یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۷:۲۳:۰۷ بعد از ظهر

کمک هزینه پروتز و اروتز چیست؟

کد خبر: 53999
تعداد بازدیدکننده: 363
تاریخ: ۰۵ بهمن ۱۳۹۳

از جمله تعهدات وخدماتی که سازمان تأمین اجتماعی در قبال حق بیمه های دریافتی به بیمه شدگان و مستمر ی بگیران مشمول ارائه می نماید ؛ کمک هزینه پروتز و اروتز است .

پروتز و اروتز به وسایلی مانند عینک طبی، دست و پای مصنوعی و سمعک گفته می شود که برای جبران نقص عضو یا تقویت یکی از حواس به کار می روند.

افراد واجد شرایط برای دریافت هزینه پروتزو اروتز:

بیمه شدگان اجباری و اختیاری، مستمری بگیران و مقرری بگیران بیمه بیکاری به همراه افراد تحت تکفل ایشان مشمول دریافت کمک هزینه وسایل کمک پزشکی هستند. این افراد درصورت نیاز به وسایل کمک پزشکی، پس از تهیه این وسایل، می توانند بر اساس ضوابط و دستورالعملهای موجود کمک هزینه پیش بینی شده را دریافت نمایند.

مدارک لازم برای دریافت هزینه پروتز و اروتز :

۱-گواهی تجویز پزشک متخصص مرتبط

۲-ارائه فاکتور خرید معتبر

دوره تمدید استفاده مجدد از اقلام ذیل با رعایت دوره تمدید بلامانع بوده و سایر اقلام صرفاً برای یکبار به مشمولین قابل پرداخت می باشد:

 

شرح دوره تمدید
شیشه عینک طبی هر دو سال یکبار
کنتاکت لنز هر ده سال یکبار
سمعک هر ده سال یکبار
ویلچر هر ۷ سال یکبار
چشم مصنوعی هر پنج سال یکبار
دست و پای مصنوعی هر۵ سال یکبار
کفش طبی کلاب فوت هر دو سال یکبار

                                                                    

 

 

 

 

 

 

نحوه تأئید:

۱-پرداخت هزینه عینک طبی و اقلام با تعرفه کمتر از۲۰۰٫۰۰۰ ریال بدون نیاز به تایید پزشک معتمد بلامانع می باشد، مشروط برآنکه اقلام با تعرفه بیش از۵۰٫۰۰۰ ریال (به استثنای عینک طبی که با تجویز اپتومتریست ها نیز قابل پرداخت است) توسط پزشک متخصص مرتبط تجویز شده باشد. بنابراین بیمه شده بامراجعه مستقیم به شعبه باارائه گواهی تجویز پزشک و ارائه فاکتور خرید می تواند هزینه مربوطه رادریافت کند.

۲-مرجع تایید آن دسته از وسایل کمک پزشکی که تعرفه آن تا مبلغ۷۰۰٫۰۰۰ ریال می­باشد، پزشک معتمد واقلام با تعرفه بیش از این مبلغ  و همچنین کنتاکت لنز و اقلام لباس سوختگی شورای پزشکی خواهد بود. ضمناً مرجع تایید پروتزهای دندانی، دندانپزشکان معتمد می باشند.

روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی شعبه بافق

فاطمه صادقی

بهمن۹۳