

۲ نظر

  1. آسمان می‌گه:

    بگذارید همین گندی که در بافق زدیدی را جمع کنید تا برسد به ۸ تای دیگه

  2. دریا می‌گه:

    آسمان عزیز گند چیه ؟! آقا کارخانه تو بافق بزنند کسی نمی تونه پشت کنه ببره ؟ حالا خصوصی یا دولتی . من میگم دستشون درد نکنه !!