یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۵۲:۵۸ قبل از ظهر

اولین مدرسه هوشمند در بافق

کد خبر: 62521
تعداد بازدیدکننده: 327
تاریخ: ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

هفته نامه افق کویر به بهانه راه اندازی اولین مدرسه هوشمند در شهرستان بافق گفتگویی با مؤسس این مدرسه انجام داده است.
افق کویر: لطفاً خودتان را معرفی کنید:
“سادات الزهرا میرغنی زاده بافقی”، در سال ۱۳۶۱ در خانواده ای مذهبی چشم به دنیا گشودم. پدرم در زمان تولدم دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران بودند، لذا تا سن ۱۲ سالگی در تهران زندگی و تحصیل کردم. در سال ۱۳۷۲ جهت گذراندن طرح پدر به یزد منتقل شدیم و ادامه تحصیلات را در آموزشگاههای یزد گذراندم. در سال ۱۳۷۹ در دانشگاه یزد پذیرفته شده و در سال ۱۳۸۴ از دانشگاه با مدرک مهندسی نرم افزار کامپیوتر فارغ التحصیل گردیدم.
افق کویر: چگونه شد به این کار روی آوردید؟
پس از اتمام تحصیل در شرکتهای مختلف به عنوان برنامه نویس، مشغول به کار شدم؛ اما مرا راضی نمی کرد، تا اینکه به دلیل علاقه وافرم به بچه ها در سال ۱۳۸۷ به فکر تأسیس مهدکودکی افتادم که از امکانات دیجیتال برخوردار باشد. هدف از تأسیس این مهد نظارت خانواده ها بر نحوه نگهداری و آموزش کودکان از منزل یا محل کار و برقراری ارتباط تصویری ایشان با هم و نیز آموزش نرم افزارهای مفید و اصولاً کار صحیح با کامپیوتر به کودکان بود. در حال مهیا کردن مقدمات کار بودم که بالاجبار بدلیل موقعیت کاری همسرم به بافق نقل مکان نمودیم. در بافق نیز بدلیل ضعف در امکانات اینترنت و عدم آشنایی خودم با ظرفیت شهرستان برنامه مهد دیجیتالی منتفی شد. بعد از چند سال بحث خصوصی سازی آمادگی ها مطرح شد؛ بنابراین سعی کردم نسبت به تأسیس مرکز پیش دبستانی اقدام نمایم که به دلیل عدم حد نصاب امتیاز، موفق به اخذ مجوز نشدم. در سال بعد به علت بحث جدیدی که در آموزش پرورش باب شده بود با عنوان هوشمند سازی و نزدیک بودن آن به هدفم؛ مرا بر آن داشت این بار با عزمی جزم، از طریق پدر همسرم که بازنشسته فرهنگی بودند اقدام به تأسیس پیش دبستانی نمودم که به حول و قوه الهی و با مساعدت ریاست محترم آموزش پرورش وقت بافق در سال ۱۳۹۲ مجوز تأسیس پیش دبستانی را از اداره اخذ کردم. ابتدا با ۲ نوآموز و یک کیت هوشمند سازی در یک کلاس در دبستان انقلاب شروع شد. آن سال با افزایش تعداد نوآموز به ۱۴ نفر و طراحی چند محتوای آموزشی گذشت.
سال بعد-۱۳۹۳- به دلیل استقبال زیاد و با مساعدت و اجازه ریاست محترم سنگ آهن مرکزی، ساختمان علمی کاربردی را اجاره کرده و با تهیه امکانات جدید از قبیل تهیه ۳ تخته هوشمند، نرم افزار مدیریت مدارس هوشمند، طراحی سایت برای آموزشگاه، ایجاد شبکه داخلی و دسترسی کلاسها به اینترنت، تهیه چاپگر و اسکنر، ایجاد کارگاه کامپیوتر و ایجاد محتواهای جدید در خدمت ۹۸ نوآموز در شهرستان بودم.
افق کویر چه خدماتی به نوآموزان ارائه می دهید؟
 در کنار آموزشهای پایه ای در پیش دبستانی ،برگزاری کارگاه کامپیوتر برای نوآموزان علاقه مند و آموزشهای ابتدایی کار با تبلت و نیز برگزاری کلاسهای فوق برنامه مرتبط با ارتقای کیفی آموزش پیش دبستانی نیز از دیگر خدمات ما در طول سال تحصیلی گذشته بوده است. امسال بدلیل کاربردهای مفیدتر و کاراتر هوشمندسازی در پایه های بالاتر، به مدد خداوند متعال و با مساعدتهای آموزش پرورش شهرستان و پیگیریهای ریاست و معاونت محترم اقدام به تأسیس یک مرکز ابتدایی نموده تا بتوانیم این بحث نو و بروز را در شهرستان ارتقا داده و شهرستان را در مقایسه با سایر شهرستانها به لحاظ کیفیت آموزشی به سطوح بالا برسانیم، چون معتقدم فرزندان بافق لایق بهترینها هستند؛ چرا که بهترینند و نباید از بچه های کشور چیزی کمتر داشته باشند؛ البته ره صد ساله را نمی شود یک شبه پیمود. هر سال که بگذرد سعی می کنیم امکانات را با توکل به خداوند و  مدد همشهریان عزیز به حد غایی برسانیم؛ هرچند به لحاظ امکانات، ضعفهای شبکه ای در کشور هست، اما تمام تلاشمان را می کنیم تا به هدف نهایی و هوشمندسازی واقعی برسیم.
افق کویر مدرسه هوشمند به چه مدرسه ای گفته می شود؟
نهایت مدرسه هوشمند بطور خلاصه مدرسه ای است که در آن روند اجرای کلیه فرآیندها اعم از مدیریت، نظارت، کنترل، یاددهی – یادگیری، منابع آموزشی و کمک آموزشی، ارزشیابی، اسناد و امور دفتری، ارتباطات و مبانی توسعه آنها، مبتنی بر فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) و در جهت بهبود نظام آموزشی و تربیتی پژوهش محور طراحی شده است.
افق کویرصحبت پایانی:
در پایان لازم می دانم از خانواده ام علی الخصوص جناب حاج آقای صدر پدر همسرم که به بنده اعتماد کرده و سابقه درخشانشان را در اختیار من و فرزندان بافق به امانت سپردند؛ پدر و همسر عزیزم که در پیشرفت و اعتلای این هدف مرا همراهی نمودند؛از مدیران محترم شهرستان بافق که در راستای ارتقای بافقمان قدم بر می دارند و از فکرهای نو و جدید استقبال می کنند و نیز از خیّرین محترمی که در کمک به راه اندازی مرکز قدوم خیرشان همراه ما بود تشکر ویژه داشته باشم؛ و البتّه از یارانم درسیستم آموزشی که بدون حضور و کمک ایشان این امر میسر نخواهد بود، سپاسگزارم.

