سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۵۹:۲۷ بعد از ظهر

استاندار یزد ظرفیتهای استان را تشریح کرد

کد خبر: 51558
تعداد بازدیدکننده: 96
تاریخ: ۰۶ آذر ۱۳۹۳

شورای اداری استان با حضور رییس مجلس شورای اسلامی تشکیل شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد ، ” سید محمد میرمحمدی” عصر چهارشنبه پنجم آذر ماه در جلسه ی شورای اداری استان که در سالن شهید منتظر قائم استانداری با حضور ” دکتر علی لاریجانی ” رییس مجلس شورای اسلامی برگزار شد، ضمن تبریک روز تشکیل بسیج مستضعفین و آغاز هفته بسیج اظهار داشت : آرزو داریم که تمام آرمانهای امام خمینی(ره) روز به روز شکوفاتر شود و بسیج مستضعان، در جهان شکل گیرد .
استانداریزد در ادامه گفت : لازم می دانم از همکاری ، تعامل و تلاش نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی تشکر نمایم و همچنین از تلاشهایی که نمایندگان قبلی استان در طول سالهای مختلف انجام دادند قدردانی نمایم .
وی افزود: آنچه باید امروز به آن اشاره کنیم فرمایش حضر ت امام خمینی ( ره )در خصوص عناوینی است که برای مجلس شورای اسلامی ذکر نمودند و آن را راس امور و عصاره فضائل ملت دانستند می باشد .
میر محمدی ادامه داد: این عناوین رسالت سنگینی را به دوش مجلس قرار داده است . بنابراین با این وصف که مجلس در راس امور است و مقدرات کشور به دست مجلس رقم می خورد و همچنین با معرفی مجلس به عنوان عصاره فضائل ملت و اینکه بازتاب دهنده عزت ، شرف ، فرهنگ ، ادب و هویت مردم ایران می باشد ، چنین استنباط می شودکه رسالتش رسالت ساده ای نیست و به دوش تک تک نمایندگان مجلس سنگینی دارد و این جلوه و نماد عصاره فضائل ملت باید در همه ی شئون بازتاب داشته باشد .
این مقام مسئول در معرفی ظرفیتهای موجود در استان یزد اظهار داشت : منابع انسانی یکی از ظرفیتهای مهم استان یزد می باشد ، بنابراین از استان یزد با وجود داشتن مفاخری بزرگ همچون شرف الدین علی یزدی ، ملا عبدالله بهابادی ، رشید الدین میبدی ، وحشی بافقی ، حاج شیخ عبدالکریم حایری ، سید محمد کاظم طباطبایی یزدی ، شیخ محمد فرساد ، فرخی یزدی ، فاضل اردکانی ، حاج شیخ غلامرضا فقیه خراسانی، آیت الله شهید صدوقی و مرحوم آیت الله خاتمی می توان به عنوان استانی عالم خیز یاد کرد .
وی ادامه داد: نماد دیگری که می توان به عنوان ظرفیت منابع انسانی به آن اشاره کرد سابقه ی ۲۱ ساله صدر نشینی فرزندان این استان در کنکور سراسری می باشد .
استاندار یزدخاطر نشان کرد: این استان ۳۹۸۱ شهید ، ۹۷۱۲جانباز ، ۷۶۹ آزاده و ۹۴۹ جاوید الاثر در راه دفاع مقدس داشته است و این بعد انقلابی ، اسلامی ، فرهنگی ، مذهبی و ارزشهای انسانی هست که در وجود مردم این استان تبلور یافته است .
میر محمدی ادامه داد: معادن استان یزد به دلیل اینکه ۲/۲ میلیاردتن ذخیره شناسایی شده از معادن استان می باشد و ۲۷۵ معدن فعال در استان وجود دارد در کشور مقام دوم را به خود اختصاص داده است .
وی افزود: ۵۱ درصد از تولید سنگ آهن کشور از این استان تامین می شود و همچنین صنایع متعدد و گسترده ی دیگری از جمله فولاد که ۱۵ درصد از تولید کشور را در این زمینه تامین می کند موجود می باشد .
عالی ترین مقام اجرایی استان تصریح کرد: کارخانجات کاشی و سرامیک در استان یزد ۴۵ درصد از تولید کشور را برعهده دارند و همچنین نساجی استان ۲۷ درصد از تولید کشور را به خود اختصاص داده است .
میر محمدی اشاره نمود: در استان یزد ۱۴ شهرک صنعتی و ۱۵ ناحیه صنعتی فعال وجود دارد که واحد های صنعتی مختلفی در آن متمرکز شده است و استان یزد علی رغم آنکه استانی خشک و کویری است مردم سختکوش و تلاشگر آن با حفر قنوات متعدد عمران و آبادانی های زیادی ایجاد کردند و نقطه نقطه آبادانی هایی که در این استان می بینیم از ابتدا بر اثر ایجاد قنات بوده است که البته متاسفانه با حفر چاه های عمیق تعداد زیادی از قنوات استان خشکیده و سطح آب سفره های زیر زمینی افت کرده است .
