دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۹:۵۱:۰۷ بعد از ظهر

معرفی برخی از اماکن مذهبی و تاریخی شهرستان بافق

کد خبر: 56288
تعداد بازدیدکننده: 222
تاریخ: ۰۶ فروردین ۱۳۹۴

به گزارش روابط عمومی فرمانداری بافق؛ شهرستان بافق اگرچه از مناطق کویری و خشک کشور به شمار می آید اما با این وجود این شهرستان هم جاذبه هایی گردشگری بیشماری دارد که چشمان هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

 

آستان مقدس امامزاده ظهیر الدین عبدالله بن موسی الکاظم (ع) بافق

از جمله اماکن و جاذبه های گردشگری شهرستان بافق میتوان به آستان مقدس امامزاده ظهیر الدین عبدالله بن موسی الکاظم (ع) برادر تنی امام رضا(ع) و فرزند بلافصل امام هفتم شیعیان جهان حضرت موسی بن جعفر(ع) اشاره کرد که گنبد این آستان مقدس یکی از زیباترین گنبدها جهان بوده که در نوع خود کم نظیر است.

به گفته باستان شناسان گنبد بنای این زیارتگاه که بقعه ای بسیار زیبا و با شکوه دارد گردترین گنبد دنیاست که در قرن پنجم هجری قمری ساخته شده است و بنای اولیه این امامزاده که متعلق به قرن سوم هجری می باشد تا کنون دچار تغییر و تحولات زیادی شده است و هم اکنون پذیرای زائران زیادی از همه نقاط کشور می باشد.

این آستان در مرکز شهرستان بافق واقع شده است که وجود حجره های اطراف آن بر زیبایی آن افزوده است که از مغازه ها و حجره های اطراف امامزاده می توان سوغات خوراکی بافق از جمله محصولات مرتبط با خرما و همچنین محصولات پرورش یافته و برداشت شده از مزارع پیرامونی شهر بافق و روستاهای دشتی و کوهستانی شهرستان خریداری کرد.

 

emamzadeh1_10232

 

مسجد جامع بافق

مسجد جامع بافق ازجمله قدیمی ترین مساجد استان یزد و این شهرستان می باشد که با سبک معماری بسیار زیبا در عصر صفوی بنا شده است این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۸۲۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. و در اصطلاح عامیانه مردم به این مسجد، مسجد جمعه گفته می شود

این شاهکار معماری در دو قسمت تابستانی و زمستانی طراحی شده که قسمت تابستانی آن شبستانی با بادگیرهای بزرگ به سبک مسجد جامع کبیر یزد و در دو ردیف با پایه های محکم بنا شده که سقف آن در ابتدا دولایه بوده که امروزه تخریب و مسجد نوساز دیگری به سبک نوین بنا شده است.

در پیشانی این بنا و شبستان آن کاشی کاری قاجاری است و مؤسس و بانی اولیه آن فردی به نام ملا محمد باقر می باشد.

 

139301111711161472440314

 

بقعه متبرکه قاضی میرجعفر بافق

بقعه قاضی میرجعفر قدمتی تا دوران قاجاریه دارد و با شماره ثبت ۲۸۶۸ گردیده، و در فاصله تقریبا ۲ کیلومتری شهر بافق قرار گرفته است.

بنای ساختمان این بقعه در دوره قاجاریه و به وسیله خانم مرمر افضلی بر سر آرمگاه قاضی میرجعفر ایجاد شده است و مصالح به کار رفته خشت و گل و دارای سقف گنبدی شکلی با مقبره‌ای کوچک است.

 

IMG_1890

 

بقعه متبرکه پیرمراد بافق

بقعه پیرمراد از دیگر بناهای تاریخی و مذهبی شهرستان بافق می باشد که در اوایل سلطنت پهلوی دوم توسط خانم «باقری» همسر «رضا علی صفایی» ساخته شده است و علت آن هم ارادتی بوده که نامبرده به پیرمراد داشته است. داخل بقعه محجر بسیار کوچکی بر سر مزار آن بزرگوار نهاده شده است. بارگاه او مورد توجه و زیارت مردم شهر است.

این بنا با مصالح خشت و گل با ستونهای محکم و استوار ساخته شده که از ویژگیهای معماری بومی این دیار محسوب می‌شود. بر سر مزار سنگ مستطیل شکل و کوچکی دیده میشود که بر روی آن با خط نستعلیق تاریخ وفات به صورت ریز حکاکی شده است : ((مرحوم محمدعلی ابن شاه حاجی حسین فخرالد… فی شهر جمادی الاول سنه ۹۸۱))

بقعه متبرک پیرمراد در خیابان شیخ محمدتقی بافقی این شهرستان قرار داشته و با شماره ۱۴۵۹۷ ثبت میراث فرهنگی و گردشگری گردیده است.

 

cc388bbf-4fdd-4891-a8de-335def3f9950