۶ نظر

 1. ناشناس می‌گه:

  جان مادرتان این کار رو نکنید
  بچه های ما همین جوری از صبح تا شب در فضای هوشمندند
  از صبح تا شب با تبلت دارن کار می کنند و تو اینترنتند
  دیگه تو مدرسه وارد این مسائل بشن کی درس بخونند ؟؟

 2. یادگار می‌گه:

  در جواب کامنت شماره یک :
  ۱ – مشکل جامعه ما همینه که همیشه سخت افزار بدون نرم افزار ( فرهنگ سازی ) داریم که هرکدام تا نهادینه میشه و فرهنگ سازی صورت میگیره یکی دو نسل میسوزه
  ۲ – از اینکه تکنولوژی و علم روز بصورت سخت افزار نرم افزار به جامعه سرازیر میشه گریزی نیست پس بهتره خانواده ها علاوه بر آموزش های لازم به فرزندان عزیز ، مواظبت ها را در زمینه های مختلف و حسب مورد افزایش دهند

 3. نگران می‌گه:

  هر چند که وجود مدرسه با امکانات آموزشی خوب،پدیده مبارکی است ولی این تنها یک روی سکه است.
  مدرسه هوشمند مدرسه ای است که نسل هوشمند تربیت کند نه فقط ابزار هوشمند به کار گیرد.
  مدرسه هوشمند مدرسه ای است که مقتضیات زمان را به نسل خودش بیاموزد نه دوره های دهن پر کن و غیرضرور و بعضا نامتناسب با سن بچه ها برگزار کند.
  به تابلوهای بالای مدارس دقت فرمایید تا به چندگانگی سیستم آموزشی کشور پی ببرید.بالای مدرسه ای نوشته”مدرسه دولتی” ، بالای دیگری نوشته”مدرسه غیرانتفاعی” ، بالای دیگری” مدرسه خاص قرآنی” و الی ماشاالله.
  براستی متولی آموزش در کشور کیست؟ظاهرا هرکسی با سلیقه خودش یک مدرسه ای در این مملکت باب می کند.
  افتخار بعضی این مدارس این است که به فرزند شما زبان انگلیسی و رباتیک و …می آموزند.هنوز این بچه های معصوم آداب غذا خوردن ، آداب معاشرت و صدها مهارت زندگی را نیاموخته اند که سیستم آموزشی کشور آنها را در عناوین دهن پرکن غوطه ور می کند.
  چشم ها را باید شست،جور دیگر باید دید.

 4. میرسلیمانی بافقی می‌گه:

  خبر مسرت بخش و زیبایی را خواندم.واقعا جای خوشحالی و بالندگی است که با بهره مندی از بروزترین شیوه علم آموزی چنین امکانی در شهر پرآوازه بافق به همت این عزیزان در حال انجام است.خسته نباشید و تبریک به مدیران ونوآوران گرانقدر بافقی

 5. بانوی فرهنگی می‌گه:

  سلام
  به سرکارخانم میرغنی زاده وهمکارانش در اجرای این امر بزرگ تبریک میگویم.از وجود جناب دکتر میرغنی زاده که از افتخارات شهرما هستند چنین ثمره ای هم انتظار میرود
  امیدوارم همواره در امر اموزش وپیشبرد اهداف متعالی تربیت پیشرو باشید

  ان شا الله با این اندیشه پویا وبرنامه ریزی جامع نهایتا یک مجتمع هوشمند از پایه پیش دبستان تا متوسطه دوم برپا کنید

 6. بازم بوی ماه مهر می‌گه:

  سلام اخر این مدرسه هوشمند شد یا نه مثل سال قبل هست ولی از نظر اموزشی برای سن پایین نیازی به هوشمند نیست و در مقطع بالاتر از ابتدایی میتواند مستلزم این امر باشد برای دوران ابتدایی جهت تقویت تمرکز کودکان بهترین روش همون روش ابتدایی و ساده هست