یکشنبه ۷ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۵:۳۲:۲۳ بعد از ظهر

هیچ نقطه‌ یزد از زلزله در امان نیست/ ۸۸ زلزله خیزترین سال استان یزد

کد خبر: 9658
تعداد بازدیدکننده: 237
تاریخ: ۱۶ مهر ۱۳۹۱

یزد – خبرگزاری مهر: مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با اشاره به اینکه یزد بر روی گسل زلزله قرار دارد، گفت: هیچ نقطه یزد از زلزله در امان نیست و طبس در معرض خطر بسیار زیاد و بافق، بهاباد، خاتم، صدوق و ابرکوه دارای خطر زیاد در برابر زلزله هستند.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامرضا برزگری بعد از ظهر شنبه در نشستی خبری به مناسبت هفته مقابله با بلایای طبیعی اظهار داشت: نقشه زلزله های یزد بیانگر آن است که یزد بر روی خط زلزله قرار دارد و از سال ۷۷ تاکنون سالانه حدود هزار تا هزار و ۵۰۰ زلزله بالای یک ریشتر در این استان ثبت شده است.

وی یادآور شد: در سال گذشته نیز هزار و ۳۱۵ مورد زلزله بالای یک ریشتر در استان یزد به ثبت رسیده است.

برزگری، سال ۸۸ را زلزله خیزترین سال استان یزد اعلام کرد و افزود: از سال ۷۷ تاکنون، بیشترین زلزله ها در سال ۸۸ به ثبت رسیده است.

بروز ۱۳ زلزله بالای پنج ریشتر در ۱۰۰ سال گذشته در یزد

وی ادامه داد: طی ۱۰۰ سال گذشته، ۱۳ زلزله بالای پنج ریشتر در استان یزد به وقوع پیوسته که برخی از ‌آنها شهرهای استان یزد را با خاک یکسان کرده است.

برزگری عنوان کرد: بزرگترین زلزله استان یزد مربوط به ۲۵ شهریور سال ۱۳۵۷ طبس است و زلزله آبانماه سال ۱۳۱۲ بهاباد است که در این زلزله ها تقریبا طبس و بهاباد با خاک یکسان شدند.

وی، آخرین زلزله های بالای پنج ریشتر را نیز مربوط به تیرماه ماه ۸۶ و مهرماه ۸۳ عنوان کرد و افزود: هر دوی این زلزله ها با ۵٫۲ و ۵٫۱ ریشتر در شهرستان بهاباد رخ داده است.

بافت تاریخی با وسعت ۷۰۰ هکتار، خطر بالقوه در صورت وقوع زلزله

برزگری عنوان کرد: از مشکلات جدی استان یزد در برابر زلزله، وجود ساختمانهای خشتی و گلی با وسعت ۷۰۰ هکتار در استان یزد است و علاوه بر این برخی شهرهای استانهای همجوار نیز خطری بالقوه برای استان به شمار می روند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال، شهر بم خطری بالقوه برای استان یزد محسوب می شود که حتی زلزله های متوسط تا ۵٫۵ ریشتر در آن، قادر است آسیب جدی به استان یزد وارد کند.

برزگری با بیان اینکه بافت تاریخی و فرسوده یزد، در صورت بروز زلزله، شاهد فاجعه ای بزرگ خواهد بود، گفت: مردم باید به صورت خودجوش اقدام به مقاوم سازی ساختمانها کنند و با نهادهایی نظیر شهرداری و … همکاری کنند.

افتتاح ۱۵۵ پروژه در هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی

وی در این نشست همچنین به تشریح برنامه های هفته کاهش اثرات بلایای طبیعی عنوان کرد: در این هفته ۱۵۵ پروژه با ۷۶ میلیارد ریال اعتبار از محل حوادث استان یزد افتتاح و بهره برداری می شود.

برزگری همچنین از برگزاری مانورهای مختلف در زمینه زلزله، خطوط ریلی، سقوط هواپیما، آتش سوزی جنگل و مرتع، آب و برق و … در مناطق استان یزد در طول این هفته خبر داد.

وی تاکید کرد: همه این برنامه ها با هدف ارتقای آموزش عمومی و افزایش آمادگی ها انجام می شود.

از ۱۵ تا ۲۱ مهرماه به عنوان هفته مقابله با بلایای طبیعی نامگذاری شده است.