سه شنبه ۹ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۴:۰۱:۲۸ قبل از ظهر

تاکنون هیچ گونه چاه غیر مجاز در بافق حفر نشده است

کد خبر: 62850
تعداد بازدیدکننده: 128
تاریخ: ۰۱ مهر ۱۳۹۴

مدیریت جهاد کشاورزی بافق:
تاکنون هیچ گونه چاه غیر مجاز در بافق حفر نشده است
مدیریت جهاد کشاورزی گفت: طبق آمار ۱۵۷ حلقه چاه آب در منطقه بافق حفر شده ؛که خوشبختانه هیچ یک از آن غیر مجاز نیست.
حمید عسکری در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار” بافق فردا” اظهار داشت: طبق آمار ارائه شده ۱۵۷ حلقه چاه آب در منطقه بافق حفر شده که از این تعداد ۱۲۲ قنات ،۱۱۶ حلقه چاه نیمه عمیق و ۷۶ حلقه چاه عمیق وجود دارد.
وی افزود: میزان برداشت آب از قنات ۴۵۴/۳۶۸/۱۷ متر مکعب و از کل چاه ها ۵۹ میلیون متر مکعب در طول یک سال است.
مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به بحران آب و استفاده بهینه از آب کشاورزی بیان داشت: سیاست دولت و وزارت جهاد کشاورزی با توجه به بحران آب استفاده بهینه از آب کشاورزی است. و اعتبارات بلاعوض را در این زمینه قرار داده که در دو پروژه آبیاری کم فشار، همان لوله گذاری و آبیاری تحت فشار(آبیاری قطره ای- آبیاری بابلر) است. درشهرستان بافق به خاطر شوری آب بیشتر از سیستم “بابلر” یا “مینی بابلر” استفاده می شود. در آبیاری کم فشار به ازاء هر هکتار اراضی تحت شرب مبلغ ۰۰۰/۰۰۰۰/۳۲ میلیون ریال کمک بلاعوض و مابقی به صورت تسهیلات باز و پرداخت ۵ ساله می باشد .درسیستم نوین آبیاری تحت فشار(بابلر) به ازاء هر هکتار مبلغ ۰۰/۰۰۰/۶۲ میلیون ریال کمک بلا عوض دولت و مابقی تسهیلات است.
وی در رابطه با میزان سطح زیر کشت پسته شهرستان عنوان کرد: سطح زیر کشت پسته شهرستان ۱۸۵۰ هکتار می باشد و میانگین عملکرد پسته شهرستان ۱۲۰۰ کیلوگرم در هکتار است .پیش بینی می شود ۲۲۰۰ تن پسته از باغات پسته شهرستان در سالجاری برداشت شود.
عسکری ادامه داد: سطح زیر کشت خرما نیز۲۱۷۰ هکتار است که ۱۹۰۰ هکتار آن بارور بوده و میانگین عملکرد خرما ۳۵۶۰ کیلوگرم در هکتار می باشد. برداشت خرما در سال ۹۴ به علت تنش دمایی در بهمن واسفند ۹۳ (گرم شدن هوا در بهمن ماه و سرد شدن در اسفند ماه) و همچنین سرمازدگی سال ۹۲، بیش از ۶۵ درصد کاهش داشته است. در سال ۹۴ پیش بینی می شود مقدار ۲۴۳۰ تن محصول خرما برداشت شود.
مدیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: سطح زیر کشت روناس در بافق ۷۰ هکتار است. میانگین عملکرد روناس ۸۰۰۰ کیلوگرم در هکتار می باشد.
با توجه به این که تمام کارهای کاشت، داشت و برداشت به صورت دستی انجام می شود و هزینه تولید بالا می رود. همچنین قیمت روناس نیز پایین است. سطح زیر کشت کاهش یافته است.
وی با اشاره به افزایش میزان تولیدات دامی گفت: در سال زراعی ۹۳-۹۲ میزان تولید تخم مرغ ۲۰۰ تن و در سال ۹۴-۹۳ میزان آن ۳۷۰ تن بوده؛ که ۸۵ درصد افزایش یافته است.
همچنین میزان تولید گوشت مرغ ۲۰۴۸ تن که در سال ۹۴- ۹۳ میزان آن ۲۲۰۸ تن رسیده و ۸ درصد رشد داشته است.
میزان تولید گوشت قرمز از ۷/۳۸۰ تن در سال ۹۳-۹۴ میزان آن به ۴۲۵ تن رسیده و۱۲ درصد افزایش داشته است.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره موضوع تولید و پرورش آبزیان عنوان کرد: در سال ۱۳۹۳ مجموعاً ۲۴ استخر پرورش ماهی در مساحتی حدود۵/۷ هکتار در زمینه تولید انواع ماهیان سردابی و گرمابی در سطح شهرستان بافق و منطقه سبزدشت فعال بوده است. از این تعداد ۱۲ استخر در زمینه تولید ماهی قزل الا رنگین کمان، ۸ استخر مربوط به تولید کپور ماهیان و ماهی سفید و تیلاپیا و ۴ استخر در زمینه تولید ماهی خاویاری (فیل ماهی) فعالیت داشته اند.
عسکری افزود: از نظر عملکرد ۹۳ تن تولید انواع ماهیان در بافق انجام بوده؛ که از این میزان ۲۶ تن مربوط به پرورش ماهی قزل آلای رنگین کمان و ۳۲ تن مربوط به پرورش ماهیان گرمابی بوده است .ماهی تیلاپیا ۵/۱۶ تن از این میزان تولید را به خود اختصاص داده است.
در مورد ماهیان خاویاری نیز در حال حاضر با ۲۴۰۰ قطعه ماهی که وزن متوسط آن ها تقریباً ۱۵ کیلوگرم می باشد ۳۵ تن تولید گوشت فیل ماهی داریم و امید است با حرکت موثری که در جهت استحصال خاویار (تخم ماهی) در سال جاری در مرکز تحقیقات آبزیان آب های شور بافق برداشته شد، افق روشنی در زمینه تولید گوشت و استحصال تخم ماهیان در پیش رو قرار گیرد.
مدیر جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می شود در نیمه دوم سال ۱۳۹۴ در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی با نظارت و مدیریت بیشتر بر کار پرورش دهندگان ماهی و برگزاری کلاس های آموزشی- ترویجی و همچنین ایجاد مزارع الگویی موفق و مروج شیلات، فعالسازی تعداد بیشتری از استخرها در سطح شهرستان بافق و منطقه سبزدشت صورت گیرد، و انشاالله در صورت رهاسازی ۱۰۰ هزار قطعه بچه ماهی شاهد تولید تقریبی ۵۰ تا ۶۰ تن ماهی قزل آلا خواهیم بود.

۱ نظر

  1. حسینی می‌گه:

    دمت گرم رئیس جهاد کشاورزی فقط شعار بده!!! خوبه !!
    ۱۵۷ حلقه چاه مجاز برای سفره زیرزمینی بافق آمار کمی نیست! از حفاظت و مرمت قناتها چرا حرفی نمی زنی! قناتها رو دریابید!!!