سه شنبه ۲ام خرداد ۱۳۹۶ ۱۱:۴۵:۳۰ بعد از ظهر

تثبیت تپه های ماسه ای باربر با کاهش ریزگردها

کد خبر: 5509
تعداد بازدیدکننده: 355
تاریخ: ۱۸ تیر ۱۳۹۱

“محمد خسروانی” درباره تثبیت شن های روان گفت: تثبیت تپه های ماسه ای اطراف شهر باعث کاهش خسارات ناشی از ذرات معلق گرد و غبار در سطح شهر و حومه آن می شود.

وی افزود: برداشت غیرمجاز از تپه های ماسه ای، علاوه بر قطع بی رویه درختان و بوته های اطراف شهر، باعث افزایش آلودگی هوا در اثر حرکت ماسه های روان و تلفات اقتصادی فراوان بر روی شهر، زراعت و باغات، جاده ها و تجمع رسوب ناشی از ذرات ماسه در حاشیه خطوط ریلی و افزایش هزینه های نگهداری، تعمیرات و مرمت خطوط ریلی می گردد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق نقش مشارکت مردم در حفظ و حراست از این موهبت الهی را ضروری دانست و افزود: مردم به هنگام مشاهده هرگونه تخلف اعم از برداشت غیرمجاز شن و ماسه و قطع درختان، این اداره را مطلع نمایند.

خسروانی یادآور شد: مساحت مجموعه تپه ها و پهنه های ماسه ای استان یزد از ۸۰۰ هزار فراتر می رود که در حدود ۱۱ درصد از سطح استان را شامل می شوند، وسعت تپه های ماسه ای ارگ یزد حدود ۲۷۰۰۰ هکتار است و سن تقریبی آن حدود ۲۰۰۰ سال برآورد شده است.

گفتنی است شهرستان بافق نیز از این موهبت الهی برخوردار بوده و انواع تپه های ماسه ای اعم از تپه های بارخانی ( هلالی )، سیف ( شمشیری )، سیلک ( طولی )، و قورد ( هرمی ) و غیره را در اطراف خود جای داده است. طول پاره ای از تپه های طولی و کوچه ریگ های( گاسیهای ) ارگ بافق، به بیش از ۶ کیلومتر می رسد که برای پاره ای برنامه های تفرجی و اکوتوریستی از جمله کایت سواری، بازدیدهای علمی، پیست های شترسورای، موتورسواری، اتومبیل رانی و کایت سواری و غیره مناسب می باشد. تپه نوردی و صعود سریع بر قله تپه های ماسه ای با ارتفاع بیش از ۳۰ متر در اطراف بافق می تواند برای بسیاری از اکوتوریست ها جالب و دیدنی باشد. تپه های ماسه ای اطراف شهر یزد، ریگ زرین، کویر دره انجیر بافق، حلوان طبس از جمله ارگ های معروف استان یزد می باشند. علاوه بر استفاده اکوتوریستی از تپه های ماسه ای می توان از آنها به عنوان ذخائر مهم معدنی جهت امور ساختمانی، شهرسازی، پارکسازی و بهبود کیفیت خاک و توسعه کشاورزی نیز بهره جست، لذا اعمال مدیریت صحیح بر آنها امری لازم و ضروری است.

۱ نظر

  1. محمد برزگری می‌گه:

    سلام شن های روان صادق آباد تا ۶۰ متر ارتفاع دارند وتمام امکانات شتر سواری موتور سواری سوئیت جهت اقامت شب و نجوم ورصد ستارگان سرسره آبی وپرواز با چتر را دارد