دوشنبه ۸ام خرداد ۱۳۹۶ ۰۲:۰۰:۱۸ قبل از ظهر

پلنگ، شکارچی مغرور

کد خبر: 1443
تعداد بازدیدکننده: 243
تاریخ: ۰۹ اسفند ۱۳۹۰

یکی از گونه های جانوری نادر و در حال انقراض که در فهرست سرخ IUCN قرار داشته و توجه محافل بین المللی و علاقه مندان به حیات وحش را به خود جلب نموده است پلنگ ایرانی (نام علمی: Panthera pardus saxicolor) است که بزرگترین یا یکی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا می باشد. این پلنگ در زبان انگلیسی Persian Leopard خوانده می‌شود.

ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است و جمعیت مناسب پلنگ در این کشور امکان بقای گروه‌های کوچک این حیوان در قفقاز، شرق ترکیه و احتمالاً ترکمنستان را از راه مهاجرت‌های بین‌مرزی افزایش می‌دهد. مناطق بیابانی کشور و از جمله بیابانهای بافق شرایط نسبتاً مناسبی برای زیست گونه هایی از پستانداران و گوشتخواران فراهم آورده است. در پی تلاش محققان و کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست و با همکاری پرسنل زحمتکش اداره حفاظت محیط زیست بافق دوربینهای تله ای کارگذاشته شده در منطقه حفاظت شده کوه بافق بار دیگر موفق به تصویربرداری از این گونه نادر گردید.

وجود این تصویر و نیز تصاویر متعدد دیگری که از پلنگ ایرانی در منطقه حفاظت شده کوه بافق به ثبت رسیده است حاکی از پتانسیل بالای این منطقه جهت حفاظت و حراست از پلنگ ایرانی به عنوان بخشی از میراث ماندگار طبیعت ایران زمین داشته و امید است با تلاش و کوشش بیش از پیش مسئولین مربوطه و حمایت علاقه مندان به طبیعت بار دیگر شاهد ازدیاد نسل پلنگهای ایرانی و گسترش آنها به سایر مناطق باشیم.

رضائی پور دانش آموخته کارشناسی ارشد محیط زیست – دانشگاه یزد

۱ نظر

  1. علیرضا می‌گه:

    مطلب جالب و خواندنی بود