شنبه ۶ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۰۴:۰۲ قبل از ظهر

بازدید معاون وزیر جهاد کشاورزی از طرح های بیابان زدایی بافق

کد خبر: 46319
تعداد بازدیدکننده: 319
تاریخ: ۱۸ مرداد ۱۳۹۳

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق ؛ با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی ، مدیر کل منابع طبیعی استان ، فرماندار بافق و جمعی از مسئولان محلی از طرح بایبان زدایی گود گوار و پخش سیلاب دشت قطرم شهرستان بافق بازدید شد .

رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور با اشاره به اینکه کشور ایران در منطقه ی خشک ونیمه خشک واقع شده است اظهار کرد: نزدیک به ۲/۲سطح کشور رابیابان تشکیل و یک درصد خشکی های جهان را کشور ما تشکیل می دهد.

خداکرم جلالی با اشاره به اینکه ۲۰درصد کشورما را بیابان تشکیل می دهد خاطر نشان کرد : وسعت بیابان های کشور بالغ بر ۳۵ و نیم میلیون هکتار انواع بیابان می باشد.

وی به راهکارهای مقابله با بیابان زدایی در کشور اشاره کرد و بیان داشت : به منظور جلوگیری از افزایش بیابان، اقداماتی از قبیل:تثبیت شن های روان-کاشت گونه های جنگلی و…درطول سال های بعد ازانقلاب صورت گرفته که با وسعتی بیش از۲میلیون هکتار کارشده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: دراین زمینه حدود۵/۶میلیون هکتار کانون های بحرانی داریم که دربرنامه کاری سازمان است و ما با عملیات بیابان زدایی کشور را از نظر خساراتی که به مجموعه های کشاورزی و صنعتی وارد می کند ایمن می کنیم.

جلالی گفت: رویکردی که سازمان برای تحقق این هدف دارد استفاده از مشارکت خود مردم است تا بتوانیم با ایجاد انگیزه های اقتصادی در مردم سرعت بیشتری را به اقدامات بیابان زدایی انجام بدهیم.

رئیس سازمان جنگلداری کشور با اشاره به اینکه شهرستان بافق یکی از شهرهای بیابانی کشور محسوب می شود افزود: برای رفع بیابان در شهرستان بافق یک مجموعه ی با وسعت شش هزار هکتار در نظر گرفته شده که از این میزان تقریبا حدود هزارو ششصد هکتار انواع گونه های مقاوم طاق و گز کشت شده و هزار هکتار آن در دستور کار قرار گرفته است .

جلالی ایجاد کمربند بادشکن در شهرستان بافق را یاد آور شد و گفت: یکی از طرح های مختلفی که در بافق در حال انجام است چمن کمربند حفاظتی است که به عنوان باد شکن کار میکند.

وی ضمن تاکید بر ایجاد کمربند سبز در اطراف جاده ها با همکاری مردم و دستگاههای اجرایی بافق گفت : این اقدامات منجر به ایجاد تعادل در اکوسیستم و موضوع تثبیت شن های روان و کنترل کانون های بیابان زا که کمک به اولویت دارترین کارهای زیربنایی و توسعه است که سازمان با توجه به اینکه این مناطق و همچنین سایر دستگاههای که می توانند کمک کنند بتوانیم گام های بلندی را در کنترل کانون های بحرانی برداریم .

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به کمبود نیروی انسانی و وسیله نقلیه تصریح کرد: این موضوع را با موافقت ریاست جمهوری و وزارت جهاد کشاورزی مطرح کرده و امید داریم که برای شهرستان ها وسیله نقلیه ای که بتواند در اطفاء حریق موثر واقع شود را تا پایان سال ۹۳ اختصاص دهیم .

جلالی گفت: موضوع منایع انسانی نیز یکی از نیازهای ضروری برای امر حفاظت است که این موضوع مسایل حقوقی و تخصصی منابع طبیعی است که پیگیر هستیم و امیدواریم مجوزهای لازم از لحاظ نیرو داده شود زیرا یک وظیفه ی حاکمیتی است تا منابع انسانی تامین شود.

در پایان بازدیدی که معاون وزیر جهاد کشاورزی از منطقه پخش سیلاب دشت قطرم و منطقه بحرانی گود گوار داشت در نشستی که با حضور فرماندار ، مدیر کل منابع طبیعی استان و مدیر عامل شرکت سنگ آهن مرکزی بافق برگزار شد موارد ذیل پیشنهاد و مورد توافق قرار گرفت:

۱-     اختصاص مبلغ ده میلیارد ریال از اعتبارت متمرکز سازمان جنگلها ومراتع به طرحهای آبخیزداری شهرستان بافق

۲-     اختصاص اعتبار و پایدار نمودن کد اعتباری ، بیابان زدائی شهرستان بافق.

۳-     اختصاص یک دستگاه خودرو کمک دار به شهرستان بافق.

۴-     اجرای طرح کمربند سبز با همکاری فرمانداری و مشارکت شرکت سنگ آهن مرکزی و منابع طبیعی .

۵-     اجرای طرح کاشت نهال و فضای سبز از میدان ورودی تا مسجد حضرت ابوالفضل جاده یزد – بافق به طول ۳۵کیلومتر در سه ردیف (دو طرف بزرگراه ولاین وسط)با همکاری فرمانداری و مشارکت شرکت سنگ آهن و منابع طبیعی.

IMG-20140807-WA0019 IMG-20140807-WA0020 IMG-20140807-WA0025