وی در ادامه گفت :استان یزد از نظر تولیدات گلخانه ای دومین استان در کشور می باشد که ۱۲۸ هزار هکتار سطح زیر کشت در استان هست . که بیش از ۶۰ درصد از این سطح زیر کشت باغات و ۲/۳۹ درصد هم مربوط به زراعت می باشد .
این مقام مسئول افزود : از ظرفیت های دیگری که می توان در استان یزد به آن اشاره نمود پتانسیل ها و ظرفیتهای گردشگری می باشد که در این زمینه ۲۲۷۰ هکتار بافت تاریخی در استان یزد موجود است که در این مجموع ۱۵۸۶ آثار تاریخی ثبت شده و ۳۷۵۵ تخت اقامتی داریم .
وی ادامه داد: استان یزد دارای ظرفیت ۱۸۸۹۴۹ دانش آموز ، ۸۹۲۳۱ دانشجو و ۴۵ مرکز آموزش عالی و علم و فناوری که از مجموع این مراکز ۶۱ درصد آنها دولتی و بابقی غیر دولتی می باشد .
استاندار یزد خاطر نشان کرد : استان یزد از نظر پزشکی یکی از استانهای بسیار قوی و پر ظرفیت است که در این زمینه دارای ۱۹ بیمارستان ، زایشگاه و آسایشگاه با ظرفیت ۲۴۸۹ تخت و همچنین ۱۶۸ مر کز بهداشتی و درمانی و ۱۷۰ خانه بهداشت می باشد .
میر محمدی ادامه داد: استان یزد از نظر امکانات ورزشی دارای ۱۹۳ سالن ورزشی و ۱۰ ورزشگاه می باشد و همچنین از نظر امکانات فرهنگی دارای ۸۴ مرکز و کانون فرهنگی هنری ، ۶۰۴ باب کانون فرهنگی و هنری مساجد ، ۱۱۴ باب کتابخانه عمومی، ۵ سینمای فعال و همچنین ۱۲۹ مورد مطبوعات محلی و منطقه ای است.
عالی ترین مقام اجرایی استان اشاره نمود: یکی دیگر از منابع بسیار غنی که در استان یزد وجود دارد انرژی خورشیدی است که استان بیش از ۳۰۰ روز در سال انرژی خورشیدی دارد که باید این انرژی استحصال شود و در خدمت مردم و توسعه صنعت قرار گیرد که البته اقدامات اولیه آن صورت گفته است تا بتواند هم در زمینه تولید انرژی خورشیدی و هم در زمینه تولید سلول های خورشیدی و پنل های خورشیدی گسترش پیدا کند .
وی در ادامه افزود: کشور ما از نظر توسعه بسیارنا متوازن است به طوری که وقتی به هرم جمعیتی کشور نگاه می کنیم مشاهده می شود که تهران یک ارتفاع بسیار بالایی دارد و سیستان و بلوچستان و محور شرق کشور بسیار ارتفاع پایین دارند ،در صورتیکه توزیع جمعیت مناسب یکی از محور های مهم امنیتی کشور می باشد .
این مقام مسئول ادامه داد: ما هر چقدر بتوانیم امکانات توسعه را در مناطق مختلف ایجاد کنیم یا به عبارتی دیگر بستر های توسعه را فراهم کنیم طبیعی است که جمعیت بدنبال این بستر ها حرکت می کند و سرمایه گذاری ، اشتغال و سکونت صورت می گیرد و همچنین خدماتی پیرامون آن شکل می گیرد که باعث ایجاد گسترش آبادی در منطقه می شود .
وی افزود: برای بستر سازی اگر آب ، برق، گاز ، راه ، راه آهن در یک جایی رفت سرمایه گذار در آنجا حاضر می شود ، بنابراین با توجه به این که محور شرق منابع و ظرفیتهای زیادی دارد از نظر تجاری و از نظر ترانزیت فرصت های خیلی خوبی است که ما می توانیم این عوامل اولیه بستر سازی را فراهم کنیم .
میر محمدی ادامه داد: انتقال آب می تواند بسیاری از مشکلاتی که سد راه توسعه منطقه است را حل کند و زمینه های توسعه را فراهم نماید و همچنین برق می تواند از طریق انرژی خورشیدی و با آب سیکل ترکیبی ایجاد شود که خوشبختانه در استان یزد ما از این امکان برخوردار هستیم .
وی ادامه داد: راه و راه آهن هم از جمله مواردی است که از نظرترانزیت ، تجارت و همچنین از نظر دسترسی به آن می تواند زمینه ساز توسعه شود و علاقمندان به سرمایه گذاری را به خود جذب کند . بنابراین ما باید با توجه به اینکه با یکسری خشکسالی های پی در پی رو به رو هستیم ،در سطح کلان باید به موضوع بحران آب توجه ویژه شود که در دولت توجه به احیای دریاچه ارومیه شد که این خود توجه بسیار مفید و ارزنده است و اگر چنین توجهی به محور شرق کشور شود پتانسیل و بازدهی فراوانی در زمینه های مختلف برای کشور به دنبال خواهد داشت که امیدواریم با همفکری و هم اندیشی همه قوا و دستگاه های مختلف اجرایی شاهد برای توسعه متوازن در کشور و محورهایی که از محرومیت برخوردار است باشیم .
استاندار یزداظهار داشت: بعضی از رویکرد ها در دولت مشاهده می شود که آن توجه به توسعه بخش خصوصی و مشارکت در بخش خصوصی می باشد که این مشارکت الزامات خاص خودش را طلب می کند و در بعضی از موارد ما برای توسعه و مشارکت در بخش خصوصی محدودیتهای قانونی داریم . در این خصوص باید نگاه های مجموعه دولت و نظام به مشارکت بخش خصوصی و باز کردن میدان برای فعالیتهای بخش خصوصی باشد و هر طرحی که در سطح عامه منفعت دارد و به تصویب هیات دولت برسد بتواند از قانون تملک اراضی برای طرح های عمرانی و نظامی کشور استفاده نماید .
میر محمدی اشاره نمود: در بحث آب ، ده برنامه در دست پیگیری داریم که یکی از این ده برنامه انتقال آب از بهشت آباد و خلیج فارس می باشد و همچنین مدیریت مصرف آب چون ۹۰ درصد از آب استان در بخش کشاورزی مصرف می شود. بنابراین اگر ما مصرف آب را در بخش کشاورزی درست مدیریت نماییم و ۲۰ درصد هم صرفه جویی کنیم این خود یک رقم قابل تو جهی می شود .
وی در ادامه پیشنهادخود را به رییس مجلس شورای اسلامی چنین اظهار داشت: درصدی از عواید معادن را که بهره برداران بهره برداری می کنند به عمران و آبادی به همان مناطق اختصاص داده شود چون آلودگی آن متوجه ساکنین همین مناطق می شود .بنابراین همانطور که برای مناطق نفت خیز ۲ درصد از فروش نفت را برای عمران و آبادی مناطق نفت خیز قائل شده اند، برای مناطقی که واجد معدن هستند یک عنایت شود و درصدهایی از عواید معادن برای عمران و آبادی آن مناطق اختصاص یابد .
عالی ترین مقام اجرای ادامه داد: طرح دیگری که در استان یزد در حال اجرا می باشد، طرح تغذیه سفره های آب زیر زمینی در ۵ نقطه است که سه نقطه از آن بررسی و تصویب شده و دو مکان دیگر در دست مطالعه می باشد.
وی افزود : اقدام دیگری که در زمینه بحران آب صورت گرفته است استفاده از پساب شهری می باشد که در استان یزد اتفاق افتاده است . منتهی هنوز از آب پساب استفاده درستی نمی شود که در برنامه کاریمان هست که آن را سامان داده تا بهره برداری درست از آن بشود.
میر محمدی ادامه داد: فعالیت دیگر در این زمینه حفر چاه های اضطراری می باشد، چون ما در استان احتمال قطعی آب را به دلیل فرسودگی لوله های آب انتقالی را داریم که برای تعمیر آن امکان قطعی آب وجود دارد . بنابراین ما در بهمن سال گذشته از وزارت نیرو ۲۵ حلقه چاه اضطراری حفر نماییم که خوشبختانه ۲۲ مورد آن اقدام شده است .
وی ادامه داد : تشکیل گروه های پایش محلی برای پیشگیری از حفر چاه های غیر مجاز و جلوگیری از برداشت مازاد بر پروانه نیز از دیگر کارها در این راستاست که این اقدام در شهرستان خاتم با همکاری فرماندار خاتم ، امام جمعه و شورای شهر این شهرستان صورت گرفته است .
استاندار یزد در ادامه گفت : فعالیت دیگری که در زمینه بحران آب در استان یزد صورت می گیرد ، تجهیز چاه های عمیق به کنتور هوشمند می باشد. چون با این روش ارزش آب برای همه معلوم می شود و می توان از آبی که برداشت می کنیم بالاترین بهره وری را داشته باشیم وهمچنین باروری ابراها می تواند در این زمینه ۵ الی ۱۰ درصد تاثیر گذار باشد .
میر محمدی در پایان ادامه داد: برنامه ی دیگری که در رابطه با موضوع بحران آب در استان در حال اجرا می باشد بررسی آبهای قعری است که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد.

۱ نظر

 1. bi gbm می‌گه:

  سلام ضمن تشکر از استاندار محترم و سختکوش
  آقای استاندار استان یزد فقط یزد و اردکان نیست چرا قضیه حوزه انتخابیه را مطرح نکردید و پیگیری نمی کنید که مردم مظلوم بافق را
  چرا از این حق به حق محروم میکنند
  چرا از کمترین امکانات موجود
  مثل گاز و جاده و دکتر متخصص محروم است
  چرا چرا چرا چرا چرا و چرا و هزاران چرای دیگر
  خدایا خدایا خسته شدیم
  ذخیره آخوتت را برسان